Zánět středního ucha
Shutterstock

Zánět středního ucha postihuje především malé děti, které nemají ještě dostatečně vyvinutou imunitu, neboť na vině často bývají viry způsobující běžné nachlazení. Původcem však může být také pneumokok, proti kterému můžete svého potomka očkovat. Infekce středního ucha není závažné onemocnění, ale může způsobovat nepříjemné bolesti ucha, a při opakovaném výskytu hrozí i vážnější komplikace. Jak tuto nemoc léčit?

Co je zánět středního ucha?

Zánět středního ucha, neboli otitida, je infekce středního ucha, což je vzduchem naplněný prostor za ušním bubínkem (Eustachova trubice), který obsahuje drobné vibrující kůstky ucha (kovadlinku, kladívko a třmínek). Onemocnění nastává, když virus nebo bakterie způsobí zánět v této oblasti, přičemž častější bývá v období zimních měsíců a začátkem jara.

Zánět nejčastěji způsobují virové infekce nebo bakterie pneumokoka (Streptococcus pneumoniae). Děti jsou výrazně náchylnější k infekcím uší než dospělí kvůli nedostatečně vyvinuté obranyschopnosti organismu. Typicky se onemocnění projevuje horečkou a bolestí ucha.

Ušní infekce nepatří mezi závažná onemocnění, tudíž léčba může začít zvládáním bolesti a pozorováním obtíží, aby nedošlo k jejich zhoršení. Často je však nutné přistoupit k léčbě antibiotiky. Některé děti bývají náchylné k četným infekcím uší. To může způsobit problémy se sluchem a další vážné komplikace. V případě akutního zánětu může být nutná i hospitalizace.

Jaké má zánět středního ucha příznaky?

Shutterstock

V první řadě je dobré si uvědomit, že existují dva typy zánětu středního ucha. Prvním z nich je běžný akutní zánět a druhý je méně častý zánět středního ucha s výpotkem. Pokud tedy hovoříme o zánětu středního ucha, řeč běžně bývá o akutním zánětu ucha. Ten má zpravidla rychlý nástup a projevuje se těmito příznaky:

 • Otok kolem ušního bubínku
 • Zarudnutí ucha kolem ušního bubínku
 • Pulzující bolest v uchu
 • Nedostatek energie a únava
 • Horečka
 • Pocit zalehnutí ucha
 • Problém s rovnováhou
 • Rýma a kašel

Vzhledem k tomu, že malé děti nejsou schopny sdělit důvod svého podráždění, může být obtížné poznat, co s nimi je. Příznaky, že malé batole může mít infekci ucha, zahrnují:

 • Zvýšená teplota
 • Tahání nebo tření ucha
 • Podrážděnost, špatné kojení nebo neklid v noci
 • Kašel nebo rýma
 • Nereagování na tiché zvuky nebo jiné známky potíží se sluchem, jako je nepozornost

K druhému typu, tedy zánětu středního ucha s výpotkem (OME), dochází tehdy, bude-li se po odeznění infekce hromadit v uchu hlen tekutina, které vyvolají pocit plného ucha. Tento zánět je závažný, neboť způsobuje ztrátu sluchu, čímž představuje nejčastější příčinu ztráty sluchu u dětí od 1 do 3 let. OME je charakterizována přítomností výpotku (tekutinou) bez známek akutního zánětu.

Co akutní zánět středního ucha způsobuje?

Zánět středního ucha je často spojen s infekcí dýchacích cest. Většina zánětů totiž vzniká tehdy, když infekce způsobená viry či bakteriemi vede k nahromadění hlenu ve středním uchu a vytváří otoky Eustachovy trubice. Jedná se o tenkou trubici, která vede od středního ucha k zadní části nosu. Dochází k tomu, že hlen nemůže správně odtékat, čímž se infekce šíří do středního ucha.

Zvětšené nosní mandle mohou Eustachovu trubici také blokovat. Pokud by mandle byly častou příčinou zánětu středního ucha, je možné zvážit jejich odstranění. Infekci nejčastěji způsobují běžné viry, které vyvolávají nachlazení, nebo bakterie pneumokoka (Streptococcus pneumoniae). Rizikové jsou tedy především děti, které:

 • Mají sníženou obranyschopnost
 • Trpí alergiemi
 • Mají rýmu (infekci horních cest dýchacích)
 • Mají zvětšené nosní mandle
 • Došlo u nich k poruše ušního bubínku

Možné komplikace zánětu středního ucha

Komplikace infekcí středního ucha nejsou příliš časté, ale mohou být vážné, pokud k nim dojde. Vícenásobné infekce během několika měsíců mohou naznačovat, že Eustachovy trubice nefungují dobře.

Shutterstock

To by mohlo zvýšit šance na komplikace vyplývající z infekcí středního ucha. Pokud se komplikace vyvinou, často musí být okamžitě léčeny antibiotiky v nemocnici. Většina z nich je důsledkem šíření infekce do jiné části ucha nebo hlavy. Patří mezi ně:

 • Kosti za uchem: mastoiditida
 • Vnitřní ucho: labyrintitida
 • Ochranné membrány obklopující mozek a míchu: meningitida
 • Cholesteatoma
 • Dočasná ztráta sluchu
 • Perforace ušního bubínku

Mastoiditida

Mastoiditida, neboli otok kosti za uchem způsobený zánětem v této oblasti, je akutní stav, který vyžaduje okamžitou léčbu. Ta může zahrnovat podání antibiotik, nouzovou drenáž nebo dokonce i chirurgický zákrok k odstranění infikované kostní tkáně. Chronická mastoiditida může mít za následek poškození kostí a šíření infekce, což vede k rozvoji mozkových abscesů nebo meningitidy.

Perforace ušního bubínku

Malé otvory v ušním bubínku nejsou při ušních infekcích neobvyklé. Po vymizení jediné infekce se malá dírka zahojí bez negativního účinku. Když však dítě trpí přetrvávajícími a opakujícími se infekcemi, ucho nemá dostatek času na zotavení.

Otvory se nemusí znovu utěsnit a časem se při každé další infekci zvětší. Vzhledem k tomu, že ušní bubínek je první fází procesu slyšení, může být trvale ovlivněn sluch. Vzácně může dojít i k prasknutí ušního bubínku.

Dočasná ztráta sluchu

Dočasná ztráta sluchu během infekce jednoho ucha je běžným příznakem, který se obvykle vrátí, když infekce zmizí. Opakující se infekce, stejně jako u perforace ušního bubínku, narušují normální cyklus hojení, což může mít za následek nahromadění zjizvené tkáně, která narušuje zvuk dosahující sluchového nervu.

Jinak nazývaná vodivá ztráta sluchu znamená, že fyzický pohyb kostí středního ucha je omezen. V některých případech může poškození opravit chirurgický zákrok, ale není to možnost pro každého.

Cholesteatoma

Opakující se ušní infekce mohou vytvořit masu kožních buněk ve středním uchu nazývanou cholesteatoma, neboli nepravý ušní nádor, který, pokud se neléčí, může způsobit poškození mnoha struktur v uchu. Kosti mechanismu sluchu mohou erodovat, stejně jako kost mezi uchem a mozkem. Může být poškozen samotný sluchový nerv, stejně jako nervy odpovědné za pohyby obličeje.

Jak léčit zánět středního ucha?

Většina ušních infekcí vymizí do tří až pěti dnů a nevyžadují žádnou specifickou léčbu. V případě potřeby je třeba použít paracetamol (Panadol, Paralen apod.) nebo ibuprofen (Nurofen, Ibalgin apod.) ke zmírnění bolesti a vysoké teploty. Ujistěte se však, že všechny léky proti bolesti, které dáváte svému dítěti, jsou přiměřené jeho věku.

Zánět ucha se dále řeší propíchnutím bubínku. Jedná se o velmi nepříjemný zákrok, ale umožňuje okamžitou úlevu od nepříjemné bolesti. Následně lékař odsaje vyteklý sekret a vypláchne ucho. Antibiotika lékař předepíše pouze v případě, že je zánět hnisavý, čili bakteriální, případně když se objeví nějaké závažnější příznaky. Pokud vaše dítě dostane antibiotika, je nutné, aby je dobralo až do konce, aby se zánět neobjevil znovu.

Zánět středního ucha: domácí léčba

Shutterstock

Postižený zvukovod je nutné udržovat čistý. Toho nejlépe docílíte tím, že budete do ucha kapat borovou vodu. Po chvíli na ucho přiložíte čistý kapesník, na který si vaše ratolest lehne, aby voda spolu se sekretem mohla vytékat. Rychlému uzdravení napomáhá také časté smrkání, neboť pomáhá zajistit, aby nosní dutina zůstala průchodná. Pokud je nos ucpaný, můžete využít také nosní kapky.

Proti bolesti kromě léku mohou pomoci také chladivé obklady, které budete na ucho přikládat. Existují také babské rady, jež doporučují vložit stroužek česneku přímo do ucha, ale odborníci jej příliš nedoporučují, neboť je malá pravděpodobnost, že se dostane až k postižené části ucha, a také hrozí komplikace s jeho vyndáváním.

Lze zánětu středního ucha předcházet?

Infekcím středního ucha není možné zcela zabránit, ale existují některé kroky, které můžete učinit, neboť mohou snížit riziko rozvoje tohoto onemocnění u vašeho dítěte. Vyhýbání se kontaktu s jinými dětmi, které se necítí dobře, může pomoci snížit pravděpodobnost, že vaše dítě dostane infekci, která by mohla vést k infekci středního ucha. Dalšími možnostmi prevence jsou:

 • Ujistěte se, že vaše dítě má aktuální rutinní očkování, zejména vakcínu proti pneumokokům
 • Myjte si ruce i ruce svého dítěte často a důkladně
 • Nenechávejte kojence a batole vkládat do úst neumyté nebo nevhodné věci
 • Nevystavujte své dítě zakouřenému prostředí
 • Pokud můžete, podpořte imunitu svého dítěte kojením
 • Nekrmte své dítě, když leží na zádech
 • Nedávejte svému dítěti dudlík, jakmile je starší než 12 měsíců, jelikož zvyšuje možnost výskytu infekce

Jakým způsobem se snažíte podpořit imunitu vašeho dítěte? Máte pocit, že váš přístup pomáhá či nikoli? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentáři.

Předchozí článekZdravá strava v těhotenství pomáhá dodat miminku důležité živiny, které potřebuje. Jaká jídla nevynechat?
Další článekCo když vás dítě zklame? Přehodnoťte svá očekávání a dejte mu šanci na nápravu