Zánět průdušek
Shutterstock

Zánět průdušek známý také jako bronchitida je onemocnění, při kterém se trubice, které přivádějí vzduch do plic, nazývané průdušky, zanítí a otečou. Důsledkem je obvykle nachlazení s mírným průběhem, které doprovází nepříjemný kašel po dobu až několik týdnů. K onemocnění neexistuje specifická léčba, často tedy stačí odpočívat a nemoc vyležet. Při přetrvávajícím kašli je ovšem vhodné vyhledat lékaře, aby vyloučil jiné zdravotní stavy, jako je zápal plic nebo astma.

Co je zánět průdušek?

Bronchitida, neboli zánět průdušek, je zánět velkých dýchacích trubic v plicích. Onemocnění může být krátkodobé (akutní) nebo dlouhodobé (chronické). Akutní bronchitida znamená, že se příznaky často vyvíjejí rychle a netrvají dlouho. Většina případů je mírná a odezní během 2 až 3 týdnů bez nutnosti léčby, ačkoli některé děti mohou mít závažnější průběh a potřebovat léčbu v nemocnici.

První projevy onemocnění jsou podobné jako u běžného nachlazení, tedy rýma a kašel. Během následujících dní se však obvykle dostaví také teplota a přetrvávající kašel. Chronická bronchitida je dlouhodobý zánět průdušek, který bývá běžný zejména mezi kuřáky. U dětí je tedy vzácná. Lidé s chronickou bronchitidou bývají zároveň náchylní k akutní bronchitidě, přičemž průběh bývá těžší.

Jaké má zánět průdušek příznaky?

Pokud má vaše dítě bronchitidu, mohou se u něj projevit běžné příznaky nachlazení, jako je mírná bolest hlavy, rýma nebo bolesti těla. Často se tyto příznaky obvykle zlepší v průběhu jednoho týdne, nicméně otravný kašel, který je pro onemocnění typický, může přetrvávat i několik týdnů. Chronická bronchitida je ovšem charakteristická tím, že trvá nejméně tři měsíce, přičemž záchvaty kašle se opakují nejméně dva po sobě jdoucí roky. Pro zánět průdušek jsou dále běžné tyto příznaky:

  • Kašel přetrvávající 2 až 3 týdny
  • Vykašlávání hlenu, který může být čirý, bílý, žlutošedý nebo zelený. Vzácně může být potřísněn krví
  • Únava
  • Dušnost
  • Bolest hlavy
  • Rýma a ucpaný nos
  • Mírná horečka a zimnice
  • Mírná bolest na hrudi

Shutterstock

Co zánět průdušek způsobuje?

Akutní bronchitida je obvykle způsobena stejnými viry, které mají na svědomí nachlazení a chřipku. Jen výjimečně může být také zapříčiněna bakteriemi. Virus se přenáší kapénkově nebo po površích. Je tedy obsažen v milionech drobných kapének, které se dostávají z nosu a úst pokaždé, když nakažený kašle nebo kýchá.

Tyto kapky se typicky šíří na vzdálenost asi jednoho metru. Chvíli zůstávají ve vzduchu, pak přistanou na povrchy, kde virus může přežít až 24 hodin. Každý, kdo se těchto povrchů dotkne, může virus dále šířit dotykem. Pokud si vy nebo vaše děti nemyjete ruce mýdlem pravidelně po příchodu z venku či před jídlem, můžete virus chytit tímto způsobem.

Příčiny chronické bronchitidy

Nejčastější příčinou chronické bronchitidy je kouření cigaret. Znečištění ovzduší a prach nebo toxické plyny v prostředí nebo na pracovišti mohou také přispět ke stavu. Pokud by něčemu z těchto faktorů byly vystaveny vaše děti, mohou být také vystaveni riziku chronické bronchitidy. Hlavní rizika, které mohou způsobit chronickou bronchitidu, jsou:

  • Kouření, a to i krátkodobé
  • Být v blízkost tabákového kouře
  • Vystavení chemickým výparům a jiným látkám znečišťujícím ovzduší po dlouhou dobu

Jak dlouho je nemocný infekční?

Tato nemoc mívá inkubační dobu mezi dvěma až šesti dny. Lidé obvykle začnou být nakažliví v rozmezí několika hodin před počátečním nástupem příznaků a zůstávají nakažliví, dokud příznaky nezmizí. Doprovodný suchý kašel, který často následuje po bronchitidě, je způsoben přetrvávajícím podrážděním průdušek, nikoli aktivní infekcí. To znamená, že během této doby vaše dítě nebo vy pravděpodobně nebudete již nakažliví.

Shutterstock

Kdy byste měli vyhledat lékaře?

Akutní bronchitida obvykle odezní sama, ale měli byste se poradit se svým lékařem, pokud vy nebo vaše dítě má některý z následujících příznaků:

  • Časté epizody akutní bronchitidy (to může znamenat začátek chronické bronchitidy)
  • Sípavý kašel nebo kašel, který nezmizí do tří týdnů
  • Dušnost
  • Kašel, který vylučuje krev nebo krvavý hlen
  • Příznaky, které se během jednoho týdne nezlepšují nebo se zhoršují

Možné komplikace

Nejčastější komplikací virové akutní bronchitidy bývá zápal plic, který postihuje přibližně 5 % lidí, kteří onemocní zánětem průdušek. U dětí ve věku 5 a více let, stejně jako u dospělých, je nejčastější příčinou Streptococcus pneumonie. U dětí do 5 let je nejčastější příčinou zápalu plic respirační syncytiální virus (RSV), který může být zodpovědný za počáteční bronchitidu i druhotnou virovou infekci.

Diagnostika zánětu průdušek

Pokud pojmete podezření na bronchitidu a vezmete vašeho potomka k pediatrovi, bude ho čekat běžné vyšetření, při kterém si lékař poslechne jeho hrudník stetoskopem, aby zkontroloval sípání a překrvení. K diagnostice bronchitidy nejsou potřeba žádné doplňující testy, nicméně lékař může doporučit rentgen hrudníku, aby vyloučil vážnější stav, jako je zápal plic. Někdy lékaři provádějí také dechový test, aby zkontrolovali astma. Některé děti, u kterých se zdá, že mají zánět průdušek, mohou mít místo toho astma.

Shutterstock

Jak zánět průdušek léčit?

Jelikož je bronchitida zpravidla původu virového, antibiotika vám nebo vašemu dítěti lékař k léčbě nepředepíše. To by bylo potřeba pouze ve výjimečných případech u zánětu způsobeného bakteriemi. Poraďte se tedy se svým lékařem o typu léku proti kašli, který by mělo vaše dítě nebo vy užívat.

Některé léky proti kašli kašel sice tlumí, ale mohou ztížit vypuzení hlenu, které je u zánětu žádoucí. Mohou ovšem pomoci usnadnit spánek, který může být narušován silným kašlem. Jiné léky proti kašli vám zase mohou pomoci vypudit hlen, ale mohou ztížit klidný spánek. Dále je v průběhu léčby žádoucí:

  • Dopřát si dostatek spánku, odpočívat a nechat své tělo zotavit se
  • Pít hodně tekutin, včetně vody, čaje a vývaru
  • Používání zvlhčovače vzduchu nebo páru, abyste pomohli uvolnit hlen
  • Užívat volně prodejné léky proti bolesti ke snížení horečky a zmírnění nepohodlí
  • Užívat některé bylinné doplňky, jako je zázvor nebo česnek. Ty mohou pomoci zmírnit podráždění v průduškách a podpořit léčbu
  • Nekouřit, vyhýbat se pasivnímu kouření a jiným vzdušným dráždivým látkám

Jak zánětu průdušek předcházet?

Důkladné a časté mytí rukou může pomoci zabránit šíření mnoha virů, které způsobují bronchitidu, zejména v období nachlazení a chřipek. Chronické bronchitidě předejdete tím, že povzbudíte každého ve vaší rodině, kdo kouří, aby přestal nebo se alespoň tento zlozvyk pokusil omezit na minimum. Chraňte vaše děti před pasivním kouřením. Může to u nich zvýšit riziko virových infekcí a zvýšenému přetížení dýchacích cest.

Jak postupujete, když je vaše dítě nemocné? Vyhledáváte lékaře okamžitě, nebo počkáte několik dní, zda se příznaky nezlepší? Napište nám vaši zkušenost i názor do komentáře.

Předchozí článekJak mluvit s dětmi o alkoholu? Držte se faktů a počkejte na správný okamžik
Další článekK příjemné atmosféře v domácnosti přispějete pořádkem i pozitivním vyjadřováním