odběr plodové vody_1

Odběr plodové vody, neboli amniocentéza, je doporučován ženám během těhotenství, pokud existuje předpoklad, že by dítě mohlo mít genetickou vadu či jiný chromozomální stav, jako je například Downův syndrom. Proces zahrnuje odebrání a testování malého vzorku buněk z plodové vody, tedy tekutiny obklopující nenarozené dítě v děloze. Zajímá vás, jaký je postup nebo komu je obvykle vyšetření doporučováno?

Proč podstoupit odběr plodové vody?

Odběr plodové vody, v lékařství nazývaný také amniocentéza, je proces, při kterém se z dělohy odebírá vzorek tekutiny za účelem testování. Plodová voda obklopuje a chrání dítě během těhotenství. Tato tekutina obsahuje buňky plodu a různé bílkoviny, jako je alfa-fetoprotein (AFP). Tyto látky poskytují důležité informace o zdraví vašeho dítěte před narozením, proto se přistupuje k jejich testování, objeví-li podezření, že něco nemusí být v pořádku.

Komu je amniocentéza doporučována?

Odběr plodové vody zpravidla podstupují ženy, u kterých došlo k abnormálnímu ultrazvukovému nálezu či při pozitivním biochemickém screeningu. Dále může být doporučován nastávajícím matkám starším 35 let, nebo těm, které mají v rodinné anamnéze dědičná onemocnění. Na vzorku odebrané plodové vody lze provést různé testy v závislosti na genetickém riziku.

Jak probíhá odběr plodové vody?

odběr plodové vody_1

Odběr plodové vody se obvykle provádí ve druhém trimestru, obvykle po 15. týdnu těhotenství za účelem odhalení genetických vad. Vzorek plodové vody, zpravdila 20 ml, se pod ultrazvukovým vedením odebírá jemnou jehlou zavedenou do dělohy přes břicho. Proces není prováděn pod anestetiky, nicméně je bezbolestný.

Celý postup trvá pouze několik minut, přičemž lékař nejprve musí ultrazvukem zkontrolovat uložení plodu a množství plodové vody. Odebraná tekutina se poté odešle do laboratoře k analýze. Někdy se amniocentéza provádí rovněž ve třetím trimestru, aby se zjistilo, zda je vaše dítě dostatečně zralé na to, aby přišlo na svět. Nastávající matka by se měla na vyšetření vždy dostavit s plným močovým měchýřem.

Co lze zjistit z odběru plodové vody?

Amniocentézu lze provést z různých důvodů:

  • Genetické testování: To zahrnuje odebrání vzorku plodové vody a její testování za určitých podmínek, například u Downova syndromu.
  • Diagnóza infekce plodu: Amniocentéza se příležitostně používá k hodnocení dítěte z hlediska infekce nebo jiného onemocnění.
  • Testování zralosti plic: Toto testování se využívá k tomu, aby se zjistilo, zda jsou plíce dítěte dostatečně zralé k narození.
  • Léčba: Pokud se během těhotenství v děloze nahromadí příliš mnoho plodové vody, může být provedena amniocentéza k odtoku přebytečné plodové vody z dělohy.
  • Testování otcovství: Amniocentéza může být využita ke sběru DNA plodu, kterou lze poté porovnat s DNA potenciálního otce.
odběr plodové vody

Odběr plodové vody: klidový režim po vyšetření

Jakmile je vyšetření u konce, nastávající matka zůstává po dobu jedné hodiny na klinice, kde je pozorována, zda je u ní vše v pořádku a cítí se dobře. Pokud ano, může jít domů. Žena by měla mít zajištěný doprovod nebo minimálně odvoz domů.

Prvních 24 hodin by měla dodržovat přísnější klidový režim, tedy na lůžku. Následujících 5 dní není nutné ležet, je však potřeba nadále být v klidu a vyhýbat se jakékoliv fyzické zátěži. Dále se v této době doporučuje zvýšit příjem hořčíku, jelikož má blahodárný vliv na uvolnění děložní svaloviny.

Odběr plodové vody: výsledky

Na výsledky vyšetření se typicky čeká deset dní až tři týdny. Pokud jsou výsledky v normě, vaše dítě pravděpodobně nemá genetické ani chromozomální abnormality. V případě amniocentézy za účelem zralosti vás normální výsledky testu ujistí, že vaše dítě je připraveno na narození s vysokou pravděpodobností přežití.

Abnormální výsledky mohou znamenat genetický problém nebo chromozomální abnormalitu. To ale neznamená, že je absolutní. Další diagnostické testy umožní získání více podrobnějších informací.

Co když výsledky nejsou dobré?

Pokud test zjistí, že by se vaše dítě mohlo narodit s určitou vadou, můžete si promluvit s řadou odborníků o tom, co to znamená a jak dále postupovat. Mohou jimi být porodní asistentka, pediatr, genetik a genetický poradce. Špatný výsledek nemusí vždy znamenat ukončení těhotenství.

Budou vám moci poskytnout podrobné informace, které vám pomohou rozhodnout se co dělat, včetně možných příznaků, které vaše dítě může mít. Dále vám poradí, jaké jsou možnosti léčby a podpory, které může dítě potřebovat, a zda bude ovlivněna jeho průměrná délka života.

Předchozí článekHledáte francouzské jméno pro dívku či chlapce? Poradíme vám, která jsou tradiční i oblíbená
Další článekJak zhubnout po porodu? Najděte si oblíbenou aktivitu a stanovte si dosažitelné cíle