Zánět prsu, známý také jako mastitida, je infekce, která postihuje prsní tukovou tkáň. Někdy se rovněž můžete setkat s termínem laktační mastitida. Tyto obtíže se nejčastěji vyskytují u kojících žen, když se do prsu dostanou bakterie z úst dítěte a infikují jej. Mastitida se může objevit také u žen, které nekojí, nicméně to není tak běžné. Jaká je léčba?
Jak poznat zánět prsu při kojení?
Infekce typicky způsobuje otoky, hrudky a bolest. Ačkoli většina zánětů je způsobena kojením nebo ucpáním mléčných kanálků, malé procento infekcí prsu je spojeno se vzácnými druhy rakoviny prsu. Zánět se obvykle vyvíjí během prvních 3 měsíců po porodu, ale může se objevit i o 2 roky později. Příznaky infekce prsu mohou začít náhle a mohou zahrnovat některé z níže uvedených:
- Abnormální otok vedoucí k zvětšení jednoho prsu než druhého
- Citlivost prsou
- Bolest nebo pálení během kojení
- Bolestivá bulka v prsu
- Svědění
- Horkost v prsu
- Zimnice
- Výtok z bradavek, který obsahuje hnis
- Zarudnutí kůže
- Zvětšené lymfatické uzliny v podpaží nebo oblasti krku
- Horečka
- Nevolnost nebo vyčerpání
Co způsobuje zánět prsu při kojení?
Mastitida je obvykle způsobena bakteriemi, které se nacházejí na kůži nebo v ústech vašeho dítěte. Tyto bakterie se mohou dostat do prsu otvorem pro mléčné žlázy nebo prasklinou v bradavce.
Infekce je pravděpodobnější, když mléko déle zůstává v prsou. Stagnující mléko v prsou totiž způsobuje růst bakterií, což vede k infekci. K tomu může dojít v důsledku nesprávné techniky kojení nebo také ucpáním mlékovodu.
Jak předcházet zánětu v prsu při kojení?
Níže naleznete několik základních technik kojení, které pomohou zabránit vzniku mastitidy.
- Vaše dítě by se mělo přisát na bradavku s otevřenými ústy
- Před přechodem na druhý prs počkejte, dokud se nevyprázdní první prs
- Zkuste při kojení změnit polohu dítěte, abyste podpořily vyprázdnění všech oblastí prsou
- Pokud potřebujete přerušit krmení, přerušte sání prstem
- Nenoste přiléhavé podprsenky ani náprsní vložky, které způsobují, že vaše bradavky zůstanou po kojení vlhké
- Pokud je to možné, nechte bradavky chvilku vyvětrat na vzduchu
- Jestliže se během kojení potýkáte s bolestí bradavek, informujte svého lékaře nebo laktační poradkyni
Zánět prsu u nekojící
U žen, které nekojí, jinými slovy neprodukují mléko, se může v některých případech také vyvinout mastitida. Není to však zcela běžné. Takový stav se označuje jako periduktální mastitida. Tento typ infekce nejčastěji postihuje ženy ve věku dvacet až třicet let, které pravidelně kouří.
Odborníci se domnívají, že kouření může poškodit mléčné kanály a zvýšit tak jejich náchylnost k infekci. Objevit se může potom také v období menopauzy. Další příčinou může být piercing v bradavce, pokud se provádí v neprofesionálních piercingových studiích, kde může dojít k přenosu infekce.
Léčba zánětu v prsu
Mastitida se typicky léčí antibiotiky. Pokud vám lékař předepíše antibiotika, užívejte je podle pokynů. Nepřestávejte je brát jen proto, že se cítíte lépe. Je potřeba dobrat celou dávku pilulek. Antibiotika dítěti neuškodí, tudíž není důvod k obavám. Pokud léčba zpočátku nefunguje, může lékař poslat vzorek mateřského mléka do laboratoře, aby pomohl identifikovat typ bakterií způsobujících infekci.
Měly byste si rovněž dopřát dostatek odpočinku, pít více tekutin a přikládat teplé nebo studené zábaly na bolestivá prsa. Před kojením dejte na postižené místo žínku navlhčenou teplou vodou po dobu asi 15 minut. Zkuste to opakovat alespoň 3x denně. Teplý obklad by měl usnadnit tok mléka v prsou. Vyzkoušet můžete rovněž masírování prsu.
Je bezpečné nadále kojit při zánětu prsu?
V případě, že se u vás projeví mastitida, neměly byste své dítě přestat kojit. Zánět prsu nemůžete přenést na své dítě mateřským mlékem. Mateřské mléko má ve skutečnosti antibakteriální vlastnosti, které pomáhají dětem bojovat s infekcemi. Antibiotika, která vám lékař předepíše na mastitidu, jsou pro vaše dítě také bezpečné. Navíc, pokud byste s kojením přestaly, v mléčných žlázách by se začalo mléko hromadit a vašemu stavu by to naopak více uškodilo.