Většinu žen během těhotenství trápí oteklé kotníky a celkově nohy i ruce. Je přirozené, že z těchto otoků můžete mít obavy, protože mohou být nepříjemné, boty vám jsou nejspíš těsnější a možná se navíc cítíte trapně za to, jak vaše nohy nyní vypadají. Otoky bohužel patří mezi běžné vedlejší účinky těhotenství, které zažívá většina nastávajících matek. Pokud se tedy otok neobjeví náhle a není závažný, není se čeho obávat. Náhlý výskyt otoku může být příznakem preeklampsie, což je stav, který je třeba důkladně sledovat.
Co způsobuje otoky v těhotenství?
Během těhotenství ve vašem těle probíhá spousta změn. Jedním z těchto změn je navýšení množství tekutin ve vašem těle. V tomto období se váš celkový objem vody v těle může zvýšit až o 8 litrů. Zároveň objem vaší plazmy stoupne o 30 až 50 %, což znamená, že se zvyšuje i váš celkový objem krve. Takže otázkou zůstává, kam jde všechna ta nadbytečná tekutina.
Část vody zůstává ve vašich buňkách, aby mohly lépe fungovat. Zbytek tekutin se hromadí mimo buňky, aby se zvýšil přívod kyslíku, vyčistil se přebytečný odpad z těla a byl zajištěn tok elektrolytů. Zvýšení objemu vaší krve a plazmy je reakcí na rostoucí potřeby placenty a vašich mateřských orgánů, aby se k vašemu miminku dostalo vše, co potřebuje ke svému vývoji.
Otoky ve třetím trimestru
Objem tekutin dosahuje svého vrcholu ve třetím trimestru, tedy v době, kdy se vaše ratolest připravuje na příchod na svět. V důsledku tohoto nahromadění tekutin pak v tomto období dochází k nejvýraznějšímu nalití vašich kotníků.
Výrazný nárůst tekutin v těle během těhotenství je navíc spojen se zvyšující se hladinou sodíku. Sodík ovlivňuje, jak vaše tělo absorbuje a zpracovává vodu. I sebemenší zvýšení sodíku může způsobit, že se budete cítit více zavodněné a oteklé.
Kromě většího objemu krve a zvýšeného průtoku krve ve vašich nohách, kotnících a chodidlech může mít vliv na tvorbu otoků také větší tlak způsobený rostoucím dítětem po přechodu z druhého do třetího trimestru.
Jak se projevují běžné otoky v těhotenství?
Je naprosto přirozené cítit se trochu nepříjemné, když si nemůžete nasadit nebo naopak sundat prsteny z ruky a vaše oblíbené boty už vám nesedí. Malé otoky prstů, kotníků a chodidel a nohou, které se objevují postupně, jsou přirozeným důsledkem těhotenství.
Možná zjistíte, že otok má tendenci se ke konci dne zhoršovat. Je to proto, že přebytečná tekutina ve vašem těle se může shromažďovat v částech těla nejvzdálenějších od srdce. Zejména pokud déle stojíte. Teplé a vlhké dny nebo časté stání může k otokům rovněž přispět. Nateklejší se také můžete cítit, pokud si dáte kávu nebo hodně solíte.
Kdy mohou být otoky známkou problému?
Pokud vás zajímá, kdy byste měly při otékání končetin začít panikařit, odpověď je nikdy. Panika pouze zvyšuje váš psychický a fyzický stres, který by mohl váš zdravotní stav pouze zhoršit. Místo toho se snažte rozpoznat, kdy je vhodný čas zavolat svému gynekologovi.
Mezi zdravotní obtíže, které jsou znepokojující a mohou způsobit otoky, patří preeklampsie a krevní sraženiny. Tyto stavy v těhotenství nejsou běžné, ale představují reálné riziko. Proto je důležité mít se na pozoru. Otoky spojené s těmito stavy se projevují jinak než obvyklé otoky.
Otoky a preeklampsie
Preeklampsie se typicky projevuje vysokým krevním tlakem, přítomností proteinu v moči a také výraznými otoky na rukou, obličeji nebo v okolí očí. Tyto otoky se objeví náhle nebo se postupně zhoršují. Pokud zatlačíte na kůži a zůstane tam prohlubeň, je to také znepokojivé.
U preeklampsie může být otok doprovázen přetrvávající bolestí hlavy, změnami vidění, bolestí břicha a náhlým přírůstkem hmotnosti. Pokud máte některý z těchto příznaků, okamžitě zavolejte svému lékaři. Může vám doporučit, abyste zašly na nejbližší pohotovost.
Otoky a krevní sraženina
Během těhotenství existuje zvýšené riziko tvorby krevních sraženin v noze, stehně nebo pánvi. Tento stav se nazývá hluboká žilní trombóza. Samotné těhotenství údajně zvyšuje u ženy riziko žilní trombózy až pětinásobně. Riziko je stejné během každého trimestru a dokonce ještě dvanáct týdnů po porodu.
Jedná se o závažný zdravotní stav, který vyžaduje okamžitou léčbu, protože může způsobit plicní embolii. Ta může být pro ženu dokonce smrtelná. Je tedy důležité rozpoznat příznaky včas a neprodleně vyhledat lékařskou péči. Otok v důsledku krevní sraženiny se objeví pouze na jedné noze a bude výrazný. Dalšími symptomy jsou:
- Silná bolest
- Přecitlivělost
- Zarudnutí oblasti
- Oteklá oblast je horká na dotek
Co na otoky v těhotenství pomáhá?
Někdy mohou být otoky v pozdější fázi těhotenství stejně nevyhnutelné jako zažívací potíže v prvním trimestru, jelikož jsou důsledkem změn, které se ve vašem těle v tomto období odehrávají. Existuje však několik kroků, které můžete udělat, abyste otokům předešly nebo je alespoň zmírnily. Mezi ně patří následující:
- Několikrát za den zvedněte nohy na úroveň srdce, to pomůže cirkulaci tekutin zpět do vašeho srdce
- Pijte více vody, abyste z těla vyplavily přebytečnou tekutinu a sodík
- Noste kompresní punčochy pro zlepšení krevního oběhu, zvláště pokud dlouho stojíte nebo sedíte
- Snažte se omezit pobyt venku ve velmi horkém a vlhkém počasí
- Při dlouhém stání dělejte časté přestávky, abyste zvedly nohy
- Vyhněte se podpatkům a noste pohodlné boty
- Jezte více potravin bohatých na draslík, jako jsou banány a avokádo, abyste vyplavily z těla nadbytečný sodík
- Omezte potraviny s vysokým obsahem soli, jako jsou průmyslově ultra zpracované potraviny, uzeniny nebo rychlé občerstvení
Jak předcházet zdravotním komplikacím?
Snížení běžných těhotenských otoků nemusí být vždy možné, a to je v pořádku. Je důležité udělat vše proto, abyste předešly vážným zdravotním komplikacím, jako je preeklampsie a krevní sraženiny. Bohužel i v tomto případě platí, že prevence není vždy možná, klíčové je však včasné rozpoznání problému. V první řadě je nutné zjistit, zda u vás existuje riziko preeklampsie či krevních sraženin.
U žen se zvýšeným rizikem preeklampsie se uvádějí jako účinná strategie sekundární prevence nízké dávky aspirinu. Je ovšem vždy potřeba zvážit individuální anamnézu a poradit se s lékařem, zda je užívání aspirinu ve vašem případě vhodné.
Váš lékař vám může pomoci vypracovat individuální plán prevence, aby vám pomohl snížit riziko preeklampsie a krevních sraženin. Ke snížení rizika krevní sraženin můžete učinit několik jednoduchých kroků:
- Pijte hodně vody
- Hýbejte pravidelně nohama nebo vstávejte alespoň každou hodinu, pokud hodně sedíte
- Cvičte podle doporučení lékaře
- Používejte kompresní ponožky nebo punčochy, pokud to doporučí váš lékař
- Užívejte předepsané léky podle pokynů
Pokud zaznamenáte náhlé nebo postupně se zhoršující otoky v obličeji, kolem očí nebo rukou doprovázené vysokým krevním tlakem, okamžitě zavolejte svému lékaři. Může se jednat o příznak preeklampsie, která vyžaduje okamžitou léčbu, která ochrání vás i dítě. Stejně tak pokud otok postihuje pouze jednu nohu a je doprovázen bolestí, zarudnutím nebo horkostí. Mohla by vám hrozit krevní sraženina.
Snažíte se v těhotenství pravidelně hýbat a dopřáváte svým nohám pravidelný odpočinek? Pokud ano, napište nám do komentáře, jaký je nebo by váš oblíbený typ cvičení v těhotenství.