Ke konci prvních tří měsíců těhotenství, tedy v prvním trimestru, může žena podstoupit dobrovolné vyšetření, které ukáže, zda existuje riziko, že její dítě bude mít vrozenou vadu. Tento test známý jako prvotrimestrální screening je kombinovaný a je tvořen z ultrazvukového vyšetření a krevního testu. Zajímá vás, jaké mohou být výsledky a co znamenají?
Co obnáší prvotrimestrální screening?
Screening v 1. trimestru představuje první větší a zároveň neinvazivní vyšetření v období těhotenství, které je dobrovolné a umožňuje odhalit možná rizika vrozených vad dítěte. Tento screening kombinuje ultrazvuk a krevní testy.
Po provedení krevního testu a ultrazvuku lékaři obvykle vypočítají společný výsledek. Proto se tento test nazývá také kombinovaný screening v prvním trimestru. Mezi vývojové vady patří například defekty chromozomů, jako je Downův syndrom (trizomie 21), nebo anatomické odchylky.
Jaký je postup screeningu v 1. trimestru?
Tento typ vyšetření podstupují nastávající matky typicky mezi 10. a 14. týdnem těhotenství. První část představuj odběr krve, který vás čeká mezi 10. a 12. týdnem těhotenství. Krevní vzorek se odebírá vpichem prstu nebo odběrem krve. Měří hladinu dvou proteinů. Abnormální hladiny mohou znamenat, že dítě má vyšší než průměrné riziko chromozomální abnormality.
Druhou fází, tedy mezi 12. a 14. týdnem, je ultrazvuk. Během ultrazvuku se zvukové vlny odrážejí od kostí a tkání dítěte a vytvářejí obraz plodu, což umožňuje získat obraz hloubky prostoru v zadní části krku dítěte. Přebytečná tekutina v této oblasti může poukazovat na vyšší riziko chromozomální poruchy. Dále je prostřednictvím ultrazvuku možné odhalit anatomické vady, mezi něž patří například rozštěp patra.
Prvotrimestrální screening: výsledky nemusejí být jednoznačné
Předtím než dostanete výsledky testu, je důležité si uvědomit jednu věc. Tento typ vyšetření v 1. trimestru je screeningovým testem, nikoli diagnostickým testem. To znamená, že test pouze upozorňuje na možné riziko narození dítěte s genetickou poruchou. Mnoho žen, které se setkaly s abnormálním testem, následně zjistilo, že vše bylo v naprostém pořádku.
Konkrétní hodnoty pro jednotlivé části screeningu prvního trimestru vám poskytnuty nebudou. Místo toho vám bude sděleno, zda jsou vaše výsledky normální nebo abnormální, a váš genetický poradce vás bude informovat o úrovni rizika.
Pozitivní screening v 1. trimestru: abnormální výsledky
Abnormální výsledky testu tedy vyžadují další testování pro stanovení diagnózy. Váš genetický poradce s vámi prodiskutuje výsledky a pomůže vám při rozhodování o diagnostických testech, jako je odběr plodové vody, neboli amniocentéza.
Tyto invazivní postupy by měly být důkladně prodiskutovány s poskytovatelem zdravotní péče a zároveň s vaším partnerem. Další poradenství může být v některých případech rovněž užitečné. Provedení dalšího testování vám poskytne následující možnosti:
- Rozhodnout se, zda v těhotenství pokračovat
- Začít plánovat dítě se speciálními potřebami
- Začít řešit očekávané změny životního stylu
- Nalézt podpůrné skupiny
- Zjistit, zda dítě donosíte
Prvotrimestrální screening: cena
Kombinovaný těhotenský screening v prvním trimestru bohužel nepatří mezi vyšetření, která jsou plně hrazená zdravotní pojišťovnou, nicméně většina ZP alespoň přispívá určitou částkou. O konkrétní výši částky, kterou vám pojišťovna na vyšetření přispěje, se musíte informovat přímo u ní. Cena za vyšetření se rovněž liší na jednotlivých klinikách, přičemž se pohybuje přibližně v rozmezí 800 až 1500 Kč.