Jak poznat skutečné přátele
Zdroj: Shutterstock

Přátelství je jedním z nejlepších aspektů života. Může tedy být ve vašem životě zdrojem podpory a radosti, jenže ne všechna přátelství jsou zdravá. Stejně jako můžete mít nezdravý romantický vztah, můžete mít nezdravý přátelský vztah. Rozeznat skutečné přátele od těch nesprávných může být těžké, protože udělat si jasno je obtížné v jakémkoli vztahu, včetně přátelství. Na základě čeho tedy poznáte, zda se jedná o skutečné přátele?

Na rozdíl od rodiny jsou přátelé lidé, které si sami vybíráte. A v mnoha ohledech tito lidé, které do svého života záměrně přivádíte, mohou být stejně důležití, ne-li více. Vaši přátelé vám pomáhají žít smysluplnějším a radostnějším životem v mnoha ohledech, proto byste nikdy neměli podceňovat hodnotu skutečných přátel, kteří vás podporují v dobrém i zlém.

Skuteční přátelé ve vás nevyvolají špatný pocit

Když někdo z vašich přátel udělá něco špatně, je snadné najít pro jeho chování omluvu. Pravdou ale je, že pouze opravdoví přátelé jsou lidé, za kterými můžete přijít s čímkoli. Víte, že budou vždy stát při vás, ať se děje cokoli. Podpoří vás, ať už jde o změnu kariéry, zapsání se do kurzů tance nebo cokoli jiného.

Je tedy důležité být k sobě upřímní a zeptat se sami sebe, zda si vaši přátelé opravdu váží vašeho přátelství. Nezdravá přátelství jsou taková, která vám neposkytují radost ani podporu. Namísto toho z vás spíše vysávají energii a zanechávají ve vás špatný pocit z vás samých nebo nejistotu.

Zajímají se o váš život a všímají si drobností?

Skuteční přátelé jsou lidé, kteří mají povědomí o vašem životě. Jsou to ti, se kterými sdílíte zprávy, dobré i špatné, a kteří na tyto zprávy reagují. Věnují vám ve svém životě čas a vynakládají energii, aby udrželi krok s tím, co je ve vašem životě nového. Pokud řeknete skutečnému příteli o možnosti nového zaměstnání, bude vás kontaktovat, aby zjistil, zda se to stalo. A zůstane po vašem boku bez ohledu na to, jaké jsou novinky.

Zdroj: Shutterstock

Skutečný přítel je také někdo, kdo si všímá drobností. Ať už jde o nový sestřih nebo nové boty, chcete, aby si vaši blízcí všimli, že něco změníte. Nejde o příležitostný kompliment, ale znamená to, že vám věnují svojí pozornost. Všímání si malých změn, ať už dobrých i špatných, ukazuje, že se váš přítel o vás zajímá.

Je na vaše přátele spolehnutí?

Skutečný přítel je někdo, na koho se můžete spolehnout. Víte, že když spolu cokoli plánujete, nezruší vám to na poslední chvíli. Víte také, že se také objeví vždy, když to budete potřebovat. Pokud to tedy zrovna je možné. Nezruší společné plány, když se mu naskytne něco zajímavého, protože jste pro něj prioritou.

Jedním z klíčových rozdílů mezi skutečným a povrchním přátelstvím je to, jak vám pomáhají zvládat těžké situace v životě. Opravdoví přátelé vám dokážou pomoci v důležitých, stresových, smutných i těžkých chvílích, kdy je nejvíce potřebujete.

Podpoří vás přátelé v čemkoli?

Zkoušet nové věci je těžké, zvláště pokud nemáte nikoho, kdo ve vás věří. Skuteční přátelé vás podpoří při zkoušení nových věcí bez ohledu na to, zda uspějete nebo ne. Chápou totiž důležitost zjišťování vašich možností, zkoušení nových věcí a prosazování sebe sama, a proto vás podporují bez ohledu na cokoli.

Projevování podpory se může u každého člověka lišit, takže si zkuste zachovat otevřenou mysl a nedělat ukvapené závěry, pokud jde o to, jak se vám vaši přátelé snaží pomoci. Možná to není tak, jak byste očekávali, ale to neznamená, že to má menší váhu. Pokud jsou vaši přátelé ale přehnaně kritičtí, nebo si z vás dělají legraci, když chcete zkusit něco nového, je to varovný signál.

Radují se z vašich úspěchů?

I když by vás vaši přátelé měli podporovat za každé situace, je obzvláště důležité, aby byli po vašem boku, když uspějete. Skutečný přítel vám potřese rukou a podpoří vás. Umět povzbudit sám sebe je často těžké, zvláště pokud nejste zvyklí chlubit svými výsledky ostatním. Nejlepší přítel by vám měl nejen pogratulovat, ale měl by na vás být i hrdý.

Zdroj: Shutterstock

Ve chvíli, kdy váš přítel oslavuje vaše úspěchy, je důležité, aby se jimi necítil ohrožen. Skutečný přítel dokáže ze ovládnout svoji žárlivost a radovat se s vámi. Pokud se cítí ohrožený tím, že se vám daří, nebo pokud máte pocit, že musíte svůj úspěch před druhým skrývat, pak to není skutečný přítel.

Přátelé by měli respektovat určité hranice

Stejně jako je důležité moci se na své přátele spolehnout, je také potřeba, aby vaši přátelé nečekali, že jim budete k dispozici neustále. Jinými slovy, je nutné, aby vaši přátelé byli soběstační. Skuteční přátelé nenaloží veškerou svou zátěž na vaše bedra. Chápou, že máte i svůj vlastní život a svoje starosti, a respektují tyto hranice.

Pokud chcete být opravdovým přítelem, musíte si také být vědomi sebe sama a ujistit se, že se ani vy své přátele nezatěžujete svými problémy v jednom kuse. V tomto ohledu však mají lidé různé hranice, takže je často dobré si o nich otevřeně promluvit.

Dokážou si na vás udělat čas?

Někdy lidem hektické plány znesnadňují vidět své přátele tak často, jak by chtěli. Nejlepší přítel by ale s vámi měl zacházet jako s prioritou a vyhradit si na vás čas, i když to není zrovna jednoduché, ať už prostřednictvím telefonátu, zastavením na návštěvu nebo dokonce tím, že nasedne do auta a dojede za vámi.

Nikdy byste ale neměli bojovat o čas svého přítele. Skuteční přátelé si na vás čas udělají rádi a dají přednost tomu, aby si s vámi popovídali před jinými méně důležitými věcmi. Nikdo vás nemůže upřednostňovat za každé situace, což by ani nebylo správné, pokud jste soběstační. Ale opravdoví přátelé se vás snaží vidět, jakmile je to možné, a udržet si vás ve svém životě. Tedy i ve chvíli, kdy mají ve svém životě někoho nového, jako je nová romantická známost.

Rozumíte si na hlubší úrovni?

Zdroj: Shutterstock

Věc, která opravdu odděluje povrchní přátele od těch skutečných, je to, zda vám rozumí nebo nerozumí na hlubší úrovni. Když vám někdo skutečně rozumí, nemusíte mu věci složitě vysvětlovat. Chápe, jakým způsobem uvažujete a jaké věci upřednostňujete. Ví, jak budete reagovat na určité situace, a stejně tak ví, jak vás rozveselit, když máte špatnou náladu. Skuteční přátelé znají vaše nedostatky a přijímají vás takové, jací jste i s vašimi nedokonalostmi.

Někdy prostě není možné vynutit si zvláštní spojení mezi přáteli. To se prostě stává. Skuteční přátelé se ale cítí naprosto spokojeně, když jsou spolu. Ať už to znamená smát se hloupým vtipům celé hodiny nebo si povídat celou noc, dlouhodobé přátelství zahrnuje přirozené bezproblémové spojení, ve kterém si dva lidé rozumí, i když jsou jen sami spolu.

Cítíte se v jejich přítomnosti šťastní?

Jak jsme již zmínili výše, přátelství by mělo být zdrojem radosti ve vašem životě a nějakým způsobem vás nabíjet energií. Pokud se cítíte vyčerpaní ze setkání s vašimi přáteli nebo pokud jsou zdrojem stresu ve vašem životě, pak to není to pravé ořechové. Být v blízkosti svých přátel by vás mělo dělat šťastnými, a pokud ne, možná budete muset přehodnotit čas, který spolu trávíte, nebo navázat přátelství s lidmi, kteří odpovídají výše uvedeným bodům uvedeným v tomto článku.

Máte pocit, že někteří z vašich přátel, se kterými trávíte svůj čas, jsou pro vás zdrojem stresu, smutku, nebo jiných negativních pocitů? Pokud ano, napište nám do komentáře, proč si myslíte, že tomu tak je.

Předchozí článekJak pomoci někomu závislému? Nesnažte se jej zachraňovat, ale buďte oporou
Další článekKárání dětí by mělo sloužit k ponaučení, nikoli k ponížení. Jak správně ukázňovat?