Ještě v minulém století byla přítomnost partnera u porodu raritou. Později ale nastal zlom a postupem času se tento ojedinělý zvyk začal stávat spíše pravidelností. Partner u porodu je dnes již pro okolí považován za symbol lásky a podpory vůči ženě. Na co je dobré se před porodem připravit a co si ujasnit před tím, než v páru učiníte finální rozhodnutí?
Partner může rodící ženě poskytnout jak fyzickou, tak psychickou podporu, kterou v náročných chvílích nutně potřebuje. Jeho přítomnost může mít různé důvody i funkce. V každém případě je ale nutné dodržovat pravidla, která stanoví personál nemocnice. Aby ale muž mohl být skutečně užitečný, je třeba se předem nachystat a ujasnit si, zda je to možnost, které chce opravdu využít.
Ano nebo ne? Rozhodnutí musí učinit oba partneři
Muž by u porodu měl být pouze za předpokladu, že si to přeje on sám. V takových chvílích není na místě hrát si na hrdinu a být tam přítomen proti své vůli. Stejně tak by si jeho přítomnost měla přát i sama rodička.
K přítomnosti otce u porodu jednoduše není vhodné kohokoliv přemlouvat. Oba z páru by si měli odpovědět pravdivě, zda si myslí, že je to dobrý nápad a jestli tuto událost opravdu chtějí absolvovat společně. Jakékoliv formy nátlaku jsou v takových situacích naprosto nevhodné.
Možné je domluvit se i na nějaké kombinaci. Například partner, který nesnáší dobře pohled na krev, může být aktivně přítomen u první doby porodní, ale při poslední vypuzovací fázi může odejít a počkat na chodbě.
Jakou roli může partner u porodu hrát?
Možností je hned několik. Každá má své opodstatnění a na všechny je třeba se předem připravit. Často až v průběhu porodu partner pozná, co ženě nejvíce pomáhá a jak se k ní chovat, aby byl co nejlepším společníkem.
- Fyzická opora – Ačkoliv partner porodní roli nemůže převzít stoprocentně, může rodící ženě náročné chvíle alespoň zpříjemnit. Může ženu podpírat v úlevových pozicích nebo ji masírovat záda či nohy.
- Psychická opora – Partner může být pro ženu velikou psychickou oporou pouze tím, že je s ní. Často stačí pouze sedět u hlavy a držet ji za ruku. Pokud to považuje za vhodné, může ji i potichu uklidňovat.
- Zprostředkovatel informací – Otec může být nápomocný nejen mamince, ale i personálu. Ten se s velkou pravděpodobností bude ptát na spoustu otázek – Kdy odtekla plodová voda? Jakou měla barvu? Kdy začaly první kontrakce? Jak dlouhé jsou intervaly mezi nimi? Na tohle všechno by otec měl znát odpověď.
- Servisní podpora – Muž může být u porodu významnou podporou i v tom, že rodičce může postupně přinášet jídlo, svlažovat rty nebo může pravidelně otírat pot. Tuto podporu rodička ocení hlavně, když porod trvá dlouho.
Nepodceňte účast na předporodních kurzech
Porodní personál se často shoduje na tom, že otec může být u porodu velkou oporou pouze v případě, je-li sám připraven.
Aby partner věděl, co očekávat, měl by společně s partnerkou ještě před porodem začít navštěvovat předporodní kurzy. Tam odborníci vysvětlují, jak porod probíhá a jak může partnerce pomoci. Tyto přípravy obou partnerům pomáhají získat přesnější představu o tom, jak reálný porod vypadá.
Ujasnění si představy, jak porod vypadá, pomůže nejen nastávajícím rodičům, ale i zdravotnickému personálu. Dostaví-li se k ´porodu nepřipravený otec, který nespolupracuje, může být pro porodní asistentky výraznou přítěží. Takové podmínky mohou všem stranám znepříjemnit i jinak bezproblémový porod.
Sestavte si porodní plán společně
Aby všechny části porodu proběhly co nejvíce podle přání rodičky je dobré si předem sestavit tzv. porodní plán a seznámit s ním zdravotnický personál.
Pokud se otec rozhodne u porodu být, je třeba si „porodní přání“ předem s partnerkou ujasnit a vědět, jaké věci jsou pro ni důležité a proč. Během porodu může zdravotnickému personálu zprostředkovávat přání budoucí maminky on a může tak efektivně pomoci partnerce k tomu, aby zažila takový porod, jaký si přeje.
Zjistěte si specifika porodnice
Ačkoliv dnes již bývá možnost otce u porodu celkem běžným standardem ve většině nemocnic, je lepší si o této možnosti zjistit více v konkrétní porodnici.
Některé nemocnice tuto možnost povolují pouze za předpokladu účasti otce na předporodním kurzu pořádaného přímo nemocnicí. K porodu pak musí otec donést potvrzení o absolvování tohoto kurzu, jinak jeho přítomnost nebude možná.
Muž musí pamatovat i na sebe
Z velké části je otec u porodu právě kvůli podpoře budoucí maminky. Neznamená to ovšem, že by se měl po celou dobu věnovat pouze jí a sebe úplně zanedbat. Budoucí tatínkové by tedy neměli zapomínat pravidelně jíst, pít či se také protahovat. Není hanbou ani jít na chvíli ven a nadýchat se čerstvého vzduchu.
Vyčerpaný a hladový muž nejen že nebude pro partnerku dostatečnou oporou, může se i stát, že s ním budou mít zdravotníci více práce než s rodičkou. Je to důležité hlavně ve chvíli, kdy porod trvá dlouho.
Co by měl mít s sebou otec
Pro nastávající maminku je seznam věcí, které by si měla zabalit do porodnice poměrně dlouhý. U budoucího tatínka jich tolik není, přesto je dobré na nějaké základní pamatovat, aby se i on cítil během (často dlouhého) porodu komfortně.
- Jídlo a pití – Je dobré mít s sebou připravenou nějakou svačinu už z domova. Pokud na to ovšem zapomenete nebo nebude čas, nezoufejte i v nemocnici se dá jídlo sehnat.
- Pohodlné oblečení – Porod často trvá dlouho a pro nastávajícího tatínka bude jistě pohodlnější celý proces prožít v pohodlných kalhotách, než v nějakých, které ho tlačí.
- Fotoaparát – Pochopitelně postačí i mobil s fotoaparátem, ale opravdu na to předem myslete. Byla by škoda tento neopakovatelný okamžik nezachytit a neuchovat si tak vzpomínku na celý život.
Pozor na předsudky
To, že odrodit dítě musí sama žena a partner za ní nemůže tuhle úlohu převzít, je jasné už od nepaměti. A ačkoliv partner může být velkou oporou, může se také stát, že partneři z různých důvodů usoudí, že jeho přítomnost není dobrý nápad.
Pokud se otec rozhodne u porodu nebýt, nemusí to nutně znamenat, že svou partnerku nemiluje a nechce jí v těchto těžkých chvílích poskytnout potřebnou oporu. Je třeba si také uvědomit, že někteří muži mohou špatně snášet pocit, že své partnerce nemůžou dostatečně pomoci.
Může se také stát, že nastávající maminka svého partneru u porodu nebude chtít. Ani to nemusí nutně znamenat, že by mu například nevěřila. Některé ženy cítí jednoduše stud před partnerem v tak choulostivé situaci.
Byla přítomnost partnera u porodu jednomyslným rozhodnutí obou nebo jste spolu museli probírat pro a proti? K jakému rozhodnutí jste se nakonec přiklonili? Neváhejte ses námi podělit v komentářích.