Shutterstock

Pokud jste vy sami vyrůstali s domácím mazlíčkem, nepochybně máte na tu dobu mnoho úžasných vzpomínek a pravděpodobně i nyní máte doma nějaké zvíře. Láska mezi zvířetem a člověkem jednoduše vyvolává hřejivý pocit bezpečí v každém z nich. Pro děti je navíc obrovským přínosem, neboť je učí důležitým životním hodnotám, jako je empatie, laskavost či respekt.

Jaké jsou hlavní přínosy zvířat pro děti?

Většina dětí miluje zvířata od přírody. Dítě, které se naučí pečovat o zvíře a chovat se k němu laskavě a trpělivě, může získat neocenitelné školení, jak podobným způsobem jednat i s lidmi. Kromě budování skvělých vzpomínek, mít doma domácího mazlíčka nebo vyrůstat v blízkosti zvířat, ve skutečnosti přináší dětem mnoho výhod z hlediska emočního i fyzického zdraví dětí.

Zvířata poskytují úžasný způsob, jak naučit vaše dítě empatii, laskavosti i sebeúctě. Studie dokonce ukazují, že děti, které pravidelně tráví čas se zvířaty, mají větší sebevědomí, méně zažívají samotu a mají lepší sociální dovednosti.

Hlavní hodnoty, kterým se děti naučí díky zvířatům

  • Laskavost: Naučit své děti procházet tímto světem a být laskaví ke všemu živému, zvláště ke zvířatům, je neocenitelné.
  • Láska: Milovat zvířata znamená milovat všechno. Učíte-li své děti milovat zvířata, učíte je milovat celý život kolem sebe.
  • Sympatie: Základem laskavosti i lásky je být soucitný vůči ostatním a rozumět tomu, čím si ostatní mohou procházet.
  • Respekt: Pokud se vaše dítě naučí respektovat všechna zvířata, přenese si to do všech aspektů svého života.
  • Odpovědnost: Starat se o někoho, kdo potřebuje vaši pomoc, a sledovat, jak se mu díky tomu daří, je pro děti skutečným přínosem.

Budování sebevědomí

V době, kdy je šikana slovem, které slýcháme čím dál častěji, je budování sebevědomí vašeho dítěte důležitější než kdy dříve. Zvířata nesoudí. Chtějí s vámi jen trávit čas, bez ohledu na vaši životní úroveň. Děti se učí, že bez ohledu na to, jak těžký je jejich den, existuje zvíře připravené a ochotné mu „naslouchat“. Zvířata jsou pro každého zdrojem pozitivních emocí.

Shutterstock

Pro děti jsou zvířata jako lidé. Malé děti se snaží mít ke zvířatům stejný vztah jako ke svým starým kamarádům. Mluví se zvířaty, hrají si s nimi, mazlí se s nimi a dokonce se na ně zlobí. Všechny tyto zdravé projevy jejich nejniternějších pocitů a emocí přicházejí bez obav, že budou souzeni svými zvířaty, a hrají významnou roli při posilování jejich sebevědomí.

Učení empatie a soucitu

Zvířata (zejména psi) jsou velmi emocionální stvoření. Stejně tak i děti. Ve skutečnosti jsou psi v mnoha ohledech jako děti, od neomylné touhy po svačině až po neomezenou energii při honbě za hračkami. Spojení se zvířaty pomáhá dětem později v životě porozumět ostatním lidem, protože mají šťastnou základnu emocí, které si vytvořili se zvířaty.

Děti s blízkým vztahem ke zvířatům s větší pravděpodobností porozumí tomu, co znamená, že lidé mohou zůstat přáteli, i když jsou na sebe naštvaní. Péče o zvíře také učí vaše dítě rozpoznávat potřeby vašeho mazlíčka. Má hlad? Potřebuje jít ven? Možná se zvíře bojí větru, deště nebo sněhu a potřebuje utěšit. Kromě toho je empatie jedinou dovedností, kterou lze naučit, a dovedností, která často chybí právě „tyranům“, kteří šikanují jiné dětí.

Náš tip: Přemýšlíte nad tím, zda je jste připraveni pořídit vašim dětem domácího mazlíčka, nebo raději ještě počkat? V tomto článku se dozvíte, jaká jsou pro a proti.

Učení se trpělivosti

Zvířata nejsou vždy taková, jaká bychom je chtěli mít. Někdy jsou příliš energičtí (zejména pejsci), příliš skáčou nebo štěkají, slintají, klepou se, kousají či klovají nebo ničí vaše osobní věci. Naučit se zvládat tyto věci učí dítě trpělivosti. Naučit se mít se zvířetem trpělivost, i když je to někdy až frustrující, učí děti sebeovládání. Děti se naučí, jak jemný, ale pevný hlas a opatrné a ohleduplné činy mají silnější účinek, než křik, bití nebo záchvaty vzteku.

Shutterstock

Zvířata jsou skvělí posluchači

Děti, které se učí číst, se často cítí pohodlněji při čtení nahlas domácímu mazlíčkovi než komukoli jinému. Nikdy se jim totiž z jejich strany nedostane kritiky ani souzení. Zvířata jsou také skvělá v udržování tajemství a milování dítěte bez ohledu na cokoli, co jim bylo řečeno. Děti často mluví se svými mazlíčky, jako to dělají s jejich plyšáky nebo panenkami, říkají jim svá tajemství nebo věci o svém dni nebo vztazích. Zvířata je nikdy nepřerušují nebo netrvají na tom, aby mluvila o sobě.

Vedou děti k nesobeckosti

Jedním ze způsobů, jak děti navazují spojení se svými mazlíčky, je to, že s nimi sdílejí své věci. Ať už jde o jídlo, pití, myšlenky, nápady nebo tajemství. Vyhledávají zvláštní okamžiky, kdy mohou dávat svým mazlíčkům věci, jako jsou pamlsky nebo hračky. A plusem je také to, že o to zvířata nikdy nemusí žádat. Děti se naučí sdílet a rozdávat z vlastní laskavosti místo toho, aby je o to někdo musel žádát nebo nutit.

Dokáží stmelit rodinu

Zvířata mohou pomoci rodinám a sourozencům více se sblížit. Domácí mazlíček je často centrem aktivit, které rodiny dělají společně, nebo věcí, o kterých mluví. Každý vezme psa na procházku v jinou dobu, někdy můžou jít všichni spolu a děti se podílejí na péči a krmení. Sourozenci se učí hrát společně se zvířaty a být šťastní.

Sourozenci s domácími mazlíčky mají díky zvířeti něco, co je odvádí od neustálých bojů a hádek, do kterých se děti často pouštějí. Zvířata také vytvářejí cenné vzpomínky pro rodiny, které trvají celý život. Sourozenci si budou vždy pamatovat na chvíle, kdy oblékali kočku jako Supermana, nebo když psa při kempování koupali v rybníce.

Motivují děti chodit ven

Shutterstock

Jít se svým psem na procházku, krmit dobytek na farmě nebo se vydat na túru s cílem navštívit koně ve vedlejší vsi jsou skvělé příležitosti k tomu, aby vaše děti byly venku a zůstaly aktivní. Většina rodičů moc dobře ví, jak je někdy těžké dostat děti ven a jak prospěšná je pro děti fyzická aktivita. Děti, které mají domácího mazlíčka nebo si budují k lásku nějakému zvířeti, které je mimo jejich domov, mají tendenci trávit více času venku. Chodí na procházky, běhají, hrají si a užívají si všech souvisejících zdravotních výhod aktivního života venku.

Zvířata učí děti životním lekcím

Tohle je asi jeden z nejvíce podceňovaných přínosů zvířat. Domácí zvířata učí děti spoustu neuvěřitelných lekcí o fázích života, všech složitostech a emocích, které s nimi souvisejí. Od slepic, která snáší vajíčka, přes kočky s koťaty až po loučení se s rodinným psem. Zvířata mají kratší život než většina lidí, což dětem umožňuje pozorovat a prožívat širokou škálu životních fází a přírodních procesů. Život zvířete poskytuje dětem tolik lekcí, jak se učit o životě. O její kráse, radosti i smutku.

Vyrůstali jste jako děti v domácnosti se zvířetem a byli jste vedeni k tomu se o něj starat, nebo nemáte tušení, jaké to je mít doma zvířátko? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentáři.

Předchozí článekJak poznáte, že je správný čas začít s příkrmy? Rozhoduje nejen věk, ale i držení hlavičky
Další článekSpalničky jsou díky imunizaci již na ústupu. Pro koho ale představují riziko?