Padání vlasů po porodu
Zdroj: shutterstock

Možná jste už slyšely, že vlasy se během těhotenství stávají hustšími a lesklejšími. To může platit u některých nastávajících maminek díky vysoké hladině hormonu estrogenu. Jiné se však naopak mohou potýkat s vypadáváním vlasů již během těhotenství nebo v prvních měsících po porodu. Zejména po porodu je však vypadávání vlasů normální. Bývá způsobeno změnami hormonů, ale vliv mívá rovněž stres nebo jiné zdravotní stavy, které s těhotenstvím nějak souvisí. Jak tedy o vlasy správně pečovat a padání vlasů omezit?

Co způsobuje padání vlasů v těhotenství?

První trimestr může pro tělo být stresující, protože rovnováha hormonů se dramaticky mění a podporuje dítě se správně vyvíjet. Stres může zvýšit vypadávání vlasů i o 30 % nebo i více. Takže místo ztráty průměrných 100 vlasů denně, což je průměrný počet vypadaných vlasů u každého člověka, můžete přijít i o 300 vlasů denně.

K vypadávání vlasů v důsledku hormonálních změn však nedochází ze dne na den. Může trvat dva až čtyři měsíce, než si všimnete, že se hustota vašich vlasů zjemňuje. Tento stav obvykle netrvá déle než šest měsíců a nevede k trvalému vypadávání vlasů.

Nedostatek živin a vitamínů

Pokud jste těhotná, vaše tělo vyžaduje více výživy. Kromě toho, pokud se u vás v prvním trimestru objeví nevolnost, dojde ke ztrátě většiny živin. Nedostatečný příjem výživných látek má často za následek vypadávání vlasů. K tomu přispívá také nedostatek železa, bílkovin, minerálů a vitamínů.

Pamatujte, že stejně tak i nadměrný příjem vitamínů může být také příčinou vypadávání vlasů. Přestože ztráta vlasů za těchto podmínek není trvalá, hustota vašich vlasů se nemusí vrátit k původní podobě, dokud se hladiny hormonů nebo vitamínů opět nedostanou na normální hodnoty.

Vývoj dítěte může být pro vaše tělo náročné, čímž se zvyšuje riziko některých zdravotních problémů, které mohou rovněž ovlivnit vypadávání vlasů. Patří mezi ně:

  • Gestační diabetes (těhotenská cukrovka)
  • Vysoký krevní tlak
  • Snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza)

Padání vlasů po porodu

Pokud byly vaše vlasy během těhotenství naopak husté a lesklé, můžete poděkovat svému tělu za vysokou hladinu estrogenu. Jakmile však porodíte, váš estrogen se opět vrátí zpět na úroveň před těhotenstvím. Přestože to pro vaše vlasy není ta nejlepší zpráva, není důvod k obavám.

Nadměrné vypadávání vlasů obvykle vrcholí 4 měsíce po porodu. Ztráta hrstky vlasů, když se zotavujete z porodu, není žádná zábava, a může až být děsivé vidět obrovské „chomáče“ vlasů ve sprše nebo na podlaze. Ale tento typ vypadávání vlasů obvykle zmizí v čase.

Jak předejít padání vlasů po porodu?

Péče o novorozence může být stresujícím a vyčerpávajícím obdobím a může stejně jako kojení vaše tělo velmi zatěžovat. Začněte tím, že zajistíte normální hladiny cukru, železa, zinku a vitaminu D v těle. Dále se snažte minimalizovat stres, zdravě se stravovat s dostatkem bílkovin, které napomáhají procesu růstu vlasů, ale i esenciálních tuků (zejména Omega 3 a 6).

Péče o vlasy nejen po porodu

Nebojte se častého mytí vlasů. Obvykle se předpokládá, že nemytím vlasů se minimalizuje jejich vypadávání, ale pravdou je, že frekvence, s jakou si vlasy umýváte, nemá vliv na to, kolik vlasů ztratíte. Vlasy, které jsou již připravené k pádu, jednoduše vypadnou. Naopak je žádoucí dobře pečovat o pokožku hlavy. Pokud vás řídké vlasy trápí, vyzkoušejte například nový sestřih, který vlasy oživí, nebo investujte do šamponu, který vlasům dodá objem.

Zkuste se vyhýbat tepelné úpravě vlasů používáním kulmy či žehličky, které je naopak pouze oslabí. Stejně tak vlasy příliš nestahujte do těsných gumiček. Pokud je rády nosíte sepnuté, nebo pokud to jednoduše péče o dítě vyžaduje, sáhněte raději po jiné volnější a šetrnější variantě. Mezi další tipy od dermatologů, které vám mohou pomoci, patří následující:

  • Použijte objemový šampon. Tyto šampony mají tendenci obsahovat přísady, jako jsou proteiny, které vlasy „obalí“, takže vlasy vypadají plnější.
  • Nepoužívejte šampony označené jako „kondicionační šampon“. Obsahují těžké kondicionéry, které mohou vlasy zatížit a způsobit, že budou vypadat splihlé.
  • Při mytí použijte malé množství šamponu a soustřeďte se pouze na důkladné umytí pokožky hlavy. Zbylá část vlasů se následně umyje ve chvíli, kdy budete šampon smývat.
  • Použijte kondicionér pro jemné vlasy. Obsahují lehčí vzorce, které vlasy nezatěžují.
  • Kondicionér používejte především na konečky vlasů. Aplikace kondicionéru na pokožku hlavy a všechny vaše vlasy má tendenci je zatěžovat.
  • Nepoužívejte kondicionéry označené „intenzivní kondicionéry“. Jsou pro vlasy příliš těžké.

Zaznamenaly jste po porodu větší ztrátu vlasů, nebo jste si žádné změny nevšimly? Napište nám do komentáře, jestli jste vypadávání vlasů doposud nějak řešily a případně jak.

Předchozí článekKdy a jak přestat kojit? Začněte tím, že jedno kojení denně nahradíte lahvičkou
Další článekPremenstruační syndrom může být důvodem špatné nálady i nepříjemných bolestí. Jak na něj vyzrát?