Syndrom prázdného hnízda
Zdroj: Shutterstock

Syndrom prázdného hnízda je jev, ke kterému dochází, když děti opustí domov, ve kterém vyrůstali a rodiče náhle začnou pociťovat pocity smutku, prázdnoty, úzkosti a ztráty. Naštěstí existuje několik kroků, které můžete učinit a které vám pomohou se s odchodem dětí lépe vyrovnat. Pokud se snažíte vypořádat se stěhováním dětí z domova, níže uvedené strategie vám mohou pomoci.

Co je syndrom prázdného hnízda?

Pokud se většina vašeho života odehrávala v roli rodiče, může být opravdu těžké přizpůsobit se životu v domácnosti bez dětí. Rodiče, kteří prožívají tuto změnu obzvlášť obtížně, zažívají takzvaný „syndrom prázdného hnízda“. Syndrom prázdného hnízda označuje pocity smutku a ztráty, se kterými se někteří rodiče potýkají, když poslední dítě opustí jejich domov. Ačkoli se nejedná o oficiální klinickou diagnózu, odchod dětí může být pro rodiče těžkou životní situací.

Rodiče trpící syndromem prázdného hnízda pociťují náhle ve svém životě hlubokou prázdnotu a často se cítí ztraceni. Mohou také bojovat s  tím, aby svým dospělým dětem umožnili se osamostatnit. Některé páry v této situaci také mohou čelit větší míře konfliktů. To bývá způsobeno kombinací pocitů osamělosti a úzkosti.

Někdy se také mohou rodiče obávat o bezpečnost svých dětí a to, zda se o sebe dokážou postarat. S touto změnou byste mohli například bojovat, pokud vaše poslední dítě opustí domov o něco dříve nebo později, než jste čekali. Pokud máte jen jedno dítě nebo se silně ztotožňujete se svou rolí rodiče, možná pro vás bude obzvláště obtížné přizpůsobit se „prázdnému hnízdu“.

Snažte se najít svoji novou roli

Ve svém životě jste měli už spoustu rolí. Byli jste dcera nebo syn, přítel nebo přítelkyně, vnuk či vnučka, zaměstnanec, možná teta nebo strýc, ale žádná z nich vám nemusela připadat natolik důležitá jako role rodiče. Můžete si být jisti, že tento „štítek“ stále můžete hrdě nosit, pouze už tato role nemusí dominovat.

Zdroj: Shutterstock

Určete si tedy role nové, kterými můžete vyplnit tuto fázi prázdnoty. Můžete být například dobrovolníkem,  přátelským a velkorysým sousedem či aktivním členem nějaké komunity. V této chvíli, když máte více času na sebe, máte příležitost prozkoumat a objevit další aktivity, které vám mohou dávat smysl a účel. Když si ujasníte svoji současnou roli, kterou byste chtěli obsadit, můžete se cítit cenění i po odchodu dětí z domova.

Najděte znovu cestu sami k sobě

Měli jste nějaké koníčky, kterých jste se vzdali, protože rodičovství se pro vás stalo prací na plný úvazek? To že je vaše „hnízdo“ nyní prázdné, znamená, že máte čas opět věnovat více času sami sobě a napojit se na váš vnitřní hlas. Když jsou věci vašich dětí pryč, ve vašem domě je nyní více místa k uložení jiných potřeb či pomůcek, které vám pomohou v tom se lépe ponořit do vašich oblíbených aktivit.

Možná byste se chtěli vrátit ke koníčku, který jste odsunuli stranou, když jste se stali rodiči. Nebo možná existuje něco, co jste vždy chtěli vyzkoušet, ale nikdy jste neměli čas. Pokud si nejste jisti, co byste chtěli dělat, zkuste si vybrat něco, co vás zaujme a začněte absolvováním kurzu nebo vyzkoušením si krátkodobého projektu. Pokud zjistíte, že to není pro vás, jednoduše zkuste něco jiného. Nyní je skvělý čas k tomu prozkoumat vaše zájmy.

Obnovte s partnerem vztah jako pár

Možná se nyní plně soustředíte na to, jak se váš život změní poté, co vaše děti odejdou z domu, a ve vaší mysli to zrovna nemusí být k lepšímu. Pamatujete si na ty roky před tím, než jste měli děti, když jste byli s partnerem jen vy dva?

Nyní je čas udělat si nové vzpomínky jako partneři. Můžete například cestovat bez obav z toho, jestli se tam vašim dětem bude líbit, nebo kdo je pohlídá. Naplánujte si v týdnu večerní rande, aniž byste museli řešit hlídání a povinnosti dětí do školy. Nebo si uvařte, co chcete, aniž byste zvažovali, jestli si vaši vybíraví jedlíci budou stěžovat.

Zdroj: Shutterstock

Jestliže se mnoho z vašich aktivit soustředilo na sportovní akce a školní hry pro děti, může to vyžadovat určité úsilí, abyste zjistili, jaké další aktivity si můžete společně užít. Ale další plánování se jistě vyplatí. Pokud by pro vás bylo obtížné trávit čas pouze ve dvou a neuměli byste k sobě najít cestu jako dříve, možná vám s tím dokáže pomoci psycholog v manželské poradně.

Najděte si novou životní výzvu

Pocity ztráty, které můžete pociťovat, když vaše dítě odchází z domova, vám může usnadnit také hledání nové osobní nebo profesní výzvy, kterou budete řešit. Ať už jste snili o otevření si vlastního podniku, práci na vlastním projektu nebo jste jen toužili po předělání místnosti ve vašem domě, nyní může být nejlepší čas na to, se do toho ponořit naplno. Můžete se dokonce pustit do něčeho ještě většího, například dobrovolnictví s charitou, které vám pomůže najít místo, kam se zaměřit.

Vyhněte se však jakýmkoli životním změnám během prvních šesti měsíců poté, co se vaše dítě odstěhuje. Neprodávejte dům ani neopouštějte práci, pokud jste to neplánovali už mnohem dříve. Mohlo by se stát, že učiníte velké a impulzivní rozhodnutí pod vlivem emocí, kterého byste mohli později litovat.  

Nesnažte se děti neustále kontrolovat

Pokud posedle sledujete účty na sociálních sítích vašich dětí, voláte každé ráno, nebo trávíte každou minutu starostí o to, jak se vašemu dítěti daří na vysoké škole nebo na novém pracovním místě, zůstanete připoutání k roli rodiče a nebudete moci normálně pokračovat ve svém životě.

Zdroj: Shutterstock

Vyrovnat se se syndromem prázdného hnízda znamená nechat vaše děti jít svou cestou a nechat z nich vyrůst nezávislé dospělé lidi, přestože to pro vás může být obtížné. Samozřejmě byste čas od času měli zkontrolovat, zda je u vašich potomků vše v pořádku. Ale dopřejte jim trochu soukromí a prostor udělat pár vlastních chyb. Jen tak budete mít zdravý vztah a budou z vás obou zdraví dospělí lidé.

Jak se dále vypořádat se syndromem prázdného hnízda?

Pokud zažíváte pocity ztráty v důsledku syndromu prázdného hnízda, zkuste podniknout některé z následujících kroků:

  • Přijměte načasování. Neporovnávejte načasování odchodu svého dítěte s vašimi vlastními zkušenostmi nebo očekáváními. Místo toho se zaměřte na to, co můžete udělat, abyste pomohli vašemu dítěti uspět, když odejde z domova.
  • Zůstaňte v kontaktu. Svým dětem můžete být stále nablízku, i když žijete odděleně. Snažte se udržovat pravidelný kontakt prostřednictvím návštěv, telefonních hovorů, e-mailů, textových zpráv nebo videochatů.
  • Vyhledejte podporu. Sdílejte své pocity s blízkými a přáteli, jejichž děti nedávno opustily domov. Pokud se cítíte v depresi, poraďte se se svým lékařem nebo vyhledejte odbornou pomoc u psychoterapeuta.
  • Zkuste zůstat pozitivní. Místo toho, abyste se soustředili na odchod dítěte, snažte se soustředit na čas a energii navíc, které byste mohli věnovat svému partnerství nebo osobním zájmům poté, co vaše poslední dítě opustí domov. Může vám to pomoci přizpůsobit se této zásadní životní změně.

Jak syndromu prázdného hnízda předcházet?

Pokud se vaše poslední dítě chystá opustit domov a obáváte se syndromu prázdného hnízda, plánujte vše dopředu. Hledejte včas nové příležitosti ve svém osobním i profesním životě. Zaneprázdnění nebo přijímání nových výzev v práci nebo doma může pomoci zmírnit pocit ztráty, který by odchod vašeho dítěte mohl způsobit.

Pokud vaše děti již opustily váš domov, podařilo se vám najit nového koníčka či novou pracovní příležitost? Pokud ano, jakou? A pokud se teprve chystají, víte, čemu byste se chtěli více věnovat? Neváhejte se s námi podělit níže v komentáři a inspirovat i ostatní čtenáře.

Předchozí článekJak nastavit pravidla v domácnosti? Sepište si podrobný seznam a umístěte jej na viditelné místo
Další článekJak pomoci vybrat správnou střední školu? Navštivte ji a udělejte si seznam pro a proti