V období těhotenství vaše tělo prochází spoustou změn a jednou z nich je i snížená imunita. Může se tak snadno stát, že se budete potýkat s některými viry. Běžné nachlazení, i když je pro vás nepříjemné, by ovšem nemělo být škodlivé pro vaše zdraví ani pro vaše dítě. Pokud se však objeví horečka, je namístě vyhledat lékaře, abyste předešly možným rizikům. Jak nachlazení v těhotenství léčit?
Nachlazení v těhotenství je běžné
Pokud čekáte miminko, váš imunitní systém bývá slabší než obvykle, což vlastně zařídila příroda z dobrého důvodu. Brání totiž vašemu tělu myslet si, že plod je cizí předmět, se kterým by mělo bojovat. Nevýhodou snížené imunity je ovšem i nižší odolnost vůči mnohým virům, které způsobují nachlazení. Snadno se tak může stát, že budete náchylnější k příznakům, jako je ucpaný nos, kašel či bolest v krku. Běžné nachlazení by však nemělo způsobit žádné komplikace.
Jak se projevuje nachlazení v těhotenství?
Nachlazení je velmi častá mírná virová infekce nosu, krku, dutin a horních cest dýchacích. Bývá způsobeno viry známými jako rhinoviry, které se snadno přenáší z člověka na člověka, jelikož jich v naší populaci existuje přes 200 druhů.
Onemocnění typicky trvá přibližně jeden týden až deset dní, což je doba odpovídající boji organismu s infekcí. Klasické nachlazení může nejprve způsobit ucpaný nos, po kterém následují obvykle tyto příznaky:
- Rýma
- Kýchání
- Bolest v krku
- Kašel
- Mírně zvýšená teplota
Má nachlazení v těhotenství vliv na plod?
Když otěhotníte, vše, co se s vámi děje, může ovlivnit nejen vaše tělo, ale i vaše nenarozené dítě. Přestože pro těhotnou ženu může být nachlazení nepříjemné a znepokojující, nachlazení v těhotenství plod nepoškodí. Pokud by však příznaky neustupovaly ani po týdnu, nebo se zhoršovaly a objevila by se například vysoká horečka, je namístě vyhledat lékaře, neboť ta může zvýšit riziko možných komplikací.
Nachlazení na začátku těhotenství
Běžné nachlazení s mírnými příznaky plod nepoškodí ani na počátku těhotenství. Riziko nastává tehdy, objeví-li se vysoká horečka. Ta může v rané fázi těhotenství zvýšit riziko vrozených vad, takže je obzvláště důležité kontaktovat svého lékaře a horečku co nejdříve snížit. Nachlazení však obvykle nezpůsobuje horečku, tudíž nejspíš bude příznakem jiného onemocnění, například chřipky.
Chřipka v těhotenství
Chřipka je na rozdíl od běžného nachlazení způsobena jinou skupinou virů. Příznaky bývají závažnější a trvají déle. Chřipku můžete chytnout po celý rok, nicméně nejčastější bývá v zimním období.
Pokud jste těhotná a myslíte si, že máte chřipku, vyhledejte co nejdříve svého lékaře. Těhotné ženy, které mají chřipku, by měly být léčeny antivirotiky, protože u nich existuje vyšší riziko komplikací. Antivirotika chřipku nevyléčí, ale pomohou zmírnit její příznaky, kterými jsou:
- Vysoká horečka
- Bolesti hlavy a svalů
- Silné vyčerpání
- Suchý kašel
- Obtížné spaní
- Bolest žaludku, nevolnost nebo průjem
Co na nachlazení v těhotenství?
V minulosti, pokud jste se nachladily nebo jste onemocněly chřipkou, nejspíš jste si vzaly nějaké léky na zmírnění příznaků, odpočívaly a příliš se tím nezabývaly. Nyní vás ale jistě zajímá, zda je užívání léků v těhotenství bezpečné. Mnoho léků naštěstí lze užívat během těhotenství, takže léčba ani v tuto chvíli nemusí být stresujícím zážitkem.
Klasické nachlazení během těhotenství pravděpodobně nebude vážné a nejspíš ani nebudete muset navštívit svého praktického lékaře. Dopřejte si ovšem co nejvíce odpočinku, pijte hodně tekutin a snažte se jíst zdravou a vyváženou stravu.
Jaké léky lze užívat i v těhotenství?
Chcete-li zmírnit bolesti hlavy a krku a snížit teplotu, můžete si vzít například léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol apod.). Paracetamol je obecně považován za bezpečný ve všech fázích těhotenství.
Stejně jako u jiných léků byste měly samozřejmě v tomto období užívat nejnižší potřebnou dávku po co nejkratší možnou dobu. Máte-li jakékoli dotazy ohledně dávkování, může vám poradit lékárník nebo váš lékař. Stejně tak pokud zvažujete užívání jiných léčiv.
Jak podpořit imunitu v těhotenství?
Protože nachlazení je velmi běžnou záležitostí, je těžké se mu zcela vyhnout. Nicméně i tak můžete následujícími body zlepšit svoji obranyschopnost vůči virům:
- Jíst vyváženou stravu bohatou na minerály a vitaminy
- Pravidelně se hýbat
- Dopřávat si dostatek spánku
- Mýt si často ruce
Většina lékařů vám také doporučí nebo předepíše prenatální vitaminy, které doplní normální stravu o vitaminy důležité v těhotenství. Ujistěte se, že je berete podle doporučení, protože vám pomohou zůstat fit.
Jaké doplňky stravy v těhotenství užíváte vy? Máte nějaké osvědčené triky nebo znáte babské rady, které vám pomáhají zlepšit vaši imunitu a rychleji se postavit zase na nohy? Pokud ano, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte v komentáři pod článkem.