Proč se dítě vzteká
Zdroj: Shutterstock

Když se váš potomek vzteká, může to být neuvěřitelně frustrující, nemluvě o vyčerpávajícím jednání s malým dítětem, které považuje za nutné zpochybnit každý váš požadavek, stavět se proti němu a dělat přesný opak toho, co byste chtěli. S dětmi je ale nutné jednat s klidem a nezvyšovat zbytečně hlas, kterým situaci jen zhoršíte. Zkuste raději krok po kroku přimět vaše dítě ke spolupráci vhodnou strategií. Jak na to?

Kdy se děti začínají vztekat?

První záchvaty vzteku můžete zaznamenat již u malých dětí v jednom a půl roce věku nebo o něco později. V této době se totiž začíná projevovat období vzdoru, které zpravidla přetrvává do 3 let a je naprosto běžnou a přirozenou součástí dětského vývoje. Děti si v této době začínají uvědomovat svoji osobnost a budují si vlastní identitu. To se často projevuje především odmlouváním a také záchvaty vzteku, jelikož malé děti jsou poháněny svými potřebami, přáními a impulsy, nikoli logikou a rozumem.

Jakou zvolit strategii v období vzdoru?

Předtím než vymyslíte vhodný způsob, jak předcházet vzteku, když vaše ratolest vzdoruje, a přimět ji, aby s vámi lépe spolupracovala, se zamyslete nad těmito otázkami: V čem vám vaše dítě nejvíce oponuje? Co mají tyto věci společného? Jak reagujete, když se vaše dítě vzteká? Co funguje a co ne?

Jakmile si odpovíte na tyto otázky, možná lépe pochopíte, s čím vaše ratolest nejvíce bojuje. Abyste v tomto období zmírnili projevy vzteku, vyzkoušejte následující strategii. Jako příklady si můžeme uvést situaci, kdy je čas jít spát a vaše dítě odmítá převléct se do pyžama.

  • Projevte pochopení například větou: „Vím, že je pro tebe těžké jít si vzít pyžamo, když si chceš ještě hrát.“
  • Stanovte limity například takto: „Ale je čas jít spát a spánek potřebuješ, abys mohl vyrůst a být silný.“
  • Nabídněte více možností např. touto větou „Chceš si obléct pyžamo před tím, než si přečteme knížku, nebo až potom?“ Stejně tak můžete dát na výběr, které pyžamo si vaše dítě chce obléct.
  • Zapojte humor: Humorem snadněji odlehčíte jakoukoli situaci. Například můžete předstírat, že si tedy pyžamo oblečete vy, nebo plyšový medvídek.
  • Podpořte dětskou představivost například takto: „Ale medvídek v tvojí postýlce už je strašně unavený a chce jít taky spát a čeká jenom na tebe, až se s ním pomazlíš.“
Zdroj: Shutterstock

Co když žádná strategie nefunguje?

Pokud žádná z těchto strategií nefunguje a vaše dítě stále vzteká, klidně, ale odhodlaně stanovte dvě možnosti. Pokud například potřebujete jet někam autem a vaše dítě přes veškerá přesvědčení odmítá nasednout do autosedačky, zkuste pronést něco jako: „Můžeš se posadit do autosedačky, nebo tě posadím já. Rozhodni se.“

Pokud stále neposlouchá, pak ho (ne rozzlobeně), ale v klidu zvedněte, odneste do auta a připoutejte. Následně mu uklidňujícím hlasem vysvětlete, že víte, že nesnáší sezení v autosedačce, ale že je to potřeba pro jeho bezpečí. Důležité je nezvedat hlas a situaci ještě nezhoršit.

Zklidněte dítě odvedením pozornosti

Jestliže následně vypukne například pláč, nejlepší bude odvézt pozornost vašeho potomka někam úplně jinam. Jednoduše začněte mluvit jiném tématu. Například můžete říci něco jako: „Koukej támhle na toho pána, jakého velkého pejska má!“. Samozřejmě situaci přizpůsobte tomu, co se zrovna bude nabízet.

Snažte se vždy zachovat klid

Nejdůležitějším krokem, který byste měli udělat při jednání se malým dítětem, které se vzteká, je zachovat klid. Samozřejmě se to snadněji řekne, než udělá. Pro každého rodiče, který bojuje s ječícím a nespolupracujícím dítětem to může být neuvěřitelně náročné. Pokud k tomu ale dojde, je třeba mít na paměti, že vy jste na rozdíl od vašeho potomka dospělí a měli byste mu být příkladem, jak správně jednat v obtížné situaci.

Zdroj: Shutterstock

Vztekající se děti často nevědí, co dělat dál, a hledají pokyny právě u vás. Může existovat řada důvodů, proč se vaše ratolest brání nebo brečí, a některé možná nikdy nebudete moci plně pochopit. Když se ale budete snažit dítěti ukázat, jak se uklidnit, můžete mu umožnit, aby se do budoucna skutečně naučilo, jak reagovat, když zažívá emocionální krizi.

Jak zamezit vztekání?

Trestání podobně jako křik situaci nepomůže a bude mít pouze opačný efekt. Místo toho si přestaňte dítěte všímat a počkejte, až se vyvzteká a uklidní se. Pokud jste doma, můžete například odejít z místnosti a nechat ho v klidu, ať se vypláče a uklidní. Když totiž děti vzdorují, chtějí, aby jejich okolí zažívalo stejné trápení, jako ony samy. Pokud ale nebudou mít „diváky“, kteří by pozorovaly jejich „utrpení“, brzy přestanou.

Jakmile se vaše ratolest uklidní a přijde za vámi nebo vy za ní, vysvětlete jí, že se nezlobíte a že ji máte pořád stejně rádi. Dejte jí ale najevo, že vztekem se věci nevyřeší a že je to naprosto zbytečné. Ukažte jí, jak se věci řeší mnohem lépe, když jsou lidé v klidu.

Jestliže se do podobné situace dostanete na veřejnosti, například v nákupním centru, zkuste vaši ratolest chytit za ruku, odejít na chvíli někam pryč od lidí a počkat, až se uklidní. Zbytečně na vztek nereagujte a místo toho zkuste klidným hlasem pronést pochopení typu: „Chápu, že se zlobíš, ale dokud se se neuklidníš, nemůžeme jít nakoupit tvojí oblíbenou zmrzlinu.“ Venku se také můžete opět pokusit odvést dětskou pozornost jiným směrem.

V jakých situacích se vaše dítě nejčastěji vzteká? Co vám pomáhá, abyste také neztratili nervy a zachovali klid v těchto obtížných situacích? Nebojte se s námi podělit o vaše zkušenosti v komentáři.

Předchozí článekDudlík může v péči o miminko hodně pomoci. Pozor však na jeho úskalí
Další článekČemu se vyhýbat před dětmi? Ublížit může sarkasmus i občasná sklenička vína