Spánek je pro dítě jedna z nejdůležitějších činností. Podporuje správnou funkci mozku, imunitního systému, nervů i fungování některých žláz. A ačkoliv se potřeba spánku u každého dítěte výrazně liší, pro jeho správný vývoj je naprosto nezbytné, aby u něj byl dodržován zdravý spánkový režim. Kolik hodin spánku tedy potřebuje novorozenec a kolik například půlroční dítě?
První týdny života
Čerstvě narozená miminka prospí téměř celý den, v průměru 18-20 hodin denně. Ze začátku života ještě nejsou schopna rozlišovat noc a den. Budí se pouze za účelem kojení nebo přebalení. Zpravidla se buzení miminka v tomto období opakuje jednou za tři až čtyři hodiny.
Druhý až čtvrtý měsíc života
V tomto období spí zhruba 15-18 hodin denně. V noci miminko stále pokračuje v podobném režimu jako v prvním měsíci života. Rozdíl nastává během dne, kdy je miminko už častěji vzhůru a vyžaduje více a více pozornosti.
Čtvrtý až šestý měsíc života
V tomto období se postupně miminko učí rozlišovat mezi dnem a nocí. Spí kolem 14-15 hodin denně. Noční spánek se u miminka postupně prohlubuje. Během dne se mění spánkový rytmus na spaní asi čtyřikrát denně po zhruba dvou hodinách.
Rozlišovat den a noc není vrozenou lidskou schopností. Miminka se tuto dovednost začínají učit až během života. Proto je třeba, aby jim s tímto pomohli rodiče. Pokud vaše miminko nechce spát v noci, a naopak spí více přes den, je lepší se snažit ho během dne udržovat v bdělosti, aby pochopilo, že spánek je určený především na noc. Předejdete tak situaci, kdy se vám dítě v noci vzbudí a dožaduje se pozornosti, protože je plné sil.
Šest měsíců až jeden rok
V tomto období se už spánek během dne a noci výrazně liší. V noci miminko spí asi 11 hodin a ve dne zhruba 1 až 2 hodiny dvakrát denně. Pokud dítě spí během dne více, může se stát, že bude mít problém usnout v noci.
Druhý rok
V průběhu druhého roku očekávejte spánek zhruba 13 hodin denně. Z toho už pouze 1 maximálně 2 hodiny přes den (většinou po obědě). Ostatní části dne už bývá dítě velice aktivní a vyžaduje mnoho pozornosti rodičů.
Třetí rok
Tento věk už je v souvislosti se spánkovým režimem velice individuální. Tabulky tvrdí, že děti mají spát 12 hodin denně. Některé děti si ovšem tuto dobu rozdělí na noc a pár hodin po obědě, některé zase spí delší dobu pouze přes noc. Záleží opravdu na osobnosti dítěte, samo si vybere, co mu vyhovuje více. Pokud za celý den naspí dostatečný počet hodin, nebraňte mu v jeho spánkovém režimu.
Rozdíl mezi denním a nočním spánkem
Denní spánek může být více rušný než ten noční. Je možné se jít s miminkem projít v kočárku nebo ho nechat spinkat na denním světle v tlumeném šumu okolí. Je pochopitelné, že se budete se spícím miminkem vyhýbat výrazně hlučným prostředím, ale při tlumeném šumu nemusíte mít strach, že by se miminko vzbudilo.
Noční spánek by měl být naopak velice klidný. Snažte se miminku připravit opravdu velice tiché podmínky, aby si miminko zvyklo, že noční a denní režim jsou pro vás i pro něj rozdílné.
Jaké jsou ideální podmínky pro noční spánek?
- Dostatečná tma (pokud bude v noci třeba miminko přebalit, zvolte mírné, tlumené osvětlení)
- Ticho
- Větraná místnost (s teplotou kolem 20 stupňů Celsia)
- Ideální je i mírný průvan
- Dostatečná vlhkost (pomoci může zvlhčovač vzduchu nebo v létě mokrá látková plenka položená nad postýlkou nebo kočárkem)
- Oblečení i přikrývku přizpůsobte ročnímu období
- Ideální je i rovná matrace (polštář děti do jednoho roku zatím nepotřebují)
Tipy pro snadné ukládání a lepší spánek miminka
Před každým usínáním by dítě mělo poznat, co bude následovat. Je tedy důležité vytvořit mu bezpečné, rodinné prostředí a nastavit spánková pravidla, která budou oba rodiče pravidelně vyžadovat. Čím se tedy řídit, aby bylo usínání miminka co možná nejjednodušší a spánek co nejklidnější?
- Důsledně vyžadujte jednu konkrétní dobu, kdy dítě musí do postýlky.
- Po uložení ihned neodcházejte a chvilku s ním zůstaňte. Můžete mu třeba přečíst pohádku nebo zazpívat dětskou písničku. Vždy ale zvolte tlumený tón hlasu.
- Nedovolte, aby se dítě před spaním rozdovádělo. Proces usínání to rozhodně neurychlí.
- Pomazlete se s ním, aby cítilo, že má vaši oporu a že jste mu i během spánku nablízku.
- Nikdy ho neposílejte spát za trest.
- Pokud je vaše dítě zvyklé mít na noc dudlík, nechte mu vždycky jeden v postýlce, aby při vzbuzení jeden našlo.
- Nenechte dítě usnout ve vaší náruči při houpání nebo kojení. Pravděpodobně to totiž bude vyžadovat i v noci.
- Děti do šesti měsíců věku uklidňuje zvuk „bílého šumu“. Je to zvuk, který znají z matčina bříška, který simuluje průtok krve cévami. Tzv. šumítek je na trhu dnes hned několik typů.
Spánek s rodiči v posteli?
Maminky se často neshodnou na tom, zda je vhodné spát s dítětem v jedné posteli. Jeden tábor tvrdí, že miminko potřebuje těsný kontakt, jinak je plačtivé. Druhý tábor zase tvrdí, že by dítě mělo usínat vždy samo, protože je v pozdějších letech velice těžké takový zvyk odbourat.
Rozhodnutí je pochopitelně na rodičích samotných. Mějte ale na paměti, že pro miminko může být sdílení postele z určitých důvodů i nebezpečné. Problém může být hlavně ve velkém množství lůžkovin, které se v posteli rodičů vyskytují nebo třeba v nechtěném zalehnutí dítěte dospělým. Proto je lepší si společné usínání předem pořádně rozmyslet a dohodnout se na tom.