sterilní prostředí
Zdroj: Shutterstock

Pro rodiče je naprosto přirozené stresovat se z nejrůznějších choroboplodných zárodků, které se mohou vyskytovat všude kolem vás. Některé mohou způsobit vážná onemocnění a jsou zvláště nebezpečná pro malé děti. Na druhou stranu děti mají odolnější imunitní systém, než byste si mohli myslet, a kontakt s určitými mikroby může naopak jejich imunitu posílit. Co je tedy ještě v pořádku a kdy je potřeba dávat si pozor?

Máte strach z bacilů všude kolem vás?

Jakmile se stanete rodiči, svět vám najednou může začít připadat jako špinavé místo plné choroboplodných zárodků. Nemůžete se podívat na kliku nebo časopis v čekárně u lékaře, aniž byste si dělali starosti s mikroskopickými nepřáteli, kteří se na nich mohou skrývat. Vaše dítě to ale vidí naprosto odlišně a minimálně v prvním roce života strká do pusy vše, co mu přijde pod ruku.

Tohle pro rodiče nikdy není snadné. Jak máte udržet své dítě zdravé, když jeho největší aspirací je vyhledávat „nechutné věci“, které by si nacpalo do pusy? Řešením je zjistit, která preventivní opatření proti bacilům byste měli zavést a které věci můžete nechat být. Nenechte svou pozornost na choroboplodné zárodky, aby narušila vaši schopnost užívat si života. Nechcete být přeci jedněmi z těch lidí, kteří se děsí každého drobného mikrobu.

Kontakt s některými mikrobi posiluje imunitu

V našem prostředí jsme denně vystaveni stovkám a stovkám antigenů, od prachu přes pyl po viry a bakterie. Faktem je, že náš imunitní systém nás před těmito věcmi umí poměrně dobře chránit. Vystavení lidského organismu těmto zárodkům je ve skutečnosti také součástí dospívání. Bakteriím se nelze vyhnout. Jsou všude a součástí toho být kojencem a batoletem, jak vám lékaři potvrdí, je být vystavován spoustě z nich.

Kontakt s některými mikrobi tedy posiluje imunitní systém dítěte. Jakmile je tělo infikováno konkrétním virem či bakteriemi, naučí se vytvářet protilátky, které mu pomohou s nimi bojovat. Až se příště opět setkají, tělo s ním může bojovat, aniž by se nakazilo. Samozřejmě byste neměli účelně vystavovat vašeho potomka nejrůznějším bacilům, ale stejně tak byste se neměli snažit jej držet ve sterilní izolaci.

Zdroj: Shutterstock

Chraňte vaše děti smysluplně

Místo toho, abyste se neustále trápili kvůli choroboplodným zárodkům, snažte se udělat pár jednoduchých a rozumných opatření proti nim. Tím sice nemůžete zabránit tomu, aby vaše dítě neonemocnělo, nicméně tím pomůžete, aby se to stávalo co nejméně. K tomu, abyste předešli závažným onemocněním, která mohou být pro vaši ratolest nebezpečná, slouží povinná očkování, o jejichž načasování se poraďte se svým pediatrem.

Nejběžnějším způsobem, jak chytit infekční nemoc, je pomocí doteku. Ruce zachycují choroboplodné zárodky a poté je transportují do očí nebo úst. Pokud tedy dokážete udržet ruce svého dítěte čisté, to znamená pravidelným mytím vodou a mýdlem, výrazně tím snížíte pravděpodobnost, že onemocní.

Sterilizovat dětské pomůcky a hračky?

Pro kojence je dobré sterilizovat lahve, savičky a dudlíky poté, co je koupíte, pouhým ponořením do vroucí vody na pět minut. Poté je můžete obvykle jen umýt v ruce nebo v myčce. Pokud ale přemýšlíte na sterilizováním všech hraček a povrchů, patrně tím jen marníte čas. Pokud by dítě šířilo nějaké mikroby, dostaly by se úplně všude a z očišťování každého povrchu v domě byste se brzy zbláznili.

Utírání hraček má smysl v jeslích nebo ve školce, protože je používá spousta různých dětí. Ale ve vašem vlastním domě s vašimi dětmi to není potřeba. Úplně postačí, když budete doma vašemu batoleti mýt ruce. Svým způsobem to vždy závisí na vaší úrovni pohodlí. Rozhodně se však nemusíte cítit jako nedbalí rodiče, pokud si nečistíte každý den klávesnici bavlněnými tampony namočenými v dezinfekci.

Sterilní prostředí může uškodit

Je také třeba si uvědomit, že udržování přespříliš čistého domova může mít i negativní dopady. Některé studie spojily vývoj alergií a astmatu s dětmi, které byly vychovávány v domech, které byly příliš antiseptické. Bez určité expozice antigenům v raném stádiu života se na ně tělo může později stát přecitlivělé, což má za často následek právě alergie a astma.

Co když si dítě strká do pusy vše, co najde?

Zdroj: Shutterstock

Pokud vás někdy znepokojuje něco, co vaše dítě snědlo nebo mělo v ústech, raději zavolejte lékaře. Ale je dobré vědět, že pokud jde o děti, které si dávají věci do úst, největší rizika nepocházejí z věcí, které vám připadají nehygienické, ale z nebezpečí udušení a požití látek, jako jsou léky a čisticí prostředky.

Udržujte vaši domácnost přiměřeně čistou

Čištění domácnosti mýdlem a vodou uvolňuje choroboplodné zárodky z povrchů a smývá je. Dezinfekce obsahující látky, jako je bělidlo, tyto mikroby zabíjí. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je při běžném úklidu v domácnosti každý přístup v pořádku. Kde byste tedy měli soustředit svou pozornost s domácím úklidem a dezinfekcí? Zásadní jsou dvě oblasti, a těmi jsou kuchyně a koupelna.

Soustřeďte se na povrchy v kuchyni

Nemoci přenášené potravinami bývají vždy větším rizikem, proto věnujte zvláštní pozornost tomu, aby povrchy ve vaší kuchyni byly čisté. Základem je mít dostatečně čistou linku, abyste na ni mohli dát jídlo. Samozřejmě byste měli čistit povrch ihned po přípravě syrového masa.

Pravidelné čištění podlahy v kuchyni také neuškodí, protože nikdy nevíte, co na ni mohlo ukápnout, když jste připravovali jídlo. Ujistěte se dále, že to, co používáte k čištění, je samo o sobě čisté. Pokud používáte k čištění špinavou houbu nebo hadr, můžete naopak šířit bakterie po kuchyni.

Nepodceňujte koupelnu

Koupelna je zpravidla jedním z nejvíce zaplněných míst v domě. Nezapomeňte tedy vyčistit nebo dezinfikovat všechny povrchy, umyvadlo, sprchový kout, toaletu a podlahu. Při úklidu domácnosti buďte obzvláště ostražití, pokud by člen rodiny zvracel nebo měl průjem. Některé žaludeční viry je těžší zabít než běžné chřipkové viry.

Zdroj: Shutterstock

Jaké množství čistoty je akorát?

Zatímco příliš čisté sterilní prostředí může vést k několika zdravotním problémům, je zřejmé, že opak je také špatně. Život ve špinavém prostředí může být zdrojem pro další širokou škálu patogenů, které mohou způsobit infekce u dětí i dospělých. Jaké je tedy správné množství čistoty, kterou by lidé měli udržovat? Na to neexistuje snadná odpověď.

Lidé jsou stavěni k tomu, aby zvládali vystavení vnějšímu světu, a děti si vždy vkládaly do úst náhodné předměty, což tedy není problém. Rodiče by měli své děti učit správné hygieně, ale neměli by se je snažit držet ve sterilní bublině nebo jim nedovolit hrát si na hřišti s ostatními dětmi.

Jako společnost bychom měli věci čistit, když je to nutné, a přistupovat k čistotě rozumně. Děti by se měly naučit, jak si správně mýt ruce, a lidé v potravinářském nebo zdravotnickém průmyslu by měli dodržovat správnou hygienu, ale neměli bychom náš imunitní systém izolovat od vnějšího světa.

Co nejhoršího podle vás si váš potomek kdy strčil do úst? Měl poté nějaké problémy, nebo bylo vše bez problémů? Neváhejte nám napsat vaše zkušenosti do komentáře.

Předchozí článekJak cvičením a stravou zlepšit vaše psychické zdraví? Začněte vyváženou snídaní
Další článekJunk food útočí na děti z reklam a vytváří u nich závislost. Jak proti němu bojovat?