Císařský řez je chirurgický zákrok, při kterém se dítě narodí řezem v matčině břiše. Existuje několik lékařských důvodů, proč byste mohly mít plánovaný císařský řez s předem určeným datem, stejně tak ale může váš lékařský tým rozhodnout o tom, že je pro vás nejbezpečnější provést nouzový císařský řez poté, co začnete rodit. Zajímá vás, kdy je třeba podstoupit císařský řez a co vás čeká?
Co je císařský řez?
Císařský řez je způsob porodu dítěte chirurgickým zákrokem, při kterém lékaři otevírají matčino břicho a dělohu, aby vyndali dítě. Ačkoli si mnoho žen je předem jisté, že budou rodit císařským řezem z různých důvodů, někdy se může stát, že ho podstoupíte i přesto, že plánujete vaginální porod.
Během přirozeného porodu se může váš lékař na základě určitých komplikací rozhodnout, že musíte okamžitě podstoupit císařský řez. Může to být náhlá změna, pokud se vaše zdraví nebo zdraví vašeho dítěte zhorší a bude pro vás příliš riskantní pokračovat ve vaginálním porodu.
I když tento způsob porodu neplánujete, je dobré seznámit se s tím, co zahrnuje, pro případ, že byste ho potřebovaly. Přestože tento způsob porodu obnáší delší dobu hojení než běžný porod, pro matku i dítě je bezpečný. I tak byste jej ovšem neměly brát na lehkou váhu, neboť se jedná o velký chirurgický zákrok.
Nejčastější důvody pro císařský řez
Porod císařským řezem může být naplánován předem, pokud to vyžadují zdravotní důvody, nebo může být neplánovaný a uskuteční se během vašeho porodu, pokud nastanou nečekané problémy. Plánovaný císařský řez vás může čekat, pokud u vás existují například některé z následujících stavů:
- Předchozí porod císařským řezem: Přestože je možný vaginální porod po předchozím císařském řezu, není to volba pro všechny ženy. Mezi faktory, které mohou ovlivnit, zda je císařský řez potřeba, patří typ děložního řezu použitého při předchozím císařském řezu a riziko ruptury dělohy.
- Cefalopelvická disproporce (CPD): tento termín znamená, že hlava nebo tělo dítěte jsou příliš velké na to, aby bezpečně prošly pánví matky, nebo že pánev matky je příliš malá na to, aby porodila dítě normální velikosti.
- Vícečetné těhotenství: Přestože dvojčata mohou být někdy porozena vaginálně, dvě nebo více dětí v současné době zpravidla vyžadují porod císařským řezem.
- Dítě je špatně natočené: Dítě je v děloze ve vodorovné nebo boční poloze. V tomto stavu se vždy používá císařský řez.
- Porod koncem pánevním: Při ototočení koncem pánevním je dítě umístěno tak, aby nejprve vyšly ven chodidla nebo zadek. Pokud váš lékař rozhodne, že dítě nelze otočit pomocí břišní manipulace, budete muset porodit císařským řezem.
- Placenta previa: V tomto stavu je placenta připojena příliš nízko ve stěně dělohy a blokuje výstup dítěte děložním čípkem.
Neplánovaný porod císařským řezem může být nutný tehdy, pokud se během porodu objeví některý z následujících stavů:
- Zastavení porodu: V tomto stavu se děložní čípek začne roztahovat a zastaví se dříve, než je žena plně otevřena, nebo se dítě přestane pohybovat porodními cestami vpřed.
- Prolapsovaná šňůra: Pupeční šňůra vychází z děložního čípku dříve než samotné dítě.
- Komprese pupeční šňůry: Pupeční šňůra se omotá kolem krku nebo těla dítěte nebo se zachytí mezi hlavou dítěte a pánví matky a hrozí přidušení.
- Odloučení placenty: Placenta se oddělí od stěny dělohy před narozením dítěte.
- Fetální úzkost: Během porodu se u dítěte mohou začít vyvíjet problémy, které způsobují nepravidelnou srdeční frekvenci. Váš lékař může rozhodnout, že dítě již nesnese porod a že je nutný porod císařským řezem.
Jak se na porod císařským řezem připravit?
Pokud spolu s vaším lékařem rozhodnete, že porod císařským řezem je pro vás nejlepší volbou, váš lékař vám dá pokyny, co můžete udělat proto, abyste snížily riziko komplikací a měly úspěšný porod císařským řezem. Stejně jako u každého jiného těhotenství budou prenatální schůzky zahrnovat mnoho kontrol.
To obnáší krevní testy a další vyšetření pro zjištění vašeho zdravotního stavu pro možnost porodu císařským řezem. Váš lékař zajistí zaznamenání vaší krevní skupiny pro případ, že budete během operace potřebovat krevní transfúzi. Krevní transfúze jsou při porodu císařským řezem potřeba jen zřídka, ale je lepší se připravit na jakékoli komplikace.
Vzhledem k tomu, že zotavení se z porodu císařským řezem trvá déle než z normálního porodu, bude užitečné zařídit, aby vám doma v prvních dnech někdo pomáhal. Nejenže se budete zotavovat po operaci, ale také váš novorozenec bude vyžadovat velkou pozornost. Před porodem se nebojte lékaře zeptat na vše, z čeho máte obavy.
Jak probíhá porod císařským řezem?
Pokud předem víte, že budete vaše dítě rodit císařským řezem, budete znát dopředu i přesný datum a pravděpodobně nezačnete samy od sebe rodit. Před zákrokem dostanete intravenózní infuzi, abyste mohly přijímat léky a tekutiny. Budete mít také zaveden katétr (tenkou hadičku), aby byl váš močový měchýř během operace prázdný.
Většina žen, které absolvují plánované císařský řez, dostane lokální anestezii, buď epidurální nebo spinální blok. To vás znecitliví od pasu dolů, takže nebudete cítit žádnou bolest. Tento typ anestezie vám umožní být stále vzhůru a být si vědomy toho, co se děje.
Lékař vám přes pas umístí plátno, takže nebudete moci vidět operaci, jak k ní dochází. Udělají vám jeden řez do břicha a pak další do dělohy. Díky anestezii je neucítíte. Váš lékař vám může nabídnout rovněž celkovou anestezii, která vás uspí, ale u většiny plánovaných císařských řezů je to nepravděpodobné. V případě neplánovaného císařského porodu se obvykle využívá celková anestezie. Při celkové anestezii během porodu nic neuvidíte, neucítíte ani neslyšíte.
Co vás čeká po porodu?
Císařský řez je velký chirurgický zákrok, tudíž obvykle vyžaduje delší rekonvalescenci než vaginální porod. Nicméně je dobré si připomenout, že ženy, které podstoupily dlouhý a obtížný porod vaginální cestou mohou mít delší rekonvalescenci než ženy, které rodily císařským řezem, zejména dojde-li k natržení hráze. V závislosti na vašem stavu pravděpodobně zůstanete v nemocnici dva až tři dny.
Bezprostředně po operaci zůstanete na intravenózní infuzi. To umožňuje, aby se do vašeho krevního oběhu dostávaly upravené hladiny léků proti bolesti, zatímco anestezie odeznívá. Váš lékař vás vyzve, abyste vstaly a prošly se co nejdříve po porodu. To může pomoci zabránit vzniku krevních sraženin a také zácpy. Zdravotní sestra nebo lékař vás může naučit, jak správně umístit své dítě ke kojení, abyste v oblasti řezu necítily žádnou další bolest.
Rekonvalescence po císařském řezu
Jakmile anestezie odezní, začnete pociťovat bolest z řezů. Můžete také zažívat bolesti z plynatosti a mít potíže s hlubokým dýcháním. Po operaci budete podobně jako po přirozeném porodu mít také poševní výtok v důsledku odlupování děložní sliznice. Výtok bude nejprve červený a poté se postupně změní na žlutý. Váš lékař vám dá doporučení pro domácí péči po operaci, ale obecně byste se měly řídit následujícími pokyny:
- Uvolněte se a odpočívejte, zvláště během prvních několika týdnů
- Dbejte na správné držení těla k podpoře břicha, zejména během kojení
- Pijte hodně vody, abyste nahradily ztracené tekutiny během porodu císařským řezem
- Vyhněte se sexu alespoň po dobu šesti týdnů
- Podle potřeby a po domluvě s lékařem užívejte léky proti bolesti
- Vyhledejte pomoc, pokud pociťujete příznaky poporodní deprese, jako jsou prudké změny nálad nebo obrovská únava
Rizika spojená s císařským řezem
Císařský řez je v dnešní době již bezpečným zákrokem. Nicméně se jedná o velký chirurgický zákrok a jako každý jiný chirurgický zákrok pro vás existují rizika, která zahrnují:
- Ztrátu krve
- Krevní sraženiny
- Infekce v ráně
- Problémy s anestetikem
- Možné poškození dalších orgánů v okolí, jako je močový měchýř
Všechna tato rizika se zvyšují, pokud máte nadváhu. Zotavení z císařského řezu trvá déle než zotavení z vaginálního porodu. Pokud budete mít císařský řez, vaše budoucí těhotenství bude považováno za více rizikové.
Kdy vyhledat lékaře?
Zkontrolujte, zda váš řez nevykazuje známky infekce. Věnujte pozornost všem příznakům nebo symptomům, které zaznamenáte. Kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud:
- Váš řez je červený, oteklý nebo z něj prosakuje výtok
- Máte horečku
- Máte silné krvácení nebo zapáchající výtok
- Máte zhoršující se bolesti
Ženy také v důsledku prudkého poklesu hormonů po porodu zažívají poporodní splín, což je zcela normální. Pokud ovšem krátce po porodu pociťujete prudké změny nálad, ztrátu chuti k jídlu, obrovskou únavu a nedostatek radosti ze života, můžete mít poporodní depresi.
Obraťte se na svého lékaře, pokud si myslíte, že byste mohly mít depresi, zvláště pokud vaše příznaky neodeznívají samy od sebe, máte potíže s péčí o své dítě nebo s plněním každodenních úkolů nebo máte myšlenky na to, že ublížíte sobě nebo svému dítěti.
Plánujete rodit císařským řezem nebo se jen informujete o tom, jak probíhá, pro případ, že by nastaly komplikace? Podělte se s námi do komentáře.