Šestá nemoc, někdy nazývaná také dětská růžovka, je velmi častá infekce, která postihuje hlavně kojence a batolata. Obvykle způsobuje vysokou teplotu, příznaky nachlazení a vyrážku. Onemocnění způsobuje lidský herpetický virus (HHV-6 a HHV-7) a přenáší se vzdušnou cestou. O své dítě se během léčby můžete starat normálně doma a mělo by se zotavit během jednoho týdne. Dospělí se touto nemocí nakazí jen velmi vzácně.
Co je šestá nemoc?
Šestá nemoc, neboli roseola infantum, je nakažlivé virové onemocnění. Způsobuje vysokou horečku a poté vyrážku, která se objeví, jakmile horečka odezní. Nemoc se také nazývá dětská růžovka, jelikož postihuje především kojence a batolata. Nejvíce se šíří na jaře.
Dva běžné, blízce příbuzné viry mohou způsobit dětskou růžovku, lidský hepretický virus (HHV) typu 6 a typu 7. Tyto viry patří do stejné rodiny jako známější viry herpes simplex (HSV), ale na rozdíl od něj nezpůsobují opary a genitální infekce, které může HSV zapříčinit.
Komu nejčastěji šestá nemoc hrozí?
Růžovku může dostat prakticky kdokoli, ale virus ve většině případů postihuje děti ve věku od 6 měsíců do 3 let. Virus je nakažlivý ještě před vznikem vyrážky a může se šířit slinami nebo vzduchem, když nakažené dítě kašle, kýchá nebo mluví.
Onemocnění se mezi dětmi nejvíce šíří v období jara. Poté, co jste šestou nemoc prodělali, váš imunitní systém si proti ní vytváří obranu. Z tohoto důvodu je nepravděpodobné, že by se někteří lidé nakazili opakovaně.
Jaké má šestá nemoc příznaky?
Příznaky růžovky se objevují asi deset dní po kontaktu s infekcí. První známkou nemoci je vysoká horečka. Tato horečka může trvat tři až sedm dní. Jakmile horečka odezní, na břiše dítěte se často objeví vyrážka, která se může rozšířit do zad, krku a paží.
Vyrážka je tvořena z růžových nebo červených skvrn a není svědivá ani bolestivá. Obvykle vybledne po několika hodinách, ale může být patrná i jeden až dva dny od prvních projevů. Mezi první příznaky nemoci tedy patří:
- Náhlá vysoká teplota (až ke 40 stupňům Celsia)
- Příznaky podobné nachlazení, jako je bolest v krku, rýma a kašel
- Ztráta chuti k jídlu
- Oteklá víčka a oteklé žlázy na krku
Vyrážka, která následuje, je charakteristická těmito příznaky:
- Je tvořena růžovo-červenými skvrnami nebo hrbolky
- Začíná na hrudi, břichu a zádech, poté se rozšíří na obličej, krk a paže
- Není obvykle nepříjemná a nesvědí
- Obvykle vybledne a zmizí do 2 dnů
Může mít dítě růžovku bez vyrážky?
Je zcela možné, že vaše dítě, nebo i vy sami, mělo virus, který způsobuje růžovku, aniž by o tom vědělo. Děti mají horečky ze spousty důvodů. Pokud se u vašeho potomka neobjeví růžová vyrážka, což je poměrně běžné, můžete horečku považovat za příznak jiné nemoci a vůbec nepoznat, že vaše ratolest měla právě růžovku.
Jak dlouho je šestá nemoc nakažlivá?
Jakmile se teplota vrátí k normálu alespoň na 24 hodin, vaše dítě již není nakažlivé, i když se u něj nejspíš teprve projeví vyrážka. Normální teplota se pohybuje mezi 35,4 ° C a 37,5 ° C. Za horečku je tedy považována teplota 38 ° C nebo vyšší.
Šestá nemoc u dospělých
Jelikož většina dospělých prodělá růžovku jako dítě, je nepravděpodobné, že by ji dostali podruhé. Pokud ano, dobrou zprávou je, že příznaky s největší pravděpodobností budou jen mírné.
Šestá nemoc je větší obavou u lidí, jejichž imunitní systém je narušen, jako například ti, kteří nedávno dostali kostní dřeň, nebo trpí nemocemi jako HIV. Mohou se nakazit novým případem růžovky nebo se předchozí infekce může vrátit vzhledem k jejich oslabenému imunitnímu systému.
Lidé se slabým imunitním systémem, kteří onemocní růžovkou, mohou mít potenciálně závažné komplikace, jako je zápal plic nebo encefalitida, což je život ohrožující zánět mozku.
Šestá nemoc v těhotenství
Pokud jste byly během těhotenství v kontaktu s někým, kdo byl nakažený, prvním krokem je prodiskutovat vaše obavy se svým lékařem. Mějte na paměti, že je velmi pravděpodobné, že jste již byly vystaveny růžovce, když jste byly dětmi. Pokud však patříte mezi málo dospělých, kteří ji neměli, je zde malé riziko pro vaše dítě.
Jak šestou nemoc léčit?
Šestá nemoc běžně nevyžaduje odborné lékařské ošetření. Pokud ano, většina léčby je zaměřena na snížení vysoké horečky. Antibiotiky růžovku léčit nelze, protože ji způsobují viry, nikoli bakterie, proti kterým antibiotika účinkují. Zpravidla postačí domácí léčba, která zahrnuje odpočinek na lůžku, přísun tekutin a vitamínů, případně léky na snížení horečky.
Abyste předešli dehydrataci z horečky, povzbuďte své dítě, aby pilo neslazené tekutiny, jako je voda nebo čaj, případně isotonický nápoj k doplnění elektrolytů. Mateřské mléko a umělá výživa mohou také zabránit dehydrataci, pokud kojíte.
Šestá nemoc a léky
Paralen (a jiné léky obsahující paracetamol) nebo ibuprofen mohou pomoci zmírnit horečku. Nikdy nedávejte dítěti aspirin, pokud má virové onemocnění, protože jeho použití v takových případech bylo spojeno s Reyovým syndromem, který může vést k selhání jater a dokonce smrti.
Zatímco někteří rodiče používají ke snížení horečky studené zábaly, neexistuje žádný důkaz, že opravdu fungují. Studené koupele mohou ve skutečnosti dětem způsobit nepříjemnosti. Raději tedy svému dítěti nedávejte ledovou koupel, pokud vám to z nějakých důvodů nedoporučí samotný lékař.
Kdy vyhledat lékaře?
Vaše dítě může mít křeče, pokud je jeho horečka vysoká nebo se rychle zvýší. Obvykle však v době, kdy si všimnete vysoké teploty, hrozba možného záchvatu již pominula. Pokud má váš potomek nevysvětlitelný záchvat, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Lékaře tedy vždy kontaktujte, pokud:
- Dítě má horečku vyšší než 39 stupňů
- Vaše dítě má růžovku a horečka trvá déle než sedm dní
- Vyrážka se nezlepší po třech dnech
Víte, jestli jste v dětství prodělali šestou nemoc, nebo jste naopak ani neměli tušení, že toto onemocnění existuje? Napište nám svou odpověď do komentáře pod článek.