Pátá nemoc
Zdroj: Shutterstock

Pátá nemoc je mírné vyrážkové onemocnění způsobené parvovirem B19. Je častější u dětí než u dospělých a přenáší se vzduchem. Osoba obvykle onemocní pátou nemocí do 14 dnů po kontaktu s infekcí. Tato nemoc dostala své jméno, protože byla pátá v seznamu historických klasifikací běžných dětských nemocí doprovázených vyrážkou. Jaká ji poznat a léčit?

Co je pátá nemoc?

Pátá nemoc, neboli erythema infectiosum,  je virové onemocnění doprovázené vyrážkou, které způsobuje lidský Parvovirus B19. Průběh nemoci bývá zpravidla lehký, může být rovněž i bezpříznakový, a nejčastěji postihuje děti ve věku 5 až 15 let. Své jméno získala díky tomu, že byla jako pátá v pořadí klasifikována mezi běžné dětské nemoci s vyrážkou.

Nákaza se šíří kapénkovou cestou, tedy vzduchem. Často se projevuje červenou vyrážkou na pažích, nohou a tvářích, na základě čehož patří mezi základní dětské nemoci doprovázené vyrážkou, spolu se spálou, spalničkami, zarděnkami, pseudospálou, a šestou nemocí.

Co pátou nemoc způsobuje?

Původcem páté nemoci je Parvovirus B19. Tento kapénkově přenášený virus má tendenci šířit se slinami a dýchacími cestami mezi dětmi, které se nacházejí v těsné blízkosti. Což jsou především děti v mateřské a základní škole. Nejčastěji se nemoc šíří koncem podzimu a v období jara, nicméně nakazit se můžete v jakémkoli ročním období a v jakémkoli věku.

Zdroj: Shutterstock

Jaké má pátá nemoc příznaky?

U dětí se zdravým imunitním systémem je pátá nemoc běžným mírným onemocněním, které jen zřídka přináší trvalé následky. Symptomy nemoci často připomínají chřipku a objevují se v rozmezí 4 až 14 dní po vystavení nákaze. Patří mezi ně:

 • Bolest hlavy
 • Únava
 • Nízká horečka
 • Bolest v krku
 • Nevolnost
 • Rýma
 • Ucpaný nos
 • Kýchání

Po několika dnech výskytu těchto příznaků se u většiny dětí projeví červená vyrážka, která se objeví nejprve na tvářích. Někdy může být vyrážka rovněž prvním znakem nemoci. Vyrážka má tendenci vymizet na jedné oblasti těla a poté se během několika dnů znovu objevit na jiné části těla. Kromě tváří se vyrážka často objevuje na:

 • Trupu
 • Pažích
 • Nohách

Pátá nemoc u dospělých

Vyrážka může přetrvávat i týdny. Ale ve chvíli, kdy se objeví, už obvykle dotyčný není nakažliví. U dětí se vyrážka objevuje častěji než u dospělých. Hlavním symptomem, který dospělí obvykle pociťují, je bolest kloubů, zejména v zápěstí, kotnících či kolenech. Ta může přetrvávat i několik týdnů.

Kdy je nemocný nejvíce nakažlivý?

Pátá nemoc je nejvíce nakažlivá v nejranější fázi infekce, tedy ještě předtím, než se objeví zjevné příznaky jako vyrážka. Přenáší se respiračními sekrety, jako jsou sliny. Tyto tekutiny se běžně šíří do okolí s rýmou a kýcháním, což jsou časné příznaky páté nemoci. Proto lze pátou nemoc přenášet tak snadno a rychle. Teprve když se objeví vyrážka, pokud vůbec, může být jasné, že příznaky nejsou důsledkem běžného nachlazení nebo chřipky. Když se objeví vyrážka, přestanete být nakažliví.

Zdroj: Shutterstock

Možné komplikace páté nemoci

Většina dospělých lidí má protilátky, které jim brání v rozvoji páté nemoci, jelikož s ní přišli do kontaktu již v dětství. Když se člověk nakazí pátou nemocí až v dospělosti, může být průběh nemoci závažnější. U člověka se slabým imunitním systémem, například v důsledky rakoviny, HIV apod., může nemoc způsobit akutní těžkou anémii.

Pátá nemoc může tedy také způsobit vážné komplikace lidem již trpící anémií. Anémie je stav, kdy jsou buňky, které přenášejí kyslík do všech částí vašeho těla (červené krvinky), spotřebovány rychleji, než je vaše kostní dřeň dokáže nahradit. U lidí s anémií může nemoc zastavit produkci červených krvinek a způsobit tzv. anemickou krizi. Zvláště ohroženi jsou lidé se srpkovitou anémií.

Pátá nemoc v těhotenství

Pátá nemoc obvykle nepředstavuje riziko pro těhotné ženy. Asi polovina těhotných žen je vůči parvoviru B19 imunní, takže ony i jejich děti jsou obvykle chráněni před nákazou tímto virem. Těhotné ženy, které vůči páté nemoci nejsou imunní, mají obvykle jen mírný průběh nemoci, pokud s ní přijdou do kontaktu.

Zřídka se u dítěte může vyvinout těžká anémie, případně může žena potratit. To ale není běžné. Stává se to méně než u 5% případů všech těhotných žen s infekcí parvovirem B19, a to v první polovině těhotenství. Každá těhotná žena, která mohla být vystavena parvoviru B19, by měla tedy co nejdříve kontaktovat svého lékaře.

Jak probíhá diagnostika páté nemoci?

Lékaři zpravidla dokážou stanovit diagnózu pouhým pohledem na vyrážku. Váš lékař vás může rovněž vyšetřit na specifické protilátky, pokud je u váš vyšší pravděpodobnost výskytu vážných následků páté nemoci. To platí zejména v případě, že jste těhotné nebo máte oslabený imunitní systém. V běžných případech to však nebývá nutné.

Jaká je léčba páté nemoci?

Pátá nemoc běžně specifickou léčbu zpravidla nevyžaduje, často ani návštěvu lékaře. Někdy postačí jen telefonická konzultace, případně zaslání fotografie vyrážky, kterou lékař ihned pozná. Procesu léčby nejlépe pomůžete tím, že budete pít hodně tekutin a dostatečně odpočívat.

Pokud vás trápí bolest kloubů a hlavy nebo máte horečku, může vám být doporučeno užívat volně prodejné léky obsahující paracetamol či ibuprofen (Paralen, Ibalgin, Panadol apod.) ke zmírnění těchto příznaků.

V opačném případě budete muset počkat, až vaše tělo zvládne boj s virem samo. To obvykle trvá jeden až tři týdny. Děti se často mohou vrátit do školy, jakmile se objeví červená vyrážka, protože v této době již nejsou nakažlivé.

Už vaše dítě prodělalo pátou nemoc nebo jiné onemocnění doprovázené vyrážkou? Pokud ano, po kolika dnech se vyrážka objevila?

Předchozí článekKárání dětí by mělo sloužit k ponaučení, nikoli k ponížení. Jak správně ukázňovat?
Další článekZubní prevence u dětí začíná u prvních zubů. Jak správně čistit zuby a předcházet kazům?