Molusky
Shutterstock

Molusky jsou jednou z poměrně běžných virových infekcí kůže, která má za následek kulaté, pevné, nebolestivé hrbolky o velikosti od špendlíkové hlavičky po gumu na tužku. Pokud jsou hrbolky rozškrábané nebo poraněné, infekce se může rozšířit na okolní kůži. Virus se také šíří prostřednictvím osobního kontaktu a kontaktu s infikovanými předměty. Jak je léčit?

Co jsou molusky?

Molusky jsou kožní infekce způsobená virem Molluscum contagiosum, která vytváří benigní vyvýšené hrbolky nebo léze na horních vrstvách pokožky. Tyto malé hrbolky jsou obvykle nebolestivé. Zpravidla zmizí samy a zřídka zanechávají jizvy. Doba trvání onemocnění se u každého člověka liší, ale hrbolky mohou přetrvávat od dvou měsíců až do čtyř let.

Vir molusek se šíří přímým kontaktem s někým, kdo jej má, nebo dotykem kontaminovaného předmětu, jako je ručník nebo kus oděvu. Onemocnění postihuje zejména děti, ale nakazit se jím mohou i dospělí, zejména pokud mají oslabený imunitní systém. U dospělých s normálním imunitním systémem molusky postihují především genitálie a jsou považovány za sexuálně přenosnou infekci.

Jaké mají molusky příznaky?

Pokud se vy nebo vaše dítě dostanete do kontaktu s tímto virem, nemusíte zaznamenat příznaky infekce po dobu až šesti týdnů. Průměrná inkubační doba je totiž dva až sedm týdnů. Obvykle je jediným příznakem množství malých, pevných, vystouplých papul (hrbolků) na kůži s charakteristickým malým důlkem uprostřed. Skvrny nejsou bolestivé, ale mohou svědit. Vypadají tedy následovně:

 • Velmi malé, lesklé a hladké
 • Tělové barvy, bílé nebo růžové
 • Pevné ve tvaru kupole s důlkem uprostřed
 • Vyplněné voskovitou tekutinou
 • Nebolí, ale mohou svědit
 • Průměr 2 až 5 milimetrů (od velikosti hlavičky špendlíku po velikostí gumy na vrcholu tužky)
 • Přítomné kdekoli kromě dlaní nebo chodidel: u dětí zejména na obličeji, břiše, trupu, pažích a nohách. U dospělých na vnitřní straně stehen, genitálií a břiše

Pokud máte oslabený imunitní systém, můžete mít příznaky, které jsou výraznější. Léze mohou být velké až 15 milimetrů v průměru. Tyto hrbolky se objevují spíše na obličeji a jsou obvykle odolné vůči léčbě.

Shutterstock

Co molusky způsobuje a jak se šíří?

Molusky jsou způsobené tzv. poxvirem (virem molluscum contagiosum). Nakazit se můžete dotykem lézí na kůži osoby, která má tuto infekci. Děti tak mohou virus chytit při běžném hraní s jinými dětmi. U dospívajících a dospělých je ovšem pravděpodobnější, že se nakazí prostřednictvím sexuálního kontaktu. Můžete se také nakazit při kontaktních sportech, které zahrnují dotýkání se holé kůže, jako například bojové sporty.

Virus může přežít na površích, kterých se dotkla kůže osoby s infekcí. Je tedy možné se virem nakazit při manipulaci s ručníky, oblečením, hračkami nebo jinými předměty, které byly kontaminovány. Sdílení sportovního vybavení, kterého se něčí holá kůže dotkla, může také způsobit nákazu. Virus může zůstat na předmětu a přenést se na jinou osobu. To zahrnuje položky, jako jsou baseballové rukavice, zápasnické podložky i hokejové helmy.

Pokud se vy nebo vaše dítě nakazíte tímto virem, můžete infekci rozšířit na zbytek celého těla. Virus můžete přenést z jedné části těla do druhé dotykem, poškrábáním nebo oholením hrbolku a následným dotykem jiné části těla.

Jaké jsou rizikové faktory?

Virem molusek se může nakazit v podstatě kdokoli, ale určité skupiny lidí jsou k nákaze náchylnější než jiné. Mezi tyto skupiny patří:

 • Děti ve věku od 1 roku do 10 let
 • Lidé, kteří žijí v tropickém podnebí
 • Lidé s oslabeným imunitním systémem způsobeným faktory, jako jsou transplantace orgánů nebo léčba rakoviny
 • Lidé, kteří mají atopickou dermatitidu, což je běžná forma ekzému, která způsobuje šupinaté a svědivé vyrážky
 • Lidé, kteří se účastní kontaktních sportů, ve kterých je běžný kontakt kůže na kůži

Jaké komplikace mohou molusky způsobit?

Virus molusek zřídka způsobuje nějaké další obtíže, ale výjimečně se mohou objevit komplikace. Papuly se mohou například infikovat bakteriemi, což může vyžadovat léčbu antibiotiky. Po zahojení a vyléčení viru mohou zanechat hrbolky malé skvrny bledší kůže nebo drobné vroubkované jizvičky. To je pravděpodobnější, pokud se infikovaly. Dále může také se vyvinout sekundární oční infekce, jako je konjunktivitida nebo keratitida, která může způsobit bolest a citlivost očí na světlo.

Shutterstock

Jak molusky léčit?

Ve většině případů, pokud máte vy nebo vaše dítě zdravý imunitní systém, nebude nutné léčit léze způsobené tímto virem. Hrbolky tudíž zmizí i bez lékařského zásahu. Některé okolnosti však mohou vyžadovat léčbu. Ta se obvykle doporučuje starším dětem a dospělým, kdy jsou hrbolky obzvláště nevzhledné a ovlivňují kvalitu života, nebo lidem s oslabeným imunitním systémem. Zejména tedy pokud:

 • Léze jsou velké a nacházejí se na obličeji a krku
 • Máte již existující kožní onemocnění, jako je atopická dermatitida
 • Máte vážné obavy z šíření viru

Lékař vám také může předepsat nebo doporučit některé léčivé přípravky, které je možné na postižené oblasti aplikovat. Volně prodejný je například hydroxid draselný v koncentraci 5 %. Proti svědění se dále doporučuje zinková mast, mast betadine či tekutý pudr.

Vyzkoušet můžete rovněž některá homeopatika či tinkturu z tužebníku jilmového, který přidáte do koupele. V neposlední řadě také nezapomínejte podpořit imunitní systém vitaminem C a D či echinaceou. Česnek na molusky údajně také pomáhá, nebo ještě houba reishi.

Procedury k odstranění molusek

Vzhledem k tomu, že metody zahrnují ošetření každé papuly, může postup vyžadovat více než jedno sezení. Pokud máte mnoho velkých hrbolků, může být nutná další léčba každé tři až šest týdnů, dokud hrbolky zcela nezmizí. Při léčbě stávajících se dokonce mohou objevit nové hrbolky. V některých případech mohou být tyto techniky bolestivé a způsobit zjizvení. Může být také nutná anestezie. Mezi používané metody patří:

 • Kryoterapie: lékař zmrazí každý hrbolek tekutým dusíkem
 • Kyretáž: lékař hrbolek propíchne a malým nástrojem seškrábne z kůže
 • Laserová terapie: lékař pomocí laseru zničí každý hrbolek
 • Topická terapie: lékař nanáší na hrbolky krém obsahující kyseliny nebo chemikálie, aby vyvolal olupování svrchních vrstev kůže

Shutterstock

Jak předcházet šíření molusek?

Přestože je virus molusek infekční, šance na jeho přenos na ostatní při běžných činnostech je malá. Není nutné, abyste zůstali doma z práce nebo aby se vaše dítě drželo mimo školu či školku nebo abyste přestali dělat běžné aktivity, na které jste zvyklí. Měli byste však podniknout určité kroky, abyste zabránili šíření viru na další lidi. Mezi ty patří následující:

 • Vyvarujte se sdílení ručníků a oblečení
 • Vyhněte se dotýkání, mačkání nebo škrábání hrbolků. Nejenže zvyšujete riziko šíření infekce, ale může to způsobit bolest, krvácení a vést k zjizvení
 • Pokud je to možné, zakryjte postižené oblasti pokožky oděvem. Pokud se jdete koupat, můžete na tuto oblast umístit vodotěsný obvaz
 • Vyhněte se používání sdíleného sportovního vybavení, které mohlo přijít do přímého kontaktu s holou kůží někoho jiného
 • Vyvarujte se sdílení koupele a návštěvě bazénu či wellness
 • Pravidelně a důkladně si myjte ruce vodou a mýdlem

Jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Infekce obvykle odezní sama, pokud je váš imunitní systém zdravý. Obvykle k tomu však dochází pozvolna v rozmezí 6 až 12 měsíců. Někomu však může trvat až několik let, než hrbolky zcela zmizí. Infekce může trvat ještě déle u lidí s problémy s imunitním systémem.

Jakmile léze odezní, virus již není v lidském těle přítomen. Když k tomu dojde, nemůžete virus rozšířit na ostatní nebo do jiných částí svého těla. Více hrbolků uvidíte, pouze pokud se znovu nakazíte. Na rozdíl od jiných nemocí, jako jsou plané neštovice, pokud jste jednou měli molluscum contagiosum, nejste chráněni před další infekcí.

Prodělal již někdo z vaší rodiny toto onemocnění nebo alespoň znáte někoho, kdo se léčil s moluskami? Napište nám to do komentáře.

Předchozí článekJsou peníze zárukou štěstí? Když víte, jak s nimi správně naložit, tak možná ano
Další článekJak si zlepšit zdraví? Začněte malými změnami