Přesný průběh porodu nemůže nikdo předvídat. Je ale možné vytvořit si rámcový seznam přání, který bude bod po bodu naznačovat, jak si přejete, aby váš porod vypadal. Takovému seznamu se říká porodní plán. Je důležitý pro lepší komunikaci se zdravotníky i pro psychickou pohodu rodičky.
Co to je porodní plán?
Porodní plán je seznam věcí a činností, které si maminka přeje, aby byly během porodu dodrženy. Je to v podstatě vzkaz personálu nemocnice, jak by si rodička přála prožít svůj porod. Důležité je, aby se maminka před jeho sepsáním zamyslela nad tím, co je pro ni během porodu důležité.
Vytvoření porodního plánu je většinou dobré znamení i pro personál nemocnice. Znamená to totiž, že si rodička nastudovala informace o porodu a má trošku jasnější představu, jaké jsou jeho jednotlivé fáze. Porodní plán se tak může stát velice dobrým komunikačním nástrojem mezi zdravotníky a nastávající maminkou.
Tipy pro napsání porodního plánu
- Nebuďte přehnaně striktní. Při sepisování porodního plánu pamatujte na to, že je to pouze představa ideálu. Některé části porodu mohou z různých důvodů probíhat i jinak, než očekáváte. Mohou například nastat zdravotní komplikace, kvůli kterým bude nutné se od porodního plánu odchýlit.
- Zkuste porodní plán napsat stručně a jasně. Pokud se vám povede všechny informace napsat na jednu stránku a tučně vyznačíte důležité body, máte větší šanci, že si ho zdravotníci přečtou a budou se jim řídit.
- Sepište porodní plán ve dvou. Do vytváření porodního plánu je vhodné zapojit i partnera a veškeré body s ním prodiskutovat. Je důležité, aby věděl, co a proč si maminka přeje. A to i za předpokladu, že u porodu nebude přítomen.
- Plán prodiskutujte se zdravotníky v nemocnici. Dozvíte se tak, jak se místní personál k jednotlivým bodům staví a vysvětlí vám všemožné klady i zápory.
Jak by měl porodní plán vypadat?
Ideální je porodní plán rozdělit do několika částí. Kromě osobních údajů rodičky (případně i jejího partnera) a úvodu pro zdravotníky, připojte i všechna přání, které přehledně rozdělíte do jednotlivých porodních dob. Ke každému přání se nebojte uvést důvod, který vás k tomu vede.
Nejedná se o žádný oficiální formulář, napsat si ho můžete, jak chcete. Níže naleznete tipy, jak na nic nezapomenout. Pokud na některý bod nemáte názor nebo pro vás není důležitý, můžete ho bez problému vynechat.
Obecný úvod
Do hlavičky porodního plánu napište svoje osobní údaje – jméno i příjmení, adresu, rodné číslo, zdravotní pojišťovnu i telefonní kontakt. Ideální je sem uvést i údaje o partnerovi.
Na začátek můžete připsat krátký vzkaz zdravotníkům o tom, co je pro vás opravdu důležité, z čeho máte obavy, případně jiné údaje, o kterých chcete, aby je personál určitě věděl.
Příprava na porod
První částí, kterou by měl porodní plán obsahovat, je příprava na samotný porod. Zamyslete se nad těmito body:
- Oholení genitálií – uveďte, jestli si provedete sama doma nebo jestli to může udělat personál nemocnice
- Fotografování – jestli si přejete, abyste vy nebo váš doprovod mohli fotit či pořizovat videa
- Typ pokoje – zda si přejete nadstandardní pokoj či klasický (zde je ideální předem si zjistit vybavení, které jednotlivé pokoje budou mít)
- Doprovod u porodu – jestli chcete, aby u porodu byl přítomen i někdo jiný než zdravotnický personál (zpravidla to bývá partner nebo dula)
Náš tip: Nevíte, jak se rozhodnout, jestli partner bude u porodu? Přečtěte si náš článek o tom, jaké jsou výhody a nevýhody takového kroku.
První doba porodní
První doba porodní je příprava těla na porod. Během ní se postupně otevírají porodní cesty. Tento proces může trvat i několik hodin. U prvorodiček to může být klidně i půl den. Co uvést do porodního plánu k této fázi?
- Jídlo a pití – můžete buď jíst a pít dle chuti nebo si nechat zavést infuzi
- Klystýr – zda absolvujete klasickou proceduru nebo využijete konkrétní přípravek
- Vaše aktivita – máte na výběr klidové ležení v posteli nebo aktivnější chození, změny poloh, využívání sprchy nebo vany
- Vnitřní vyšetření – můžete požadovat jeho minimalizaci
Druhá doba porodní
Druhá doba porodní je samotný porod dítěte, někdy se jí také říká vypuzovací fáze. Oproti první době porodní se jedná o poměrně rychlou akci. Většinou trvá několik desítek minut. K této části porodu uveďte zejména tyto body:
- Poloha u porodu – rodit se dá ve více polohách než jen vleže nebo polosedě, zvolit můžete například polohu na čtyřech, v sedě, v dřepu nebo můžete polohy postupně střídat
- Nástřih hráze – můžete ho striktně odmítnout nebo povolit v nutném případě, zvolit lze i preventivní nástřih, pokud jste cvičila s ani ballem nebo pravidelně masírovala hráz, rozhodně tuto informaci do porodního plánu uveďte
- Tlumení porodních bolestí – zda preferujete epidurální anestezii či jiné zklidňující přípravky nebo spíše přírodní pomoc proti bolesti (např. masáže)
- Technika tlačení – zda si tempo budete určovat sama nebo se budete řídit pokyny personálu
- Přestřihnutí pupeční šňůry – sem zapište, kdy si přejete šňůru přestřihnout, zda ihned po narození nebo až když dopulsuje, doplnit můžete i informaci, jestli ji bude chtít přestřihnout váš doprovod nebo to nechá na personálu nemocnice
Třetí doba porodní
Třetí doba porodní je porod placenty. V tuto chvíli je miminko venku a pokud si to budete přát, může být i rovnou u vás.
- Kontakt s dítětem po narození – zde jsou dvě možnosti, buď bude dítě rovnou ošetřeno nebo bude nejprve položeno na váš hrudník
- Placenta – pokud si chcete placentu ponechat, rozhodně to do plánu napište
- Pobyt v nemocnici – napište i to, jak dlouho si přejete zůstat v nemocnici, počítejte ale s tím, že v případě zdravotních komplikací vám bude doba pravděpodobně doporučena
Další péče o miminko
Jedná se o čas po porodu, kdy si vy i miminko budete zvykat na nové podmínky. I v tuhle chvíli je vhodné si některé věci ujasnit:
Kojení – sem uveďte, pokud chcete výhradně kojit, nebo jestli pro svoje dítě preferujete umělou stravu
Péče o dítě – zda si přejete mít miminko neustále u sebe nebo souhlasíte, že se o něj částečně bude starat i personál nemocnice
Komplikace u porodu
Do plánu určitě napište, jestli zda si přejete porod císařským řezem nebo ne. Pamatujte ovšem na to, že porod se předem nikdy nedá naplánovat a že se může za určitých okolností stát, že porod tzv. „císařem“ bude nevyhnutelný. V tomto ohledu je třeba následovat pokyny personálu.
Připravila jste si před porodem porodní plán? Co obsahoval a shodoval se potom samotný porod s vašimi požadavky? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích!