Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Monitor dechu je častým pomocníkem rodičů, který kontroluje správné dýchání jejich miminka v prvních měsících života. Monitor dechu rodiče včas upozorní na nesprávnou funkci dýchacího systému a umožní jim včas jednat. Někteří rodiče jsou vůči tomuto výrobku skeptičtí, jiní ho považují za naprostou samozřejmost. Pokud má ale miminko zdravotní problémy či se narodilo předčasně, je pro novopečené rodiče skoro povinností mít ho doma.

Hlavní důvod, proč si pořídit monitor dechu, je obava z dětského syndromu SIDS – Syndromu náhlého úmrtí kojence. Monitor dechu kontroluje správné dýchání těch nejmenších dětí, u kterých může tento jev nastat kdykoliv během spánku. Důvod, proč se toto nejmenším dětem může stát, prozatím neznají ani odborníci.

Jen monitor dechu miminko nezachrání

Důležité je vědět, že monitor dechu zástavě dýchání nedokáže zabránit. Je ale velkým pomocníkem v tom, že vás včas upozorní na to, že je s miminkem něco v nepořádku. Pokud se tedy spustí alarm a rodič začne okamžitě jednat, může miminku zachránit život.

Nastavení monitorů dechu bývá od všech výrobců často podobné. Pokud po dobu 20 sekund nezaregistrují nádech dítěte, začnou vydávat hlasitý poplach. Někdy se miminko poplachem opětovně probudí, ale pokud ne, je třeba začít resuscitovat a vytočit linku 155.

Pro takové případy je ideální ještě před porodem absolvovat kurz první pomoci pro novorozence.

Zdroj: Shutterstock

Monitor upozorní nejen na zástavu dechu ale i na jeho nepravidelnosti. Ty můžou nastat v případě, že miminko vdechlo cizí předmět a špatně se mu dýchá.

Odborníci doporučují používat monitor dechu nejméně do věku šesti měsíců dítěte. Někteří využívají monitor zhruba do roka. Toto období už ale může být z hlediska funkce monitoru problematické, protože dítě se v postýlce více pohybuje.

Typy monitorů dechu

Na trhu je dnes již několik typů a nepočetně druhů monitorů dechu, které dokáží spolehlivě kontrolovat správné dýchání miminka. Je jen na rodičích, kterému dají přednost a pro jaký typ se rozhodnou. Monitory se od sebe vzájemně liší cenou i některými parametry.  

Deskový monitor dechu

Jedná se o jednoznačně nejrozšířenější monitor dechu. Součástí výrobku je deska, která musí být položena pod matrací na postýlce. Pro správné fungování je třeba zajistit, aby podklad, na kterém je deska položena, byl rovný a pevný.

Deska bývá nesmírně citlivé zařízení a miminko ji svými jemnými nádechy a výdechy postupně stlačuje tak, že monitor snímá jeho pohyb a přes kabel posílá signál do vyhodnocovací jednotky. U toho typu je třeba dát pozor i na doporučenou výšku matrace, aby monitor fungoval správně.

Tento monitor dechu je velice spolehlivým pomocníkem. Jednou z jeho největších nevýhod je ale velký rozměr. Je tedy velice nepraktický pro použití jinde než v domácích podmínkách.

Monitor dechu na plenku

Tento typ monitoru se skládá pouze z jedné jednotky – vyhodnocovací a snímací část jsou totiž spojeny do jednoho zařízení. U tohoto typu není tedy třeba pokaždé vyndávat z postýlky velkou snímací desku a je tedy mnohem mobilnější než deskový monitor. Zařízení bývá většinou bezdrátové a funguje na vyměnitelné baterie.

Tento typ ocení hlavně rodiče, jejichž miminko často spí na různých místech.

Zařízení se pouze přichytí do přední části pleny tak, aby bylo co nejblíže k pupíku miminka a mohlo nejlépe snímat jeho pohyby.

Častá výhoda těchto monitorů bývá i jejich vibrační funkce, která se v případě problémů zautomatizuje a pokouší se tak miminko vzbudit, aby se znovu nadechlo.

Monitor dechu s chůvičkou

Jedná se o jednoduchou a elegantní kombinaci monitoru dechu a chůvičky. Jde se o deskový monitor s LCD obrazovkou, který je propojený i s vysílačkou. Rodičům tedy umožňuje své dítě pro větší bezpečí i slyšet.

Zdroj: Shutterstock

Planý poplach?

Někteří rodiče tvrdí, že monitor dechu nepoužívají kvůli tomu, že spouští alarm i ve chvíli, kdy miminko dýchá správně. Pravdou ovšem je, že nikdy nevíte, co se během krátké chvíle během jeho spánku mohlo stát. Existuje i možnost, že miminko opravdu na chvíli přestalo dýchat a monitor dechu ho svým spuštěným poplachem probudil a dodal impuls k dalšímu nadechnutí.

Cena monitoru dechu

Kvalitní monitory dechu nebývají levnou záležitostí. Jejich cena se pohybuje od zhruba 3 000,- do 6000,-. Je pochopitelné, že většina maminek nechce vyměnit zdraví svého miminka za pár ušetřených korun, které snižují kvalitu monitorů. Přesto existuje několik možností, jak ušetřit a zároveň neubírat na kvalitě.

Přispívají i pojišťovny

První možností je příspěvek pojišťovny. Některé pojišťovny přispívají na koupi monitoru dechu, jiné třeba pouze na zapůjčení. V každém případě se rodiče u své pojišťovny mohou informovat a zjistit, zda právě ta jejich tuto možnost nenabízí.

Půjčovny monitorů dechu

V České republice existuje i několik půjčoven monitorů dechu. Ty rodičům umožní monitor zapůjčit minimálně na 6 měsíců. Za každý měsíc si přitom účtují zhruba kolem 200 korun. Vzhledem k tomu, že monitor dechu využijete poměrně krátké období života miminka, může být půjčení z půjčovny dobrým finančním kompromisem.

Mohou pomoci i známí

Nabízí se také pochopitelně možnost si monitor dechu půjčit od jiných rodičů, jejichž miminko je už mimo ohrožení. To bývá pochopitelně finančně nejvýhodnější varianta. Máte-li ve svém okolí někoho takového, neváhejte se zeptat.

Používali jste pro své miminko monitor dechu? Nebo ho považujete za zbytečnost? Neváhejte se s námi podělit o vaše zkušenosti v komentářích.

Předchozí článekMateřská dovolená není pro všechny. Kdo dosáhne na příspěvek od státu?
Další článekJak zvládat stres? Pište si stresový deník a zapojte vaše smysly