Plané neštovice
Shutterstock

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivá infekce způsobená virem varicella zoster. Ačkoli mohou být příznaky velmi nepříjemné, většina lidí se uzdraví během jednoho až dvou týdnů. Pro nemoc je typická charakteristická vyrážka, která se objeví po celém těle a silně svědí. Tuto nemoc prodělá většina lidí v dětství a poté už zůstává proti viru imunní. Lidé, kteří v dětském věku neštovicemi neonemocněli, se mohou také nechat očkovat, aby předešly možným komplikacím.

Co jsou plané neštovice?

Plané neštovice jsou velmi nakažlivá infekce způsobená herpetickým virem varicella zoster. Postihuje hlavně děti, ale mohou ji dostat i dospělí. Poznávacím znamením planých neštovic je silně svědivá kožní vyrážka s červenými puchýřky. Během několika dní puchýře prasknou a začnou vytékat. Pak se z nich vytvoří krusta a strup, než se konečně zahojí.

Přestože plané neštovice nepředstavují pro většinu lidí riziko a mívají spíše mírný průběh, mohou někdy způsobit komplikace, zejména u dospělých lidí. Je ale velmi vzácné mít infekci planými neštovicemi více než jednou, proto pokud se jedinec nakazí v dětství, měl by být proti nemoci chráněný po zbytek života.

Co plané neštovice způsobuje?

Infekci planými neštovicemi způsobuje herpetický virus zvaný varicella zoster (VZV). Tento virus je kromě planých neštovic také původcem pásového oparu. Většina případů nakažených vzniká při kontaktu s nakaženou osobou. Virus je nakažlivý pro okolí jeden až dva dny předtím, než se vám nebo vašemu dítěti objeví puchýře na těle. Virus se může šířit prostřednictvím:

 • Slin: např. když se dítě dotkne infikovaného předmětu a následně si strčí ruku do pusy
 • Kašle
 • Kýchání
 • Kontaktu s tekutinou z puchýřů

Jak se plané neštovice projevují?

Svědivá vyrážka je nejčastějším příznakem planých neštovic. Zatímco u dětí se zpravidla objeví nejprve vyrážka a až poté další příznaky, u dospělých to může být naopak. Symptomy v tomto případě mohou přetrvávat až několik dní, než se objeví vyrážka. Pro neštovice jsou typické tyto obtíže:

 • Horečka, která trvá 3-5 dní a je obvykle nižší než 39 °C
 • Bolest hlavy
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Únava nebo celkový pocit nevolnosti
 • Bolesti svalů nebo kloubů
 • Příznaky podobné nachlazení, jako je kašel nebo rýma

Shutterstock

Jeden nebo dva dny předtím, než zaznamenáte u dítěte tyto příznaky, se začne vyvíjet klasická vyrážka. Svědivé puchýřky se objeví na obličeji, těle nebo uvnitř úst. Vyrážka se vyvine ve skvrnách a někdy se může objevit také na očních víčkách nebo na genitáliích. Závažnost puchýřků se může lišit. Vyrážka zpravidla prochází třemi fázemi, než se nemocný zotaví. Ty zahrnují:

 • Po celém těle se tvoří červené nebo růžové hrbolky
 • Z hrbolků se stávají puchýře naplněné tekutinou, která vytéká
 • Hrbolky se stanou krustou, následně strupy a tehdy se začnou hojit

Všechny hrbolky na dětském těle nebudou vždy ve stejné fázi v tu samou dobu. Během infekce se mohou nějaký čas objevovat nové vřídky. Vyrážka může být velmi svědivá, zvláště předtím, než se na ní vytvoří strupy. Dokud se všechny puchýře na těle nezasypou, dítě zůstává nakažlivé. Zaschlé stroupky nakonec odpadnou. Úplné vymizení trvá obvykle 7 až 14 dní.

Inkubační doba planých neštovic

Infekce bude muset být ve vašem těle přibližně 7 až 21 dní, než se rozvine vyrážka a další příznaky. Pro své okolí začnete být nakažliví ale už 48 hodin předtím, než se začne vyskytovat kožní vyrážka. Mírný projev horečky a malátnosti se může objevit 1 až 2 dny před nástupem vyrážky, zejména u dospělých. U dětí je vyrážka často prvním příznakem onemocnění.

Plané neštovice u dospělých

Shutterstock

Příznaky planých neštovic u infikovaných dospělých, kteří tuto nemoc neprodělali jako děti, mohou být podobné příznakům u dětí, ale mohou být i závažnější. Ohroženi jsou zejména ti, kteří mají oslabenou imunitu a nebyli proti nemoci očkovaní.

U některých dospělých se ani nemusí objevit vyrážka. Pokud se u nich vyrážka projeví, nemusí postupovat stejným způsobem a může se hůře zahojit. Pokud však vyrážku dostanou, může zanechat hlubší stopy a jizvy. Dospělí jsou také více ohroženi komplikacemi, jako je zápal plic.

Možné komplikace planých neštovic

Rizika onemocnění planými neštovicemi a rozvoje komplikací jsou vyšší u člověka s oslabeným imunitním systémem. Oslabený imunitní systém může být problémem, pokud osoba:

 • Užívá určité léky
 • Má rakovinu
 • Podstupuje léčbu, jako je radioterapie nebo chemoterapie
 • Má určité chronické stavy, jako je lupus nebo revmatoidní artritida
 • Trpí jinými chronickými nemocemi, jako je cukrovka nebo selhávání orgánů

Mezi možné komplikace u lidí s oslabenou imunitou, které mohou nastat, při prodělání planých neštovice řadíme následující:

 • Bakteriální infekce kůže a měkkých tkání u dětí, včetně streptokokových infekcí skupiny A
 • Infekce plic (zápal plic)
 • Infekce nebo otok mozku (encefalitida, cerebelární ataxie)
 • Problémy s krvácením (hemoragické komplikace)
 • Infekce krevního řečiště (sepse)
 • Dehydratace

Diagnostika planých neštovic

Vždy byste měli zavolat svému lékaři, kdykoli se u vás nebo vašeho dítěte objeví nevysvětlitelná vyrážka, zvláště pokud je doprovázena příznaky nachlazení nebo horečkou. Mohl by vás postihnout jeden z několika virů nebo infekcí. Okamžitě informujte svého lékaře, zejména pokud jste těhotné a byly jste vystaveny planým neštovicím.

Váš lékař může být schopen diagnostikovat plané neštovice na základě fyzického vyšetření puchýřů na vás nebo na těle vašeho dítěte. V případě, že by lékař neměl jistotu o jaký typ onemocnění se jedná (v případě jiných infekcí), laboratorní testy mohou potvrdit příčinu puchýřů.

Léčba planých neštovic

Shutterstock

Většině lidí s diagnózou planých neštovic lékaři doporučují, aby se pokusili zmírnit své příznaky, zatímco čekají, až virus projde jejich systémem. Rodiče by měli v každém případě nechat děti doma mimo školu či jesle, aby se zabránilo šíření viru. Infikovaní dospělí také budou muset zůstat doma. V době nemoci je důležité především odpočívat a přijímat hodně tekutin (neslazených), aby se předešlo hydrataci.

Váš lékař vám může předepsat antihistaminika nebo topické masti, nebo si je můžete rovnou zakoupit ve volném prodeji, pokud víte jistě, že se jedná o neštovice, abyste pomohli zmírnit svědění. Svědění pokožky můžete také zklidnit:

 • Vlažnými koupelemi
 • Použitím neparfémovaného pleťového mléka
 • Nošením lehkého, měkkého oblečení

Pokud se u vás vyskytnou komplikace viru nebo vám hrozí nežádoucí účinky, může vám lékař předepsat také antivirotika,. Lidé s vysokým rizikem jsou obvykle mladí, starší dospělí nebo ti, kteří mají nějaké zdravotní problémy. Tyto antivirotika plané neštovice neléčí, ale zmírňují příznaky zpomalením virové aktivity. To umožní imunitnímu systému vašeho těla se rychleji uzdravit.

Měly byste se proti planým neštovicím očkovat?

Většinu případů planých neštovic tělo dokáže vyřešit samo. Lidé se obvykle vrátí k běžným aktivitám během jednoho až dvou týdnů od diagnózy. Jakmile se plané neštovice vyléčí, většina lidí se vůči viru stane imunní. Nebude reaktivován, protože virus obvykle zůstává v těle zdravého člověka nečinný. Ve vzácných případech se může znovu objevit.

Protože plané neštovice mají tendenci být závažnější u starších dospělých, kteří je neprodělali a nebyli očkováni, mohou se rozhodnout pro očkování. Nejen ti, ale i malé a starší děti, které nemoc neměly, mohou podstoupit očkování. Vakcína proti planým neštovicím zabraňuje planým neštovicím u 98 % lidí, kteří dostávají dvě doporučené dávky.

Prodělalo již vaše dítě plané neštovice? Pokud ne, zvažujete očkování? Napište nám do komentáře, jaké jsou vaše zkušenosti a jak se k nemoci stavíte

Předchozí článekJóga pro děti pomáhá budovat rovnováhu po fyzické i duševní stránce. Jaké jsou další benefity?
Další článekJak komunikovat s puberťákem? Vytvořte si strategii a více naslouchejte