ovulace, plodné dny, neplodné dny

Plodné dny, známé také jako období, kdy můžete otěhotnět, není vždy snadné určit. K tomu, abyste poznaly, které dny to jsou, je potřeba zjistit, kdy ovulujete. Ovulace a plodné dny totiž nejsou to samé. Rozpoznat příznaky ovulace můžete pouze na základě tělesných příznaků nebo také pomocí výpočtů. V tomto článku vám tedy poradíme, jak nejspolehlivěji porozumět svému tělu, abyste mohly otěhotnět, nebo se případně těhotenství vyhnout.

Jak rozpoznat plodné a neplodné dny?

Stanovení plodných a neplodných dnů během menstruačního cyklu by nemělo být pro žádnou ženu velkým problémem. Tato schopnost však vyžaduje pochopení změn, ke kterým dochází v ženském těle během menstruačního cyklu, a odhodlání provádět a zaznamenávat vaše každodenní pozorování.

Získání této dovednosti přináší ženě řadu výhod: umožňuje jí lépe porozumět vlastnímu tělu a emocionálním změnám, které se právě odehrávají, a co je důležitější, dodává jí sebevědomí v mnoha životních situacích.

V čem se liší ovulace a plodné dny?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že ovulace a plodné dny nejsou totéž, přestože spolu úzce souvisí. Pokud byste tedy někde zaslechly pojem jako ovulační dny, můžeme vás ujistit, že tento termín není správný. Zatímco ovulace může probíhat pouze přibližně jeden den, plodné dny mohou trvat výrazněji déle, zhruba tedy pět dní. Během těchto pěti dní může být uzrálé vajíčko oplodněno spermiemi a následně uhnízděno v děloze.

Zajímá vás, proč tomu tak je? Zatímco délka ovulace odpovídá životnosti vajíčka, plodné dny jsou charakterizovány délkou životnosti spermií. Ty mohou v ženském prostředí přežít přibližně 72 hodin. Pro přesnost je tedy třeba říci, že plodné dny typicky začínají 3 dny před zahájením ovulace a končí asi den po ní. Spermie jsou tedy schopny si na vajíčko počkat a oplodnit jej ve chvíli, kdy se setkají v jednom z vejcovodů.

Co je ovulace?

Proces ovulace začíná uvolněním hormonu stimulujícího folikuly (FSH) v těle, obvykle mezi 6. a 14. dnem vašeho menstruačního cyklu. Tento hormon pomáhá vajíčku ve vaječníku zrát při přípravě na pozdější uvolnění vajíčka. Jakmile je vajíčko zralé, ženské tělo začne uvolňovat luteinizační hormon (LH), což způsobí jeho uvolnění.

Když vajíčko dozraje a uvolní se z vaječníku, může být oplodněno spermatem. Jedná se tedy o jednu z fází menstruačního cyklu, která trvá přibližně 24 hodin. Pokud je vajíčko oplodněno, může cestovat do dělohy a implantovat se, aby se vyvinulo v budoucí plod. Pokud není oplodněno, rozpadá se a je vylučováno spolu s děložní výstelkou.

Jaké má ovulace příznaky?

Příznaky ovulace nejsou těžké přehlédnout. Jakmile víte, co přesně sledovat, budete překvapeny, jak snadné to může být. Téměř každá žena, která se snaží otěhotnět, chce vědět, jak poznat ovulaci a plodné dny. Níže uvedené symptomy jsou chakteristické pro ovulaci, nicméně není pravidlem, aby se objevily všechny. Patří mezi ně:

  • Slabé krvácení nebo špinění
  • Citlivost prsou
  • Zvýšená sexuální touha
  • Bazální tělesná teplota mírně klesá a po skončení ovulace opět stoupá
  • Cervikální hlen se stává jasnějším a tenčím s kluzčí konzistencí podobnou jako u vaječných bílků
  • Děložní čípek měkne a otevírá se
  • Bolest vaječníků charakterizovaná nepohodlím nebo bolestí na jedné straně břicha

Kdy jsou plodné dny a ovulace?

Plodné dny se mohou u každého lišit, jelikož vždy záleží na kvalitě a životnosti spermií. Ale jak již bylo zmíněno, plodné dny začínají přibližně 3 dny před zahájením ovulace a mohou přetrvávat ještě den po ní. Jinými slovy, v ideálním případě by k pohlavnímu styku mělo dojít před okamžikem ovulace, aby se zvýšila pravděpodobnost početí. Ve dnech před ovulací jste nejplodnější.

Den ovulace se vždy odvíjí od délky vašeho cyklu. Pokud cyklus trvá 28 dní, ovulace by se měla objevit kolem 14. dne. Pokud je kratší, k ovulaci dojde dříve, a pokud delší, ovulace se objeví později. Napovědět vám mohou tedy výše zmíněné tělesné příznaky, ale nejspolehlivější odpověď získáte pomocí ovulačního testu, který zakoupíte volně v lékárně nebo v drogerii stejně jako těhotenský test.

Jak spočítat plodné dny?

Jediným pravidlem ke stanovení dnů plodnosti v průběhu menstruačního cyklu, které je použitelné pro ženy, jež nemají zkušenosti s pozorováním tělesných příznaků, je pravidlo výpočtu. V první řadě je podstatné znát délku menstruačního cyklu. Cyklus vždy začíná prvním dnem menstruačního krvácení.

Termín ovulace při pravidelném menstruačním cyklu

V průměrném menstruačním cyklu dochází k ovulaci 14 dní před příchodem menstruace, což znamená 14. den 28denního cyklu. Pokud tedy odečtete 14 dní od délky cyklu, získáte představu o tom, kdy ovulujete. Například žena s pravidelným 30denním cyklem pravděpodobně ovuluje kolem 16. dne. Žena s pravidelným 26denním cyklem kolem 12. dne.

Jak poznat ovulaci při nepravidelném menstruačním cyklu?

Pokud je váš cyklus nepravidelný a nedaří se vám spočítat termín ovulace, nebo pokud chcete získat přesnější přehled o své ovulaci, můžete vyzkoušet jednu z následujících technik k určení ovulace:

  • Měření bazální teploty: Teplota většiny žen se zvyšuje asi o půl stupně 24 až 48 hodin po ovulaci. Můžete si opatřit speciální teploměr k měření bazální tělesné teploty, který je citlivější než běžný teploměr. Teplotu je vhodné měřit ráno ihned po probuzení.
  • Využití ovulačního testu: Tato metoda je o něco dražší než sledování teploty, ale může být přesnější. Test pro určení ovulace, která je k dispozici v lékárnách, měří hladinu luteinizačního hormonu (LH) v moči.
  • Pozorování změn cervikálního hlenu: Během vašich plodných dní, těsně před ovulací, bude hlen čirý, pružný a kluzký, trochu jako syrový vaječný bílek. Po ovulaci, kdy už jsou vaše plodné dny u konce, hlen obvykle zhoustne a postupně vysychá.

Předchozí článekKdy si udělat těhotenský test? Správným načasováním předejdete mylnému výsledku
Další článekJak poznat první příznaky těhotenství? Napoví citlivost prsou nebo ranní nevolnost