Zácpa bývá velmi nepříjemnou, ale bohužel běžnou součástí těhotenství. Na vině bývají zejména hormony, těhotenské vitamíny, ale i životní styl. Existují ovšem jednoduché změny životního stylu, které můžete provést, abyste dosáhly úlevy od vašich obtíží. Váš lékař vám rovněž může doporučit potravinové doplňky či léky, které mohou také pomoci. Obvykle vaše příznaky však vymizí poté, co se vaše dítě narodí.
Co je znamená zácpa?
Normální funkce střev se u každého člověka liší, a pro některé lidi je dokonce obtížné pravidelně vylučovat měkkou stolici. Zácpa znamená mít méně než 3 stolice za týden a nebo stolici, která je obtížně průchodná. Pokud trpíte zácpou, může být vylučování obtížné nebo bolestivé a možná zjistíte, že je nutné tlačit nebo si pomoci jiným způsobem.
Někteří lidé se zácpou mají pocit, že se úplně nevyprázdnili, a že dokonce i po stolici cítí ještě větší potřebu vyprazdňování. Podle všeho trpí až jedna ze čtyř žen během těhotenství zácpou. Ta se však často sama vyřeší s postupem těhotenství.
Jaké má běžně těhotenská zácpa příznaky?
Každá z vás pravděpodobně bude souhlasit s tím, že uvolnění stolice ve chvíli, kdy pociťujete potřebu, je uspokojující. Při zácpě však ženy pociťují pravý opak. Můžete říct, že máte zácpu, když:
- Se můžete vyprázdnit jen párkrát týdně, zpravidla třikrát nebo méně.
- Namáháte se při vylučování a vaše břicho je nafouklé a plynaté.
- Když se vyprazdňujete, stolice je hrudkovitá a tvrdá. Je tak suchá, že jejich průchod bolí.
- Někdy zácpa vede rovněž k hemoroidům a análním trhlinám nebo je zhoršuje, pokud se již objevily. Stejně jako zácpa jsou oba stavy však během těhotenství běžné.
Co zácpu v těhotenství způsobuje?
Hormonální změny ve vašem těle během těhotenství a vaše každodenní návyky mohou zvýšit vaše šance na zácpu. Existuje tedy několik faktorů, které k těmto zažívacím obtížím mohou přispět. Hlavními příčinami bývají:
- Progesteron
- Rostoucí plod
- Železo
- Životní styl
Když jste těhotné, vaše tělo produkuje větší množství hormonu zvaného progesteron. Zvýšení progesteronu během těhotenství způsobuje uvolnění svalů a vazů vašeho těla, aby porodní cesty umožnily snazší průchod dítěte na svět. Toto uvolnění bohužel zahrnuje i vaše střeva. Pomaleji se pohybující střeva znamenají pomalejší trávení, což může vést k zácpě.
Díky rostoucímu plodu je navíc vaše děloha těžší. Tato nadbytečná váha může vyvinout větší tlak na vaše střeva, což znesnadní cestu odpadních látek z vašeho těla. Pokud navíc užíváte doplňky železa, zmiňte se o zácpě svému lékaři. Přestože je železo během těhotenství nezbytnou živinou, příliš mnoho železa může přispět k těhotenské zácpě. Nadbytek železa totiž může bakteriím ve vašem střevě ztížit rozklad potravy. Možná budete muset užívat změkčovač stolice, pokud jsou příčinou zácpy doplňky železa.
V neposlední řadě je důležité zmínit také životní styl. Vaše strava, množství tekutin, které denně vypijete, a frekvence cvičení, které praktikujete, hrají roli při vzniku a zhoršení vaší zácpy. Většina těhotných žen nejí dostatek vlákniny, nepije dostatek vody nebo nemá dostatek pohybu, aby pomohly jejich trávicímu systému vylučovat odpad z těla. Nezapomínejte proto na tyto důležité body.
Kdy se v těhotenství objevuje zácpa?
Asi 16 až 39 % žen dostane zácpu v určitém okamžiku během těhotenství. Můžete začít pociťovat zácpu, jakmile se hladina hormonů ve vašem těle zvýší, aby podpořila vaše těhotenství. Změny tak mohou nastat již ve druhém nebo třetím měsíci prvního trimestru.
S největší pravděpodobností ovšem dostanete zácpu ve třetím trimestru, kdy je plod nejtěžší a vyvíjí největší tlak na vaše střeva. Zácpa se však může objevit ve všech třech trimestrech. Někdy můžete mít zácpu ještě tři měsíce po narození dítěte.
Jak zácpu v těhotenství léčit?
Prvním krokem při léčbě zácpy je zvýšení příjmu tekutin, vlákniny ve vaší stravě a pohybu. Konzumace celozrnných potravin, dostatečného množství ovoce a zeleniny může často vyřešit problémy se zácpou.
Pokud příznaky i přes změnu jídelníčku přetrvávají, v nejnutnějších případech mohou být krátkodobým řešením také projímadla. Vždy je však lepší stimulovat střeva zdravou stravou než brát léky. Užívání laxativ může někdy vést k nežádoucím účinkům. Pokud trpíte zácpou, nejšetrnějšími způsoby léčby jsou následující:
- Zvýšení vlákniny: Konzumace více potravin bohatých na vlákninu, jako jsou celozrnné obiloviny, semínka, ovoce a zelenina, může zvýšit počet stolic a usnadnit jejich průchod střevy. Dále můžete zvážit užívání vlákninových doplňků. Dospělí by měli každý den přijmout 28 až 34 gramů vlákniny. Pokud nevíte, jak gramáž počítat, vyzkoušet můžete například některou z mobilních aplikací, které počítají denní příjem jednotlivých živin ze stravy.
- Zvýšení tekutin: Pít dostatečné množství vody je důležité především proto, aby stolice zůstala měkká a snadno odcházela z těla. Každý den byste měly vypít 8 až 12 sklenic vody. Pokud máte pocit, že voda nepomáhá, můžete zkusit zařadit do jídelníčku také vodnaté polévky, čaje a ovocné či zeleninové šťávy bez umělých sladidel.
- Fyzická aktivita: Být aktivní pomáhá stolici pohybovat se střevy. Pravidelné cvičení se souhlasem lékaře může pomoci zmírnit zácpu. Pokud cvičení není prioritou nebo možností, zkuste každý den zařadit alespoň mírnou procházku.
- Probiotika: Ve střevech žijí miliony zdravých bakterií a pomáhají jim správně fungovat. Probiotika mohou pomoci znovu osídlit střevní bakterie zdravými kmeny, které podporují normální a pravidelné pohyby střev. Mezi potraviny s vysokým obsahem probiotik patří jogurt, kysané zelí a kimchi.
- Změňte prenatální vitamín: Železa ve vašem prenatálním vitamínu může být pro váš trávicí systém příliš mnoho. Poraďte se proto s vaším lékařem, zda vám může doporučit jiný vitamín s nižším množstvím železa.
Užívání projímadel a změkčovačů stolice
Laxativní pilulky se zpravidla nedoporučují k léčbě zácpy během těhotenství, protože mohou stimulovat děložní kontrakce a způsobit dehydrataci. Dalšími vedlejšími účinky může být bolest břicha a průjem. Místo toho se raději se svým lékařem poraďte o užívání volně prodejného vlákninového doplňku stravy, případně změkčovače stolice. Minerální oleje se nemají používat během těhotenství vůbec, protože snižují vstřebávání živin.
Může zácpa v těhotenství způsobit závažné problémy?
Zácpa běžně nezpůsobuje vážnější zdravotní obtíže, ale v některých případech může být příznakem jiného problému. Pokud máte těžkou zácpu, která je doprovázena bolestí břicha, střídá se s průjmem, nebo máte ve stolici hlen či krev, okamžitě zavolejte svému lékaři.
Zácpa a vylučování tvrdé stolice může rovněž způsobit k nebo zhoršit hemoroidy, což jsou oteklé žíly v oblasti konečníku. Hemoroidy mohou být extrémně nepříjemné, i když jen zřídka způsobují vážné problémy. Ve většině případů odezní poměrně brzy po narození dítěte. Pokud je však bolest silná nebo pokud máte krvácení z konečníku, zavolejte svému lékaři.
Máte již nějaké zkušenosti se zácpou a s tím, co vám konkrétně nejvíce pomohlo? Pokud ano, podělte se o to s námi do komentáře.