Zdravý pohled na známky
Zdroj: Shutterstock

Povzbudit své dítě, aby mělo dobré výsledky, je prospěšná věc, pokud mu tím ukazujete určitou životní perspektivu a budete to dělat s mírou. Malé množství úzkosti není škodlivé a může dětem pomoci například v testu, ale příliš mnoho stresu může být ochromující. Říkat dětem, že musí mít jen nejlepší známky, může tedy mít neblahé následky. Místo toho se snažte rozvíjet jejich vnitřní motivaci a pracujte na zlepšení procesu učení.

Mějte přiměřená očekávání

Máte pocit, že aby vaše děti získaly dobré známky, měli byste se ujistit, že vědí, jaká jsou vaše očekávání? Výzkumy však ukazují, že děti mohou tato očekávání interpretovat jako nátlak. A tlak na jejich výkon jim uspět nepomůže, spíše naopak.

Ať už pomáháte svému školákovi připravovat se na testy, či nikoli, je přirozené, že pociťujete napětí ohledně jeho výsledků. S tím byste se ale měli snažit přestat. Váš potomek prožívá pravděpodobně vlastní stres a starosti s výsledky, které získá, a tím, že mu dáte najevo své vlastní obavy, nebo projevíte vysokou úroveň očekávání dobrých výsledků, budete jen zvyšovat jeho úzkost.

Nadhodnocení známek a porovnávání

To, co si dítě myslí, že po něm rodiče chtějí, může hrát významnou roli při utváření šancí dětí na budoucí úspěch. Tlak rodičů na to, aby jejich děti vynikly, může mít negativní dopad na jejich blaho. To platí zejména v případě, když rodiče upřednostňují dobré známky a výsledky před věcmi, jako je empatie, soucit, laskavost a jiné sociální dovednosti.

Stejně tak se vyhněte pokušení porovnávat ho s ostatními. Zeptat se svého dítěte na výsledky, které měli jeho spolužáci, nemá žádnou hodnotu. Naopak na něj může působit jako měřítko jeho vlastní hodnoty a podkopávat zdravé sebevědomí.

Zdroj: Shutterstock.com

Co tedy nedělat?

 • Nadhodnocovat známky
 • Podporovat bezmoc
 • Porovnávat dítě s ostatními
 • Mít rád dítě na základě jeho výkonu
 • Zaměřovat se na výsledek
 • Dávat dítěti příliš mnoho úkolů

Co naopak dělat?

 • Zaměřte se na proces učení, ne na výsledek
 • Povzbuďte dítě, aby se dokázalo ohájit
 • Udržujte dlouhodobou perspektivu
 • Dodržujte plán zdravého spánku
 • Milujte dítě, které máte, ne dítě, které si přejete mít

Soustřeďte se na proces místo na výsledek

Velmi malé děti přirozeně samy od sebe zkoumají svět kolem sebe a na základě toho se učí. Jsou tedy na samém začátku své celoživotní snahy porozumět světu kolem sebe. Když spadnou a znovu vstanou, získají dobrý pocit z toho, že to dokázaly. V době, kdy začnou chodit do školy, však dospělí začínají podkopávat tento proces znehodnocením procesu učení a jeho nahrazením za soustředění se na výsledek.

Vnitřní motivátory přirozené zvědavosti jsou najednou méně ceněné než vnější motivátory, jako jsou body a známky. Tyto vnější motivy bohužel snižují touhu dětí dlouhodobě se učit. Chcete, aby vaše dítě ztratilo zájem o školu? Pak jej odměňujte za každou jedničku. Pokud byste ale místo toho chtěli, aby vaše ratolest zůstala zvědavá a toužila po poznávání, rozvíjejte jejich vnitřní motivaci.

Zdroj: Shutterstock.com

Jaký postup známce předcházel?

Když váš potomek přijde domů se špatnou známkou, snažte se ji příliš nekomentovat. Místo toho se zaměřte na proces, který vedl k jejímu získání. Když do tohoto čísla investujete méně energie a emocí, můžete svému dítěti začít klást otázky jako: „Co jsi udělal pro získání této známky? Které studijní postupy pro tebe fungovaly a které ne? Co budeš příště dělat jinak?“.

Dívejte se dopředu, ne zpět

Nejlepší otázka, na kterou se rodiče mohou zeptat, když vidí známku, kterou přineslo jejich dítě domů, ať už dobrou nebo špatnou, je tato: „Co uděláš příště proto, aby byl tvůj výsledek lepší?“. Tato metoda funguje dobře zejména pro úzkostné a přehnaně perfekcionistické děti, které se mohou zaseknout ve smyčce negativní zpětné vazby. Pomoci jim přesunout zaměření zpět na proces místo na známku samotnou může zmírnit případnou úzkost.

Vyhněte se kritice

Není nic špatného na tom, ​​když povzbudíte dítě, aby se snažilo, jak nejlépe umí. Problémy nastanou, když rodiče tlačí, kritizují a vysílají signál, že jejich potomek musí být za každou cenu nejlepší, nebo že by jeho sebeúcta měla vycházet z vnějších podnětů, jako jsou skvělé známky a ocenění, místo pozitivních vztahů s ostatními.

Nebuďte příliš tvrdí

Pokud patříte mezi rodiče, kteří jsou pracovití, mají dobrou kariéru a slušný příjem, vězte, že nepomáhá na vaše dítě tlačit. Váš přístup k práci by měl být jasným příkladem a není nutné neustále opakovat, že aby uspěl, potřebuje dobré známky. Místo toho pomozte svému školákovi, když narazí na problém, dejte mu najevo, že by měl být hrdý na své vlastní úsilí.

Nesoustřeďte se na to, co je špatně

Jedním ze způsobů, jak narušit vývoj zdravého sebevědomí dítěte, je poukazovat na jeho nedostatky a zaměřit se na to, co udělalo špatně. Místo toho mu pomozte vymyslet způsoby, jak problémy vyřešit a zlepšit se v předmětu, který mu činí potíže, a dát mu najevo, že si ceníte jeho úsilí. Snažte se zůstat pozitivní a pomozte mu umět hledat řešení, aby si neutvářelo negativní přístup při řešení problémů.

Hodnoťte cíle místo známek

Zdroj: Shutterstock.com

Jedním ze snadných způsobů, jak se zaměřit na proces, je stanovit si cíle jako jednotlivci i jako rodina. Zkuste to udělat na začátku nového školního roku a následně třeba vždy prvního v měsíci. Tento proces není o získávání lepších známek, ale o zlepšení se v učení.

Stanovte si 3 cíle na každý měsíc

Děti si vždy stanoví tři krátkodobé, dosažitelné cíle zaměřené na úkoly a zlepšení, které jsou splnitelné. Rozhodnout se pro samé jedničky je příliš obtížné na zvládnutí. Místo toho mohou znít cíle takto: „Častěji požádám o pomoc s matematikou“, „Naplánuji si jedno doučování z matematiky týdně“ nebo „Tento měsíc si procvičím násobení třikrát častěji.“ apod.

Stanovte si jednu výzvu

Jeden z těchto tří cílů by měl být výzvou. Přesvědčit vaše děti, aby byly emocionálně a intelektuálně odvážné, bude těžší, pokud neuvidí, že vy děláte totéž. Proto si stanovte několik cílů, které vás dostanou z vaší komfortní zóny. Zapište se například na lekce kytary, tance nebo španělštiny, vyzkoušejte aktivity, které jste nikdy předtím nezkoušeli, nebo se věnujte novému koníčku. Tímto způsobem koneckonců rozšiřujete svůj potenciál a vytváříte nová propojení ve vašem mozku, která nejen vašim dětem, ale i vám, mohou pomoci stát se silnějšími, chytřejšími a lepšími studenty.

Vyhodnocujte

Než si nastavíte nové cíle, udělejte si čas na vyhodnocení toho, jak si všichni počínali s minulými cíli. Projděte si tyto cíle jednou za měsíc nebo alespoň za pololetí. Pokud se vám nepodaří dosáhnout vašich cílů, promluvte si o tom, proč tomu tak je a co se příště pokusíte udělat jinak. Pokud uspějete, oslavte tento úspěch společně jako rodina.

Předchozí článekJak naučit děti dělat si přátele? Cvičte doma komunikaci v různých situacích
Další článekJak podpořit kojení? Kojte dítě co nejčastěji a nebojte se odsávat