Většina rodičů dnes očkuje své děti podle doporučeného harmonogramu, nicméně někteří jsou ohledně vakcín stále skeptičtí a hledají odpovědi, kterým mohou věřit. Vakcíny jsou však v současné době nejúčinnějším způsobem prevence infekčních onemocnění. Zajímá vás, proč byste měli své děti nechat očkovat, jaké vakcíny jsou povinné a jaké dobrovolné?
Proč je očkování důležité?
V první řadě určitě stojí za to si uvést hlavní důvody, proč je očkování důležité pro jedince i celou společnost. Když sebe nebo své děti necháváte očkovat, nechráníte jen vás, ale i vaše okolí. Což vzhledem k ohlédnutí do historie nevede pouze k omezení šíření nemocí, ale v některých případech dokonce k jejich vymýcení.
Bez vakcín lidem hrozí vážný průběh nemocí, jako jsou spalničky, meningitida, zápal plic, tetanus a další. Mnohé z těchto onemocnění mohou být život ohrožující, zejména v dospělém věku. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že vakcíny každý rok zachrání 2 až 3 miliony životů.
Proč očkovat i proti ojedinělým nemocem?
Možná si říkáte, proč se očkovat proti nemocem, které už jsou v naší společnosti zcela ojedinělé, nicméně bakterie nebo viry, které je způsobují, nadále kolují v některých částech světa, a tak některé infekční nemoci mohou spolu se svým nositelem snadno překročit hranice a infikovat každého, kdo není chráněn.
Proč nechat děti očkovat?
Díky pokroku v lékařské vědě může být vaše dítě chráněno před více nemocemi než tomu bylo kdy dříve. Některá onemocnění, která kdysi trápila či dokonce zabila tisíce dětí, byla zcela odstraněna a další jsou blízko vymýcení díky účinným vakcínám.
Jedním z příkladů velkého dopadu, který mohou vakcíny mít, je eliminace dětské obrny. Ta byla kdysi po celém světě dětskou nejobávanější chorobou, jelikož způsobovala ochrnutí a smrt. Dnes se ale o této nemoci díky očkování neobjevují téměř žádné zprávy.
Jak vakcíny fungují?
Vakcíny, zjednodušeně řečeno, učí váš imunitní systém, jak vytvářet protilátky, které vás chrání před určitými onemocněními. Pro imunitní systém je mnohem bezpečnější naučit se to prostřednictvím očkování, než proděláním nemocí a následnou léčbou. Jakmile váš imunitní systém ví, jak bojovat s konkrétním virem nebo bakterií, může vás proti nim chránit po mnoho let.
Bojíte se vedlejších účinků očkování?
Pokud se bojíte, že se po očkování mohou dostavit vedlejších účinky, měli byste vědět, že většina nežádoucích účinků vakcíny je mírná a především netrvá dlouho. Některé děti mohou okamžitě po injekci také plakat a být rozrušené. To je ovšem normální a poté, co je utišíte, by se měly cítit opět lépe. Mezi typické nežádoucí účinky očkování patří:
- Oblast vpichu může být zarudlá, oteklá a mírně bolestivá po dobu 2 až 3 dnů
- Kojenci nebo malé děti se po dobu 1 až 2 dnů mohou cítit hůře nebo se u nich může objevit zvýšená teplota
Alergické reakce
Možná jste slyšeli, že se po očkování může dostavit alergická reakce. Přestože tuto možnost nelze vyloučit, vážná alergická reakce na vakcínu je velmi vzácná. Pokud by přesto k takové situaci došlo, bylo by to s velkou pravděpodobností během několika minut. Osoba, která vaše dítě očkuje, je však na takové situace připravena a okamžitě jej může léčit.
Proti jakým nemocem je u nás očkování povinné?
Asi jistě víte, že očkování proti některým nemocem je ze zákona povinné. Pravidelné očkování dětí se řídí vyhláškou č. 537/2006 Sb. (novela č. 355/2017 Sb.) o očkování proti infekčním nemocem. Plošné očkování je hrazeno zdravotní pojišťovnou a provádí jej praktický lékař pro děti a dorost. Mezi povinná očkování patří následující:
- Dětská obrna
- Příušnice
- Spalničky
- Zarděnky
- Záškrt
- Černý kašel
- Tetanus
- Hepatitida typu B
- Infekce vyvolané Haemophilem influenzae
Jak je to s nepovinným očkováním?
Kromě výše uvedených očkování jsou u nás doporučovány další vakcíny. Některé z nich hradí pojišťovny a jiné si musíte platit sami. V některých případech vám ovšem může pojišťovna určitou částkou alespoň přispět. O konkrétních příspěvcích se informujte přímo u vaší zdravotní pojišťovny. Zda své děti necháte očkovat na dobrovolné vakcíny záleží tedy čistě na vás. Pokud nevíte, jak se rozhodnout, zkuste se poradit s vaším pediatrem, které by vám doporučil a proč.
Dobrovolná očkování
- Pneumokoková onemocnění
- HPV viry (proti rakovině děložního čípku)
- Rotaviry
- Meningokokové nákazy
- Hepatitida A
- Plané neštovice
- Klíšťová encefalitida
- Tuberkulóza
- Chřipka
Proč někteří rodiče nechtějí nechat své děti očkovat?
Hlavním důvodem, kvůli kterému někteří rodiče nechat své děti očkovat, bývá malý výskyt nemocí. Kvůli tomu se může jevit očkování jako zbytečné. Možná si řeknete, proč riskovat vedlejší účinky očkování, když je nepravděpodobné, že potkáte někoho, kdo má spalničky nebo plané neštovice?
Tento argument ovšem skýtá dva problémy. Zaprvé, jakmile se více lidí, kteří žijí ve stejných komunitách, rozhodne neočkovat, vytváří se dokonalé prostředí pro šíření zárodků nemocí, kterým lze předcházet očkováním. Zadruhé, dnes již žijeme v globální komunitě a cestování je pro mnohé relativně běžné. I když jsme možná odvedli skvělou práci při vymýcení nemocí z míst, ve kterých žijeme, v některých oblastech světa se tyto bacily stále vyskytují.
Kontroverzní tvrzení o vakcinaci: způsobuje autismus?
S velkou pravděpodobností jste už zaslechli o spojitosti mezi očkováním a autismu. Tyto názory se začaly prvně objevovat v roce 1998, kdy britští vědci zveřejnili dokument uvádějící, že vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám způsobila autismus. Studie se zaměřila pouze na 12 dětí, ale získala si velkou publicitu, protože ve stejné době došlo k rychlému nárůstu počtu dětí s diagnostikovaným onemocněním.
Tyto zprávy vedly další lékaře k vlastnímu výzkumu vztahu mezi vakcínou a autismem. Bylo provedeno nejméně 12 následných studií. Žádná z nich ovšem nezjistila žádné důkazy o tom, že by vakcína způsobovala autismus. Dosud největší studie se zabývala téměř 660 tisíci dětmi v průběhu 11 let a nenalezla žádnou souvislost mezi vakcínou a autismem.
Šíření dezinformací prostřednictvím sociálních sítí
V současné době se ovšem zejména prostřednictvím sociálních sítích šíří čím dál více konspiračních teorií, jejichž obsahem jsou nepodložená fakta. Ty vedou k utváření komunit, jež sdílí stejné názory a vzájemně se ujišťují o jejich pravdivosti. Pokud se i vy setkáváte s podobnými tvrzeními a váháte, zda jsou pravdivá, či nikoli, snažte se vždy pátrat po zdroji informací a zamyslete se, zda jej můžete považovat za věrohodný.
Jak vnímáte dobrovolné očkování vy? Patříte spíše mezi rodiče, kteří si raději za očkování připlatí, aby chránili své děti před co nejvíce možnými nemocemi, nebo necháváte děti čokovat jen na to nejnutnější?