Shutterstock

V dnešní době se zdá, že téměř na všechno existuje vitamín nebo doplněk. Od posílení imunitního systému, posílení paměti až po zlepšení školního výkonu a zvýšení energie jsou rodiče bombardováni tvrzeními o tom, jak budou mít jejich děti prospěch z různých doplňků stravy. Jsou ale vitamínové a minerální doplňky skutečně vhodné pro děti? A které vitamíny jsou opravdu důležité?

Potřebují zdravé děti vitamíny ve formě doplňků?

Mnoho zdravotnických organizací jako například American Academy of Pediatrics (AAP) uvádí, že nejlepším zdrojem vitamínů a minerálů je pestrá strava. Děti, které jsou zdravé, aktivní, jedí různorodé potraviny a pravidelně navštěvují dětského lékaře, pravděpodobně nebudou muset užívat žádné vitamínové nebo minerální doplňky, pokud jim je přímo nedoporučí jejich lékař.

Pozor na předávkování vitamíny

Zdravá, vyvážená a pestrá strava ze všech skupin potravin je ideálním způsobem, jak získat všechny vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro každodenní fungování vašeho dítěte. Navíc velké dávky některých vitamínů mohou být pro děti nebezpečné.

Užívání příliš velkého množství minerálů a vitamínů, zejména těch, které se rozpouštějí v tucích a jejich přebytek tělo nevyloučí močí (A, D, E, K) může děti vystavit riziku nevolnosti, zvracení, bolesti břicha, jaterních problémů a nervových abnormalit. Některé vitamíny a minerály mohou být pro děti ve velkém množství dokonce toxické, zejména železo a vitamín D.

Zaměřte se na vyváženou stravu

Shutterstock

Nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vaše děti dostávaly vitamíny a minerály, které potřebují, je nabízet různorodé výživné potraviny a být dobrým vzorem. V ideálním případě by jejich strava měla obsahovat ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a bílkovinné potraviny, jako jsou ořechy, tofu, drůbež, ryby a vejce, luštěniny jako fazole a čočka a mléčné výrobky nebo mléčné alternativy.

Kdy děti potřebují doplnit vitamíny?

Ačkoli se obecně doporučuje, aby děti získávaly většinu vitamínů a minerálů z potravin, které jedí, jsou případy, kdy se doporučuje brát vitamíny v podobě doplňků. Například děti, které jsou čerstvě po narození, zpravidla dostávají vitamín K, a ty, které jsou výhradně kojené, berou vitamín D (400 IU, neboli 10 mcg) počínaje několika prvními dny života.

Dále děti, které mají podváhu, problémy s růstem, mají omezenou dietu kvůli potravinovým alergiím či celiakie nebo mají jiné nemoci nebo zdravotní stavy, které je vystavují riziku nedostatku vitamínů, mohou potřebovat doplnit některé vitamíny nebo minerály.

Důležité je odolat nutkání dávat vašemu dítěti doplňky stravy, dokud neproberete své obavy s pediatrem nebo jiným lékařským odborníkem. Mohou vašemu potomkovi provést fyzickou prohlídku a analýzu stravy spolu s krevními testy, aby zjistili, zda vašemu dítěti chybí základní vitamíny a minerály. Také vám poskytnou doporučení, jaké vitamíny doplnit na základě individuálních potřeb vašeho dítěte.

Jaké vitamíny jsou pro děti nejdůležitější?

Všechny vitamíny a minerály jsou důležité pro správný růst a vývoj, ale některé jsou zvláště důležité pro děti a dospívající. Níže tedy najdete bližší přehled o některých vitamínech a minerálech, které váš rostoucí potomek potřebuje.

Železo

Železo je pro děti nezbytným minerálem, zejména v obdobích zrychleného růstu. Železo přispívá nejen k produkci krve a budování svalů, ale také dodává dětem energii. Dále také pomáhá červeným krvinkám přenášet kyslík do celého těla.

Shutterstock

Doporučené množství železa

Železo je pravděpodobně nejčastěji předepisovaným doplňkem stravy pro děti, jelikož se jim často nedostává dostatek ve stravě. Dalším důvodem nedostatku tohoto minerálu může být to, že děti pijí příliš mnoho kravského mléka, což může způsobit anémii. Potřeba železa u dětí se pohybuje mezi 7 až 10 miligramy denně. V době dospívání potřebují chlapci asi 11 mg denně a dívky, které začaly menstruovat, o něco více, čili asi 15 mg.

Zdroje železa

Železo se nachází především v červeném masu (např. hovězím) a dalších živočišných produktech, včetně vnitřností. Rostlinné zdroje železa zahrnují tmavě zelenou listovou zeleninu (špenát, kapusta apod.), luštěniny (obvykle čím tmavší, tím lépe) a sóju. Vstřebatelnost železa do organismu zvýšíte spolu s konzumací potravin bohatých na vitamín C.

Vápník

Pokud jde o vývoj a udržování zdravých kostí a zubů, vápník je v tomto ohledu velmi důležitou živinou. Konzumace nedostatečného množství mateřského mléka v dětství může ovlivnit růst a vývoj a také vést ke křehkým, porézním a slabým kostem, které by nakonec mohly vést k osteoporóze v pozdější fázi života. Čím silnější kosti si vaše dítě nyní vybuduje, tím větší rezervy bude mít, když začne úbytek kostní hmoty v pozdějších letech.

Zdroje vápníku a doporučené množství

Mezi potraviny, které jsou bohaté na vápník patří především mléčné výrobky (jogurty, sýry apod.), ale i sójové mléko, potraviny obohacené o vápník (např. cereálie), losos, tofu a tmavě zelená listová zelenina, jako je kapusta. Děti ve věku 1 až 3 roky potřebují 700 miligramů vápníku denně a děti ve věku 4 až 8 let potřebují 1000 miligramů na den.

Vitamín D

Potřeba vitaminu D je rozhodně něco, o čem stojí za to mluvit s poskytovatelem zdravotní péče, zejména proto, že vitamin D ovlivňuje vstřebávání vápníku a napomáhá vývoji kostí a zubů. Může také pomoci chránit před chronickým onemocněním později v životě.

Bohužel kvůli zvyšujícímu se času u obrazovek, používání opalovacích krémů a nedostatku času venku velká část populace vykazuje známky nedostatku vitaminu D. Navíc, pokud váš potomek nepije mléko nebo nemléčné mléko obohacené vitamínem D, může mít nedostatek tohoto vitamínu.

Shutterstock

Podle Americké akademie pediatrů by kojenci měli dostat alespoň 10 mcg vitaminu D denně. Kojené děti potřebují doplňkové kapky vitaminu D, dokud nejsou odstaveny od kojení a nedostávají kojeneckou výživu nebo mléko obohacené vitaminem D.

Zdroje vitamínu D

Některé ryby, včetně lososa, makrely a sardinek, jsou vynikajícím zdrojem vitamínu D, stejně jako vejce, kde se déčko nachází ve žloutku, a obohacené mléko. Vegetariánské a veganské rodiny by měly hledat obohacené cereálie s vysokým obsahem D. Doplňky vitaminu D se doporučují pro všechny děti, pokud se jim nedostává 10 mcg ze stravy.

Vitamíny B

Pokud jde o vitamíny B, existuje jich hned několik. Patří mezi ně B1, B2, B6, B12, niacin, kyselina listová, biotin a kyselina pantotenová. Vitamíny B pomáhají při tvorbě červených krvinek, které přenášejí kyslík do celého těla a v konečném důsledku dodávají vašemu dítěti energii. Tyto vitamíny jsou také důležité pro normální růst, pomáhají s metabolismem a udržují zdravé srdce i nervovou soustavu.

Zdroje vitamínů B

Vitamin B12 pochází hlavně z potravin živočišného původu, jako je maso, drůbež, ryby a vejce. Děti, které dodržují veganskou nebo vegetariánskou stravu nebo nemají rády maso, mohou mít nedostatek některých vitamínů B. Promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče o doplňování vitamínů B, zejména B12, protože se nachází pouze v potravinách živočišného původu a je nejdůležitějším z těchto vitamínů.

Doporučené množství vitamínů B

Doporučený příjem vitamínů B se měří v mikrogramech:

  • Kojenci: asi 0,5 mikrogramu denně
  • Batolata: 0,9 mikrogramu denně
  • Věk 4-8: 1,2 mikrogramu denně
  • Věk 9-13: 1,8 mikrogramu denně
  • Dospívající: 2,4 mikrogramu denně

Vitamín A

Celkově je vitamín A důležitý pro růst a podporuje zdravou pokožku a zrak. Ovlivňuje také imunitu a obnovu tkání a kostí. Mezi dobré zdroje vitamínu A patří žlutá a oranžová zelenina, jako je meloun, mrkev a sladké brambory, listová zelenina, jako je kapusta a špenát, stejně jako obohacené mléko, sýr a vejce. Doporučená denní dávka pro děti ve věku 4-6 let je 0,5 mg, pro děti ve věku 7 – 10 let je 0,7 mg a děti nad 10 let  a dospělí je to 1 mg.

Vitamín C

Jako nástroj těla pro léčení a boj s infekcí je vitamín C tím nejdůležitějším. Dále také posiluje tkáň, svaly a kůži. Vitamin C také pomáhá dětem vstřebávat železo a také udržuje tělesné tkáně, kosti a krevní cévy v dobrém stavu. Mezi hlavní zdroje vitamínu C patří citrusové plody, kiwi, jahody, rajčata, brambory, růžičková kapusta, sladká červená paprika, špenát a brokolice. Ty všechny jsou dobrými zdroji vitamínu C. Doporučená denní dávka pro děti se pohybuje v rozmezí 50 až 70 mg.

Jsou vitamínové doplňky běžnou součástí vaší domácnosti nebo se snažíte dbáte na vyváženou stravu, případně vůbec vitamíny a minerály neřešíte? Podělte se s námi o vaši zkušenost do komentáře.

Předchozí článekKdyž to neklape v sexu, začněte komunikací. Zvážit můžete i psychosexuální terapii
Další článekCo dělat, když se malé děti budí ze spánku? Zaveďte večerní rutinu a uklidněte je v tichosti