Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Šátek i nosítko představují v posledních letech obrovský trend mezi maminkami. Jejich prodej se zněkolikanásobil. Pro některé rodiče se stávají doplňkovým pomocníkem ke kočárku, pro některé dokonce jediným. Někteří lobbují pouze za šátky a někteří zase preferují nosítka. Jaké jsou výhody a nevýhody obou nosících možností?

Nošení jako ulehčení či nepřiměřená zátěž?

Výhodou, na které se shodnou obě skupiny, jsou především volné ruce nosiče.  Když miminko nosíte, můžete ho v jednu chvíli kolíbat a současně se věnovat i dalším činnostem, například domácím pracím.

Děti hlavně v prvních měsících života navíc potřebují blízký kontakt s rodičem. Oba nosící styly toto podporují výrazně více než klasický kočárek.

Nošení dětí obecně ovšem zahrnuje i nevýhody, o kterých by budoucí maminky měly vědět. První nevýhodou je, že si sebou nelze vzít téměř žádné věci, které byste s kočárkem mohli pohodlně vozit. Nosič je tedy v tomto ohledu značně omezen a často si musí ještě na záda přibrat batoh. Další zátěž navíc může ale způsobovat či zintenzivňovat bolesti zad.

Obě metody se tedy na první pohled odlišují od vožení miminka v kočárku. A pokud se rozhodnete, že nošení chcete alespoň zkusit, je třeba znát všechny odlišnosti, které šátek i nosítko přináší.

Zdroj: Shutterstock

Výhody nosítka

Nosítko je jednodušší variantou

Představa vázání šátku může být pro některé maminky příliš složitá. A na první pohled je jasné, že nosítko tento problém odbourává. Není třeba na něm nic vázat, stačí pouze utáhnout popruhy tak, aby v něm bylo vašemu miminku pohodlně a máte hotovo.

I zkušeným maminkám, které mají s vázáním šátků bohaté zkušenosti, úvaz trvá déle než zapnutí nosítka. Šátek je třeba nejprve celý rozložit, přehodit přes sebe, správně do něj položit miminko a až pak utáhnout a zavázat. Takový proces jednoduše trvá déle a někoho to může od šátkování odrazovat.

Navíc bude-li v průběhu nosícího období nutné, aby vás někdo zastoupil, je jednoznačně jednoduší ukázat mu, jak se používá nosítko než ho naučit celý proces vázání šátku.

Nosítko koupíte rostoucí

Máte-li pocit, že nošení vašeho dítěte vám bude vyhovovat, je vhodné zvolit spíše nosítko. Pokud totiž koupíte tzv. rostoucí, které má nastavitelnou základnu jak na šířku, tak na výšku, vydrží vám od narození vašeho miminka až po jeho zhruba dvacet kilo. V takovém případě je ovšem nutné počítat s vyšší počáteční investicí.

U šátků je tato skutečnost problematičtější. Maminky se většinou shodují na tom, že jeden šátek na celé nosící období nestačí. Délka i materiál šátku se totiž často mění s preferencemi, ročním období nebo třeba typem úvazu.

Zdroj: Shutterstock

Výhody šátků

Různé styly nošení můžete volit pouze u šátku

Chcete-li svoje miminko nosit v různých polohách, je lepší pořídit si šátek. Jen ten nabízí hned několik variant úvazů, které můžete během nošení kdykoliv změnit.

Nosítko tak variabilní není. Máte u něj jen velice omezené možnosti, jak ho používat. U nosítka se jedná primárně o dvě varianty – přední a zadní nošení.

Šátek se lépe přizpůsobí

Šátek je vzhledem k materiálu a způsobu zpracování poddajnější. Při správném úvazu a utažení se tedy vašemu miminku přizpůsobí mnohem lépe. Tuhle vlastnost oceníte zejména s novorozencem. Čerstvě narozené miminko je totiž z vašeho bříška zvyklé na těsné prostředí, které ho pevně obepíná a ve kterém se cítí dobře a bezpečně.

Šátek snadněji uložíte

Skladnost nemusí být kritériem číslo jedna. Některé maminky ale přesvědčit může. V tomto ohledu jednoznačně vyhrává šátek, který lze pár jednoduchými pohyby složit do čtverce či obdélníku. Nosítko vzhledem ke své konstrukci a nejrůznější pásům zabere mnohem více místa a je méně skladné.

Šátek je navíc i víceúčelový. Ve chvíli, kdy miminko nenesete, v letních obdobích ho můžete využít třeba i jako přebalovací podložku nebo třeba deku na přikrytí.

Zdroj: Shutterstock

Kvalita na prvním místě

Ať už se rozhodnete používat šátek či nosítko, nedovolte, aby cena vyhrála nad kvalitou. Je pochopitelné, že cena hraje důležitou roli, ale ve svém hledání můžete narazit i na levné napodobeniny, které nesplňují požadavky správného a bezpečného nošení.

U nosítek je podstatné, aby byla ergonomická. Jedině ta zaručí, že dítě bude nošeno ve správné pozici (tedy zakulacená záda a nožičky do tvaru písmene M). Pokud zvolíte levnější variantu, může se snadno stát, že si domu přinesete tzv. „visítko“, ve kterém dítě nezaujímá správnou pozici a nošení tak nebude prospívat jeho správnému vývoji.

To samé platí u polohy v nosítku, kdy je dítě čelem od vás a kouká vpřed. Tato poloha je pro dítě nepřirozená a neprospívá jeho správné fyziologii, proto se takovým nosítkům, která tuto možnost nabízí raději vyhněte.

U šátků v tomto ohledu hodně závisí na tom, jaký úvaz maminka zvolí a jak ho uváže, ale koupíte-li šátek z nekvalitního materiálu, příliš úzký či příliš krátký, může se stát, že vám šátek nepůjde pohodlně uvázat a celé nošení půjde na úkor vývoje vašeho miminka.

Nošení jako možnost, ne povinnost

Pamatujte na to, že nošení je sice trendem posledních let, ale není povinností maminek. Pokud vás tedy ani jeden styl nošení nenadchl nebo se vašemu miminku nelíbí, pravděpodobně zůstanete u klasického kočárku. I ten má své nesporné výhody, které nelze opomenout. Variantou je také všechny styly kombinovat podle toho, kam se zrovna chystáte.

Pokud pro své miminko zvolíte raději kočárek, možná vám pomůže náš článek o tom, jak nejlépe kočárek vybrat.

Máte se šátkem nebo nosítkem vlastní zkušenosti? Pokud ano, můžete se s námi o ně podělit v komentářích.

Předchozí článekJak vybrat kočárek pro miminko? Důležité je jeho dlouhodobé využití i věk dítěte
Další článekPotřeba spánku se u dětí výrazně liší. Jak dlouho by mělo spát to vaše?