Rotavirus je infekce, která způsobuje průjem a další střevní příznaky. Je velmi nakažlivý a představuje nejčastější příčinu průjmu u kojenců a malých dětí na celém světě. Někteří kojenci a děti mohou mít tak silný průjem, že ztratí příliš mnoho tělesných tekutin. Dehydratace organismu je pro malé děti velmi nebezpečná, proto mohou potřebovat péči v nemocnici. Nemoc jako takovou léčit nelze, ale je možné se proti ní očkovat.
Co jsou rotaviry?
Rotavirus je druh infekce, který je nejčastější u dětí mladších 5 let. Je vysoce nakažlivý a tedy snadno přenosný. Přestože se vyskytuje nejčastěji u malých dětí, infekci mohou dostat i dospělí, i když je obvykle méně závažná. Nemoc se nejčastěji projevuje především silným průjmem. Pokud se podíváte na rotavirus mikroskopem, zjistíte, že má kulatý tvar.
Rotaviry nejsou léčeny specifickými léky, mohou se však u dětí zmírnit příznaky onemocnění. Vážným problémem při onemocnění rotaviry bývá především dehydratace organismu. Vědět, kdy vyhledat lékařskou pomoc, je tedy zásadní, aby se předešlo život ohrožujícím komplikacím.
Jaké má onemocnění rotaviry příznaky?
Příznaky rotavirů bývají nejvýraznější právě u malých dětí. Ty se mohou začít objevovat již do dvou dnů po vystavení infekci. Nejčastějším symptomem je silný průjem. V průběhu infekce může vaše dítě nejprve dostat horečku a zvracet.
Vodnatý průjem se pak může objevit mezi třemi a sedmi dny poté. Samotná infekce může ve stolici trvat 10 dní poté, co příznaky odezní. Děti mohou ale také zažívat následující obtíže:
- Zvracení
- Silná únava
- Vysoká horečka
- Podrážděnost
- Dehydratace
- Bolest břicha
Dehydratace je zejména u dětí největší obavou při onemocnění rotaviry. Tato věková skupina je náchylnější ke ztrátě tekutin a elektrolytů zvracením a průjmem, protože má menší tělesnou hmotnost. Budete muset pečlivě sledovat své dítě, zda se u něj neprojevují příznaky dehydratace, jako jsou:
- Suchá ústa
- Chladná kůže
- Nedostatek slz při pláči
- Snížená frekvence močení (nebo méně mokrých plenek u kojenců)
- Zapadlé oči
Pokud se příznaky do několika dnů nezlepší nebo se zhorší, budete možná muset navštívit lékaře. Rotavirus je diagnostikován pomocí vzorku stolice v lékařské laboratoři.
Jak se rotaviry přenáší?
Rotavirus se nachází ve stolici a přenáší se hlavně mezi kontaktem ruky a úst. Pokud se dítě dotkne osoby nebo předmětu nesoucího virus a poté si sáhne na ústa nebo do úst, může dojít k přenosu infekce. Dospělí se nejčastěji nakazí tím, že si po použití toalety nebo po přebalování dítěte neumyjí ruce.
Nejvyššímu riziku rotavirové infekce jsou vystaveni kojenci a děti do 3 let. Pobyt v jeslích také zvyšuje riziko nákazy. Během zimních a jarních měsíců dochází k většímu počtu infekcí, proto je před tímto obdobím vhodné zvážit možná opatření proti viru.
Virus může také zůstat na površích několik dní a možná i týdnů poté, co se jich infikovaná osoba dotkne. Proto je důležité často dezinfikovat všechny běžné povrchy ve vaší domácnosti, zvláště pokud člen vaší domácnosti prodělal rotavirus. Dítě může být infikováno rotaviry více než jednou, ale ve většině případů jsou opakované případy nemoci mírnější.
Léčba onemocnění rotaviry
Specifická léčba proti rotavirům bohužel neexistuje, tudíž se s nimi imunitní systém musí poprát sám. Malé děti a batolata, kterým hrozí dehydratace, mohou potřebovat ošetření v nemocnici, kde dostanou intravenózní tekutiny, aby se tělesné hladiny tekutin a solí vrátily do normálu. Většinu starších dětí lze ošetřit bez obtíží doma.
Váš lékař možná bude muset odebrat vzorek krve, moči nebo stolice vašeho potomka, aby potvrdil, že průjem je způsoben rotaviry, a nikoli bakteriemi. Antibiotika působí pouze proti chorobám způsobeným bakteriemi. Lékař tedy nemůže předepisovat antibiotika k léčbě rotavirové infekce.
Domácí léčba
Abyste předešli dehydrataci, dodržujte rady svého lékaře ohledně toho, co by mělo vaše dítě jíst a pít. Váš lékař může navrhnout, abyste svému dítěti podávali speciální nápoje, které nahrazují tělní tekutiny, zvláště pokud průjem trval déle než 2 nebo 3 dny.
Děti s mírným průjmem, které nejsou dehydrované, by měly jíst jako obvykle, ale pít více tekutin. Vyvarujte se ovocných šťáv a nápojů, které mohou průjem ještě zhoršit. Osoby s mírnou až střední dehydratací by měly často pít malé množství rehydratačního roztoku. Mohou se vrátit k jídlu jako obvykle, až jim bude lépe. Kojené děti pokračují v kojení po celou dobu.
Dítě, které zvrací, bude muset jíst menší množství jídla v častějších intervalech, aby bylo snáze stravitelné. Nedávejte svému dítěti volně prodejné léky na zvracení nebo průjem, pokud jim je nedoporučí samotný lékař.
Jak se proti rotavirům bránit?
Chcete-li omezit šíření rotavirů, důkladně a často si myjte ruce, zvláště poté, co použijete toaletu, přebalíte dítě nebo mu pomůžete s toaletou. Ale ani přísné mytí rukou neposkytuje žádné záruky. A běžně používané dezinfekční prostředky na bázi alkoholu mají na rotaviry malý vliv.
Světová zdravotnická organizace (WHO) tedy doporučuje, aby všechny země poskytly kojencům vakcínu proti rotavirům. K dispozici jsou v současnosti dvě vakcíny:
- RotaTeq: Tato vakcína se podává ústy ve třech dávkách, často po 2, 4 a 6 měsících. Vakcína však není schválena pro použití u starších dětí nebo dospělých.
- Rotarix. Tato vakcína je tekutina podávaná ve dvou dávkách kojencům ve věku 2 měsíce a 4 měsíce.
Jaká jsou rizika vakcíny proti rotavirům?
Vakcíny jsou považovány za bezpečné a účinné a studie ukazují, že zabraňují tisícům dětí každoročně onemocnět rotaviry. Zřídka však mohou způsobit, že se část střeva „srazí do sebe“, což může mít za následek život ohrožující střevní blokádu.
To je však celkem vzácné. Přesto, pokud by vaše dítě mělo bolest břicha, průjem, krev ve stolici nebo změnu stolice či zvracelo po podání vakcíny proti rotavirům, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Jaký je váš názor na očkování proti rotvairům, necháváte své děti očkovat nebo ne? Nebo již máte s nemocí nějaké zkušenosti? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti v komentáři.