Od jakého věku cestovat s dítětem
Zdroj: Shutterstock

Jste nadšení cestovatelé nebo jen chcete využít volno během mateřské dovolené a přemýšlíte, kdy od příchodu miminka na svět můžete opět vyrazit do zahraničí? Cestování s malým dítětem může být náročné jak pro rodiče, tak pro dítě, a pokud letíte letadlem, tak i pro spolucestující. S trochou předběžné přípravy to ale každý zvládne v pohodě. V jakém věku je pro děti cestování bezpečné?

Je bezpečné cestovat s malými dětmi?

Možná se několik prvních měsíců po narození miminka budete chtít raději držet blízko domova, jelikož novorozenec vyžaduje téměř nepřetržitou pozornost. Malé děti však nejsou tak křehké, jak se rodiče někdy obávají. Důležité je si uvědomit, že cestování s malým dítětem by vás nemělo stresovat. Pokud se bojíte cestovat s kojencem, počkejte, až povyroste, a vy budete klidnější.

Každé dítě je jiné a jen vy můžete vědět, zda jste připraveni. Rozhodujícím faktorem je samozřejmě jeho zdravotní stav a také cílová destinace. Zpočátku byste se měli vyhýbat rizikovým zemím, kde potřebujete očkování, které vaše dítě zatím nemůže dostat. Pokud se tedy chystáte vycestovat s malým dítětem do zahraničí, navštivte nejprve vašeho pediatra a nechte si od něj cestu schválit.

Zdroj: Shutterstock

Kdy poprvé vycestovat s dítětem ze země?

Pro lidi, kteří cestování milují, není nikdy příliš brzy na to, aby dítě začalo poznávat svět. Čím mladší, tím lépe, samozřejmě za předpokladu, že je vaší ratolesti schváleno cestování ze strany lékaře. Někteří lékaři doporučují počkat alespoň první 3 měsíce, než vycestujete, kvůli slabší imunitě vašeho potomka v prvních týdnech života jeho života.

Přibližně od 3 měsíců věku jsou děti docela dobrými kandidáty na cestování, pokud není cesta příliš náročná. V tomto věku už jejich imunita bývá silnější. Nakonec jen vy nejlépe víte, co má pro vás a vaši rodinu smysl. Takže pokud se vy i vaše ratolest cítíte dobře, není důvod si cestování odpírat.

Cestovat letadlem nebo raději autem?

Cestování s novorozencem autem má tu výhodu, že je vystaven mnohem menšímu počtu lidí, a vy se tak nemusíte bát možných bacilů. Zdlouhavé cestování autem však může být pro novopečenou matku i její dítě více stresující.

Zejména na delší cestě se budete muset každých pár hodin zastavit kvůli kojení či krmení z lahve, výměně plen a jednoduše kvůli pohodlí svého dítěte. Rovněž rodiče novorozence budou pravděpodobně trochu nevyspalí, což není nejlepší podmínka pro řízení na velkou vzdálenost.

Zdroj: Shutterstock

Letecká doprava je jedním z nejrychlejších způsobů, jak se dostat z bodu A do bodu B, a pokud cestujete se svým nejmenším, může to být váš preferovaný způsob dopravy. Proč nechat dítě v autosedačce celé hodiny, když se můžete dostat se do cílové destinace za zlomek času?

Kdy poprvé letět s dítětem letadlem?

Obecně se doporučuje, abyste počkali, až poletíte, dokud imunitní systém vašeho dítěte není  stabilnější. U miminek narozených v plánovaném termínu to může být již jeden měsíc, nicméně většina lékařů vám pravděpodobně poradí čekat raději déle, a to do tří až šesti měsíců věku miminka. Vzhledem k tomu, že při cestování letadlem se setkáte s mnoha lidmi, je potřeba, aby na to byla dětská obranyschopnost připravena.

Předčasně narozená miminka, případně děti se srdečními nebo plicními problémy, mohou mít zpočátku potíže s dýcháním kvůli nižšímu tlaku vzduchu v kabině letadla. Pokud je toto případ vašeho dítěte, promluvte si se svým pediatrem předtím, než začnete cestu plánovat.

Na co se připravit při cestě letadlem s dítětem?

Být před letem trochu nervózní, je naprosto normální. Pravdou ale je, že létání s miminkem je snazší, když víte, co dělat. V první řadě se hodí zkontrolovat zásady letecké společnosti týkající se cestování malých dětí. Většina aerolinek umožňuje cestování malých dětí již od věku několika dní či týdnů, ale v některých případech nemusí být novorozencům uděleno povolení bez potvrzení od lékaře.

Když cestujete s dítětem, buďte připraveni ukázat nějaký typ dokumentace. Požadavky na dokumentaci se u jednotlivých leteckých společností liší, proto se na svou leteckou společnost obraťte předem, abyste při nástupu do letadla neměli problém. Dále nezapomeňte, že pokud cestujete mimo Evropskou Unii, je nutné, aby vaše dítě mělo vlastní cestovní pas.

Tipy pro cestování s malými dětmi letadlem

Zdroj: Shutterstock
 • Pokud je to možné, zvolte čas letu, který se shoduje se spánkovým režimem vašeho dítěte
 • Snažte se mít věci, které potřebujete pro své dítě, v příručním zavazadle
 • Děti do dvou let obvykle sedí na klíně, takže vám může pomoci polštář nebo přikrývka
 • Nosítko nebo popruh pro velmi malé děti je skvělé ve chvíli, kdy nemáte k dispozici kočárek. Zejména tedy pro nástup do letadla a chození uličkou. Umožní vám mít volné ruce.
 • Pokud potřebujete přepravu z letiště, zeptejte se u své letecké společnosti, zda si je potřeba mít vlastní dětskou autosedačku, nebo si můžete zajistit její pronájem, až se tam dostanete.
 • Pokud je to možné, posaďte se na snadno přístupné sedadlo v letadle.
 • Změna tlaku v kabině při vzletu a přistání může být pro vaše děti nepříjemná, nepohodlí můžete zmírnit tím, že kojence budete krmit, batolatům dáte dudlík a starším dětem například nějakou sladkost.
 • Zásobte se nezbytnými věcmi, jako je občerstvení, voda, lahve navíc, dudlíky, plenky a vlastně vše, co denně používáte.
 • Přebalovací stoly jsou k dispozici na palubě na toaletách, ale prostor je omezený. Před nastupováním tedy ještě plenku rychle vyměňte.

Tipy pro cestování s malými dětmi autem

Když cestujete s dítětem v autě, vaše cesta bude mnohem pohodlnější, pokud si připravíte veškeré potřebné vybavení na cestu do jedné tašky, kterou necháte pod sedačkou. Zatímco některé položky se mohou lišit v závislosti na počasí a délce cesty, zde je několik tipů, na co se připravit, pokud cestujete autem s vašim nejmenším:

 • Zkuste si načasovat cestu na dobu, kdy miminko obvykle spí a v případě potřeby zastavte na přestávky.
 • Pokud to jde, pošlete alespoň na chvíli jednoho z vás na zadní sedadlo, aby dělalo vašemu dítěti společnost
 • Pořiďte si stínidla na skla proti přímému slunci a hudbu, která děti často také zaujme
 • Do vašeho telefonu či tabletu si nahrajte dostatek pohádek a jiných dětských pořadů
 • Ujistěte se, že máte připravenou spoustu nejrůznějších druhů hraček

Preferujete cestování autem nebo letadlem? Plánujete takto cestovat i jako novopečení rodiče, nebo se nyní vše změní? Nebojte se s námi podělit o vaše názory a zkušenosti v komentáři pod článkem.

Předchozí článekHořčík v těhotenství je důležitý pro ženu i miminko. Jak poznat jeho nedostatek?
Další článekJak na zdravou výživu u dětí? Dbejte na pravidelnost a pestrost stravy