Zdroj: Shutterstock

Škádlení mezi dětmi patří k běžným činnostem doma i ve škole. Někdy se ale může stát, že to, co vypadá nevinně, přeroste v úmyslnou a pravidelnou šikanu. Jak šikanu na dítěti poznat a jak ji co nejefektivněji a co možná nejcitlivěji řešit?

Šikana znamená pravidelně a úmyslně někomu způsobovat psychickou či fyzickou újmu. Rozmáhá se zejména v dětských kolektivech, kde je minimálně jedno z dětí ve výrazné nevýhodě oproti ostatním.

Šikana je vždy úmyslně cílená, avšak druhů může být hned několik. Někdy je zjevná, ale někdy nemusí být vůbec snadné ji rozpoznat. Někdy je problém od sebe oddělit pouhé běžné dětské pošťuchování a jednání, které už je tzv. „přes čáru“.

Pokud šikana není včas odhalena a citlivě řešena, může se stát, že oběť si psychické následky nese až do dospělosti.

Jak šikanu poznat?

Poznat šikanu není zpočátku vůbec jednoduché. Pokud se jedná o fyzickou šikanu, neměly by vám častější změny na těle dítěte uniknout. Jedná-li se ovšem o psychickou šikanu nebo o nějaké formy nátlaku, odhalit ji může být mnohem složitější. Začínat může i zdánlivě nevinně.

Přímé znaky šikany

Přímé znaky šikany jsou takové, které jsou vidět hned na první pohled. Někdy může být sice problematické odlišit, kdy se jedná o nevinné škádlení a kdy jde o přímé a pravidelné napadání, je ovšem nutné zpozornět ve chvíli, kdy lze v dětském kolektivu vypozorovat tyto aktivity, které jsou vedeny proti stále stejnému dítěti:

  • Honění, strkání, kopání, šťouchání, rvaní se (obzvlášť, když se oběť záměrně nechává a jednání neoplácí)
  • Posměšné poznámky nebo hrubé žerty
  • Přímá kritika
  • Nátlak tomu, aby dítě někomu dávalo svoje věci (svačinu, peníze…)
  • Nátlak na dítě k něčemu nemorálnímu (krádež, ubližování někomu…)
Zdroj: Shutterstock

Nepřímé znaky šikany

Existují však i nepřímé znaky, které je mnohem složitější si se šikanou přímo spojit. Jde totiž spíše o sociální izolaci jednoho jedince, který je pravidelně vyčleňován z kolektivu. Často začíná pozvolna a dítě se může zpočátku zdát pouze nezvykle zamlklé. Jednoznačně ovšem platí, že čím dříve se podaří problém podchytit, tím snáze se vyřeší. Jaké jsou tedy u dítěte nejčastější projevy?

  • Straní se kamarádům i jiným dětským kolektivům
  • Častěji vyhledává přítomnost dospělých
  • Ve svých činnostech je nejistý a bojí se, stává se víc a víc uzavřeným
  • Působí často smutně, uzavřeně, někdy i plačtivě
  • Projevují se u něj výkyvy nálad
  • Má potíže se spánkem
  • Ztrácí chuť k jídlu
  • Trpí ranními bolestmi břicha, které můžou přejít až ve zvracení
  • Někdy se může výrazně zhoršit prospěch ve škole

Proč k šikaně dochází?

Děti umí být zákeřné a může se stát, že někteří jedinci vycítí příležitost vybít si zlost na ostatních. Důvodů, proč k šikaně vůbec dochází, je hned několik. Mezi ty nejčastější patří odlišný vzhled, zdravotní indispozice, špatné nebo naopak vynikající výsledky ve škole.

Kde se se šikanou můžeme setkat?

Šikana se může objevit prakticky v jakémkoliv dětském kolektivu. Nejčastější bývá tam, kam děti dochází pravidelně, tedy ve škole nebo ve školce. Vyloučena ovšem není ani na nejrůznějších zájmových kroužcích nebo mezi sourozenci či příbuznými.

Zdroj: Shutterstock

Jak šikanu řešit?

V první řadě je nezbytné si o celé záležitosti citlivě promluvit se samotným dítětem a zjistit, co se děje. Možná vám neřekne ihned všechno, ale je třeba se o jeho problémy dlouhodobě zajímat a podporovat ho. Jedině tak ve vás ucítí podporu a dozvíte se o možném problému více.

Situaci řešte následně i s dospělým, který by mohl šikaně zabránit. Často se jedná o učitele nebo o vedoucího v zájmovém kroužku. Snažte se mu situaci citlivě vysvětlit a pokusit se s ním domluvit na postupu, který by vyhovoval jemu, vám i samotnému dítěti.

Dejte si při takových rozhovorech velký pozor na jakékoliv přehnaně emočně vypjaté chvíle z vaší strany. Buďte si jisti, že vám nepomůžou, a ještě si proti sobě můžete obrátit člověka, který by vám mohl pomoci.   

Rozhodně se ale neobracejte jako první na agresora nebo na jeho rodiče! V sázce je psychika vašeho dítěte a je opravdu nezbytné situaci řešit s rozmyslem a ideálně přes nezávislého prostředníka.

V tom horším případě je potom nezbytné řešit situaci s psychologem.

Zdroj: Shutterstock

Nejdůležitější je se zajímat!

Ať už vašemu dítěti ubližuje kdokoliv jakkoliv, hlavně s ním o celé situaci mluvte a dejte mu najevo, že jste tu pro něj. Dítě z vás musí cítit, že vám jeho problémy nejsou lhostejné. Důležité je mu vysvětlit, že to není věc, za kterou by si mohlo samo a že říci si o pomoc není ostuda.

Jednoznačně pomůže, pokud si takové rozhovory nenecháte rušit rušivými vlivy jako je například mobil nebo televize. Udělejte si čas pouze sami na sebe.

Váš zájem o dítě můžete ukázat také tím, že ho vezmete na výlet nebo ve volném čase společně jako rodina podniknete jinou aktivitu, o které víte, že by ji vaše dítě ocenilo.

Kyberšikana

Jde o stále rozšířenější formu šikany, která se ovšem objevila až v posledních letech. Jedná se totiž o šikanu prostřednictvím informačních a komunikačních technologií. V dnešní době mluvíme nejčastěji o využívání sociálních sítí.

Konkrétní projevy můžou být například:

  • Urážení či ponižování
  • Pořizování video a audio záznamů, které jsou následně využity v silný neprospěch oběti
  • Krádež identity
  • Kyberstalking
Zdroj: Shutterstock

Jaké jsou specifické znaky kyberšikany?

Nutno dodat, že kyberšikana je obzvlášť nebezpečná hlavně pro děti, které neznají všechna možná rizika svého chování na internetu. Od běžné šikany se totiž také v mnohém liší, a proto nemusí být snadné ji odhalit. V čem je kyberšikana jiná?

  • Je anonymní
  • Může probíhat prakticky 24 hodin denně
  • Těžko se kontroluje
  • Důsledky mohou být na celý život
  • Má mnohem širší publikum
  • Agresorem může být i „slabší“ jedinec

Setkali jste se někdy osobně nebo ve vašem okolí s případem šikany či kyberšikany? Jak rozsáhlý byl a podařilo se ho vyřešit? Neváhejte nám napsat vaše zkušenosti do komentářů!

Předchozí článekCo zvážit před rozhodnutím počít dítě? Klíčová je psychická připravenost a síla partnerství
Další článekNucení dětí do jídla vede k nezdravým návykům a přejídání. Buďte raději dobrým příkladem