Kojení a alkohol
Zdroj: Shutterstock

Úplné omezení pití alkoholu v době, kdy žena kojí, je samozřejmě nejbezpečnější možností. Pokud si ale kojící matka chce dopřát například skleničku vína, neměla by poté alespoň 2 hodiny kojit. Takto mírná a správně načasovaná konzumace alkoholu by miminku nijak uškodit neměla. Může však ovlivnit přísun vašeho mléka. Pití alkoholu ve vyšší míře během kojení by ovšem mohlo narušit zdravý vývoj dítěte. V neposlední řadě je také nutné zmínit, že určitá hladina alkoholu v krvi by mohla ohrozit bezpečnost při péči o dítě.

Co když si chcete dát jednu skleničku?

V době kojení je ideální pití alkoholu zcela omezit. Pokud vás ale například jeden den v týdnu čeká společenská událost a máte v úmyslu dát si s přáteli jeden alkoholický nápoj, zkuste se poté vyhnout kojení po dobu 2 až 3 hodin, aby vaše dítě nebylo vystaveno alkoholu v mléce. Tím poskytnete alkoholu čas na opuštění mateřského mléka. Alkoholu se ale nejlépe vyhněte, dokud vaše dítě není starší než 3 měsíce.

To tedy znamená, že byste vaši ratolest měly ideálně nakojit těsně předtím, než se alkoholu napijete. Pokud máte dostatek mléka, můžete také předem část mléka odsát, abyste nemusela po nápoji o něco déle kojit. Mějte však na paměti, že vaše prsa se mohou nepříjemně naplnit, pokud mezi kojením necháte delší prodlevu. Možná tedy budete potřebovat část mléka znovu odsát.

Zdroj: Shutterstock

Jak dlouho nekojit po požití alkoholu?

Hladina alkoholu v mateřském mléce je zpravidla nejvyšší 30 až 60 minut po konzumaci alkoholického nápoje a může v něm být přítomna po dobu následujících 2-3 hodin. Avšak doba, po kterou může být alkohol detekován v mateřském mléce, se zvýší, čím více alkoholu matka konzumuje.

Zatímco jedna sklenička vína může být v mateřském mléce znatelná po dobu 2–3 hodin, 2 nápoje i po dobu 4-5 hodin. Tato doba samozřejmě záleží na spoustě jiných faktorů, jako je například váha a metabolismus ženy, množství vypité vody nebo snědeného jídla apod.

Jestli vás zajímá, zda se rychleji zbavíte alkoholu, pokud ihned po vypití nápoje odsajete mléko, není tomu tak. Alkohol se totiž nehromadí v mateřském mléce, ale opouští mléko stejně jako opouští krev. Takže pokud se vaše hladina alkoholu v krvi sníží, klesne také hladina alkoholu v mléce.

Jaké množství alkoholu se dostane do mateřského mléka?

Některé studie naznačují, že množství alkoholu přecházejícího do mateřského mléka je ve srovnání s konzumovaným alkoholem velmi nízké, tedy méně než 2% konzumovaného alkoholu, a pro miminko nepředstavuje riziko. Do mléka se totiž dostane pouze množství alkoholu, které je v matčině krvi. Zatímco alkohol v nápoji měříme v procentech, alkohol v krvi se měří v promile, přičemž jedna promile je jedna desetina procenta.

Zdroj: Shutterstock

Takže podle těchto výzkumů množství alkoholu požitého kojeným miminkem je jen malý zlomek z toho, kolik vypije jeho matka. Mezi zastánce těchto studií patří například celosvětově uznávaný farmaceut Thomas Hale. Jiné studie říkají, že na každou jednotku alkoholu, tedy přibližně na půllitru piva nebo na 175 ml vína, pak existuje doba, kterou byste měly počkat před krmením dítěte. Ta se liší především podle metabolismu kojící matky. Doporučují se ale alespoň výše zmiňované 2 až 3 hodiny.

Jaká jsou rizika pití alkoholu při kojení?

Mnoho kojících matek se obvykle rozhodne přestat pít alkohol úplně, avšak neprokázalo se, že by mělo na kojence nepříznivé účinky příležitostné mírné pití alkoholu s dostatečným odstupem. Pokud ale dítě přijde do kontaktu s alkoholem častěji, může začít být více podrážděné, hůře usínat a také spát kratší dobu.

Alkohol v mateřském mléce může také změnit způsob, jakým vaše mateřské mléko chutná a voní, a proto může změnit způsob výživy vašeho dítěte. Vaše miminko se tak může zdráhat nebo odmítat pít, pokud vůně a chuť mateřského mléka budou pozměněny alkoholem.

Pokud by byl alkohol konzumován ve větším množství, může u kojence způsobit ospalost, slabost, špatný přírůstek hmotnosti a narušit hluboký i REM spánek. Zhoršená kvalita spánku může ovlivnit správný vývoj dítěte, jelikož právě spánek je pro malé děti kromě stravy to nejdůležitější.

Co je však ještě více zásadní, je bezpečnost při péči o dítě, která může být při požití většího množství alkoholu znatelně ohrožena. Jaká rizika se tedy pojí s pitím alkoholu v době kojení?

  • Zvýšení pláč
  • Podrážděné miminko
  • Zhoršený spánek
  • Snížený příjem mléka dítětem
  • Zpomalení růstu
  • Zhoršené budování imunity dítěte
  • Zpoždění vývoje motorických funkcí
  • Potenciální narušení kognitivního vývoje
  • Snížení schopnosti abstraktního uvažování ve školním věku

Vliv alkoholu na množství mléka

Studie již prokázaly, že alkohol může ovlivnit rovnováhu hormonů, které regulují produkci mateřského mléka. Konkrétně se jedná o prolaktin a oxytocin. Mírná konzumace alkoholu může snížit hladinu oxytocinu ovlivňující přísun mléka a nechat ji sníženou. Alkohol sám o sobě brání jak vypuzovacímu reflexu mléka, který je odpovědný jak za pokles, tak produkci mléka, zvláště pokud je užíván ve větším množství.

Zdroj: Shutterstock

Ale i malé množství, například jediné pivo nebo sklenka vína, může narušit rovnováhu hormonů produkujících mléko. Naopak odpočinek, spokojenost a kojení vašeho dítěte, kdykoli chce, vám pomůže zvýšit přísun mléka. Plnohodnotné časté kojení je totiž nejlepší způsob, jak zvýšit vaši zásobu mléka.

Lze tedy říci, že vaše tělo vám tímto způsobem jednoduše dává najevo, že přítomnost alkoholu v krvi během kojení pro něj není žádoucí. Příroda holt někdy může být lepším ukazatelem než mnohé studie. Zkuste tedy vždy dobře vnímat signály vašeho těla a věřte zdravému úsudku v tom, co je pro vás a vaše miminko nejlepší.

Jaký je váš názor na pití alkoholu během kojení? Myslíte, že správně načasovanou skleničku vína nebo piva není nutné řešit, nebo se domníváte, že je potřeba se v této době alkoholu zcela vyhnout? Podělte se s námi o váš názor níže v komentáři.

Předchozí článekJak vybrat školku? Roli hraje vzdálenost od domova i možnosti, které nabízí
Další článekJaké mohou nastat komplikace při porodu? Promluvte si o nich s lékařem