Sexuální výchova dětí

Sexuální výchova je ten typ rozhovoru, kterého se rodiče mohou velmi děsit. Nejspíš vás asi trápí otázky typu, kolik byste měli říct svým dětem o sexu a co je pro ně příliš mnoho. Každé dítě je ovšem jiné, takže neexistuje jediný správný způsob, jak je vzdělávat. Sexuální výchova často začíná jako jednoduché lekce anatomie již během batolících a předškolních let. Ale během školního věku se vaše dítě může začít ptát na konkrétní otázky o sexu. Nevíte, co říct?

Batolata se učí poznávat tělo

Technicky vzato se v tomto věku nejedná o sexuální výchovu. Je to opravdu jen o tom nechat své dítě prozkoumat celé své tělo a začít poukazovat na jednoduché rozdíly mezi chlapci a dívkami. Při pojmenovávání částí jejich těla můžete zahrnout také jejich penis nebo vulvu a také mluvit o tom, co tyto části těla dokážou. Například, že odtamtud vychází moč. Konečným cílem je, aby se vaše dítě cítilo pohodlně s celým tělem a vidělo všechny části jako rovnocenné a nestydělo se za ně.

Malé děti předškolního věku

Předškoláci se často spokojí s nejasnými odpověďmi na otázky typu, odkud miminka pocházejí. S dětmi tohoto věku je výuka nejjednodušší. Jsou jako houby, připravené nasávat informace o čemkoli. Pokud nedostanou vysvětlení, které by jim dávalo smysl, použijí svou představivost, aby si vymyslely vlastní důvod. Připravte se na to, že některé informace budete opakovat, protože je snadno zapomenou a někdy vám napoprvé neporozumí nebo neuslyší vše. A nezapomeňte se jich zeptat, co tím myslí, abyste jim odpověděli správně.

Shutterstock

Pokud bojujete s tím, která slova použít, existuje několik dětských knih o sexuální výchově, po kterých můžete sáhnout. Poskytují užitečné informace a jsou psány způsobem přiměřený jejich věku. V tomto věku si navíc nevšimnou, když mezi knihy, které čtete každý večer před spaním, vložíte vzdělávací knihu. Co vše jim v tomto věku sdělit?

 • Správné názvy tělesných částí
 • Vysvětlit, že každé tělo vypadá jinak
 • Kluci a holky se v něčem liší, ale jinak mají stejné části těla
 • Některé části našeho těla by neměli vidět cizí lidé
 • Je v pořádku, když poznávají svoje tělo dotekem
 • Ke vzniku dětí je potřeba žena a muž
 • Děti rostou v bříšku a rodí se vagínou

Děti mladšího školního věku (6 – 8 let)

Děti školního věku mají tendenci klást konkrétnější otázky o spojení mezi sexualitou a tvoření dětí. Jak se otázky vašeho dítěte o sexu stávají složitějšími, a možná i trapnějšími, může se obrátit s žádostí o informace na přátele nebo jiné zdroje. Mohou se objevit otázky tohoto typu:

 • Co je erekce?
 • Co je menstruace?
 • Jak mají lidé sex?
 • Mohou mít dvě holky nebo dva kluci sex?
 • Co je masturbace?

Když se vaše dítě ve školním věku ptá na sex, zeptejte se, co už ví. Opravte všechny mylné představy a poté nabídněte dostatek podrobností, abyste mohli odpovědět na konkrétní otázky. Nesmějte se otázkám svého dítěte a nepoužívejte přezdívky pro sexuální anatomii vašeho dítěte, což může vyslat signál, že o těchto částech těla by se nemělo mluvit.

Shutterstock

I když je vám to nepříjemné, pokračujte ve vysvětlování. Pamatujte, že připravujete půdu pro otevřené, upřímné diskuse v nadcházejících letech. Navíc zvažte, od koho je lepší, aby se váš potomek tyto informace dozvěděl. Od vás, z televize, internetu či od svých přátel stejného věku? Věci, které můžete vysvětit v tomto věku, jsou následující:

 • Jaká slova použít pro jednotlivé části těla
 • Každé tělo vypadá jinak, je jinak velké a může mít jinou barvu
 • Umět odmítnou něco, co se jim nelíbí a co sami nechtějí
 • Jejich těla se změní v následujících letech
 • Děti vznikají, když spermie oplodní vajíčko
 • Sex je pro dospělé a ne pro děti
 • Dospělí mají sex a je to zcela přirozené a zdravé
 • Existují různé druhy lásky (rodina, přátelé, partneři)
 • Existují různé sexuální orientace

Dospívající děti ve věku 9 až 12 let

Pokud jste v této fázi ještě nezačali mluvit se svými dětmi o sexu, měli byste si pospíšit. Nikdy není pozdě začít, ale bude to mnohem náročnější. Dospívání je období, kdy se sexuální výchova začíná skutečně týkat sexu. Existuje spousta obtížných témat, od randění, přes to kdy mít sex, jak umět říci „ne“, až po to jakou antikoncepci užívat.

V tomto věku může být vaše poslední šance mluvit, zatímco vaše dítě je stále ochotné vám naslouchat. Jak se blíží dospívání, začínají se více spoléhat na odpovědi a informace svých přátel. To znamená, že se musíte ujistit, že vědí, že mohou přijít a mluvit s vámi o čemkoli. Odpovězte tedy upřímně na jejich otázky a poskytněte jim podrobnější informace. Pokud neznáte odpověď na jejich otázku, hledejte odpověď společně.

Neříkejte jim jen fakta, ale podělte se o své názory a přesvědčení o tom, zejména pokud jde o témata, jako je láska, randění, pohlavní styk a antikoncepce. Budete muset začít být kreativní a najít nějaké nové způsoby, jak s nimi začít mluvit. Dejte jim třeba knihu, mluvte, když je někam vezete, nebo mluvte o něčem, co oba vidíte při sledování televize. Můžete jim také pomoci rozvíjet rozhodování, komunikační a asertivní schopnosti.

Využijte k vysvětlení každodenní situace

Využijte k diskusi o sexu každodenní situace. Poučitelné okamžiky jsou všude. Pokud je v rodině těhotenství, mluvte o tom, jak se dítě vyvíjí v těle ženy. Pokud uvidíte reklamu na produkt pro dámskou hygienu, použijte ji jako odrazový můstek k rozhovoru o menstruaci. Pokud spolu pár v televizním pořadu začne chodit, mluvte o vztazích a zamilování se.

Berte svou roli v sexuální výchově vážně. Povzbuzujte své dítě, aby se staralo o své tělo, rozvíjelo zdravý smysl pro sebeúctu a vyhledávalo informace z důvěryhodných zdrojů. Váš promyšlený přístup k sexuální výchově může vašemu dítěti pomoci vyvinout si celoživotní zdravou sexualitu.

Shutterstock

Časté obavy začínající puberty

Ve věku od 9 do 12 let se děti často obávají, zda jsou „normální“. Zejména pokud jde o velikost penisu a velikost prsou. Vysvětlete tedy, co se děje během puberty u chlapců i dívek. Poskytněte zároveň ujištění, že děti stejného věku dospívají různým tempem. Puberta může u některých dětí začít o několik let dříve nebo později, ale nakonec to všichni doženou. Možná budete chtít sdílet zkušenosti ze svého vlastního vývoje, zvláště pokud jste kdysi měli stejné obavy, které má nyní váš potomek.

Vysvětlete důsledky sexuální aktivity

Promluvte si se svým dítětem o emocionálních a fyzických důsledcích sexuální aktivity, jako je těhotenství, sexuálně přenosné infekce a řada nejrůznějších pocitů. Diskuse o těchto problémech nyní může vašemu puberťákovi pomoci vyhnout se pocitu tlaku, aby se stalo sexuálně aktivním dříve, než bude připraveno.

Když ale svému potomkovi vyprávíte o nebezpečích sexu, dejte si pozor, ať ho příliš nevystrašíte. Vysvětlete mu, jak by se měl chránit před nemocemi a těhotenstvím a nebojte se zmínit i pozitivní stránky. Dejte svému dítěti jasně najevo, že sex může být krásný v láskyplném a oddaném vztahu, když je na něj připraven.

Jak mluvit o sexuálním násilí a sexuálních predátorech

Naplánovat si se svým dítětem velký rozhovor o sexuálním napadení může být velmi stresující. Dobrá zpráva je, že nemusíte. Rozhovory o sexuálním napadení mohou být součástí bezpečnostních konverzací o sexu, které již vedete, například jak říci ne, vědět, kdy se ozvat, jak se postarat o přátele a naslouchat svému nitru.

Klíčem je začít tyto konverzace, když jsou vaše děti malé, a vést je často. Součástí vzdělání by mělo být upozornění na rizika, která se skrývají na internetu. Vaše děti by se tedy také měly naučit kromě sexuální výchovy, jak rozumně využívat sociální sítě, aby se nestaly obětí sexuálních predátorů.

Už jste se svými dětmi začali hovořit o sexu nebo to teprve plánujete? Pomáhají vám v tom některé knížky či pořady, nebo raději využíváte vlastních slov a příkladů? Podělte se s námi prostřednictvím komentáře.

Předchozí článekJak se tělo mění během těhotenství? Kromě strií a změn těžiště můžete čekat i krátkozrakost
Další článekSedmá nemoc se projevuje vředy v ústech, vyrážkou a horečkou. Postihuje hlavně děti do 5 let