Shutterstock

Zpožděná menstruace může být pro ženy velmi znepokojující, zvláště pokud je žena zvyklá na pravidelnou menstruaci nebo má obavy z neočekávaného těhotenství. Někdy ale naopak může být důvodem k radosti, pokud je důvodem plánované těhotenství. Důvodů, proč k tomu ale dojde, může být celá řada. V tomto článku vás s nimi seznámíme.

Kdy se jedná o zpožděnou menstruaci?

Ačkoli některé ženy mohou přesně předvídat datum své menstruace, u většiny žen se může mírně měnit. Pokud se tedy menstruace opozdí o den nebo dva, není důvod se znepokojovat. Váš menstruační cyklus je doba od prvního dne menstruace do prvního dne příští menstruace. V průměru tyto cykly mohou být dlouhé 24 až 38 dní. Vaše menstruace může být považována za zpožděnou, pokud:

 • Od vaší poslední menstruace uběhlo více než 38 dní
 • Normálně máte pravidelný cyklus a vaše menstruace se opozdí o více než 3 dny

Jaké jsou důvody zpožděné menstruace?

Zdaleka nejčastější příčinou vynechání menstruace je těhotenství. Váš menstruační cyklus však mohou ovlivnit i další zdravotní faktory a změny v životním stylu, které zpožďují menstruaci. Na vině tak mohou být například změny hmotnosti, hormonální nepravidelnosti, a mnoho dalších faktorů.

Při těchto situacích můžete vynechat menstruaci po dobu jednoho nebo dvou měsíců nebo můžete zažít úplnou amenoreu, to znamená žádnou menstruaci tři nebo více měsíců v řadě.

Začínající menstruace

Normální menstruační cyklus se může ve své délce lišit. To platí zejména pro mladé ženy, které právě začínají menstruovat, nebo pro ženy, které již několik let neměly menstruaci a opět začínají menstruovat. Mladá dívka, která měla jen několik cyklů, může vydržet měsíce bez dalšího, dokud nezačne její pravidelný cyklus.

Shutterstock

Stres a opožděná menstruace

Intenzivní stres narušuje produkci hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH), což je hormon, který reguluje ovulaci a menstruační cyklus. Zpoždění menstruace může způsobit fyzický i psychický stres. Úroveň stresu schopná způsobit zpoždění menstruace je obvykle velice znatelná. Mít špatný den by tedy na vaše hormony vliv mít neměl.

Vynechání jedné menstruace při procházení velmi stresující situací není nic neobvyklého. Pokud jste však v dlouhodobém stresu a vynecháte více než jednu menstruaci, zvažte naplánování návštěvy u svého lékaře. Typické situace způsobující stres jsou například:

 • Smrt blízkého člověka
 • Zkoušky na střední nebo vysoké škole
 • Ztráta zaměstnání
 • Velké životní události, jako je svatba

Nadměrné cvičení a zpožděná menstruace

Velmi intenzivní cvičení může způsobit změny hormonů hypofýzy a hormonů štítné žlázy, které mohou ovlivnit ovulaci a menstruaci. Cvičení po dobu jedné nebo dvou hodin denně by nemělo ovlivnit váš menstruační cyklus. Než dojde k těmto hormonálním změnám, trvá to zpravidla více hodin náročného cvičení každý den. K tomu dochází například u vrcholových sportovkyň.

Pokud plánujete tolik cvičit, možná bude lepší se nejprve poradit s vaším poskytovatelem zdravotní péče v oblasti sportovní medicíny. Jejich úkolem je pomoci vašemu tělu podporovat všechny fyzické nároky, které na něj kladete. To může zahrnovat:

 • Úpravu jídelníčku
 • Relaxační techniky
 • Pravidelné krevní testy

Nízká váha nebo obezita

Ženy, které mají poruchy příjmu potravy, jako je mentální anorexie nebo bulimie, mohou zaznamenat nepravidelnosti v cyklu. Přílišné hubnutí může také způsobit nepravidelnou menstruaci a může dokonce úplně zastavit cyklus. Je to proto, že nedostatek tělesného tuku může pozastavit ovulaci.

Shutterstock

Stejně jako život s nízkou tělesnou hmotností může způsobit hormonální změny, život s vysokou tělesnou hmotností může mít stejné účinky. Obezita může způsobit, že tělo produkuje nadbytek estrogenu, což je klíčový reprodukční hormon. Příliš mnoho estrogenu může způsobit nepravidelnosti ve vašem cyklu a může dokonce úplně zastavit menstruaci.

Užívání léků a zpoždění menstruace

Některé léky, jako jsou antidepresiva, antipsychotika, léky na štítnou žlázu, antikonvulziva a některé léky na chemoterapii, mohou způsobit absenci nebo zpoždění menstruace. Hormonální antikoncepce pouze s progesteronem mohou také ovlivnit váš cyklus.

Různé typy antikoncepce mohou ovlivnit váš menstruační cyklus různými způsoby. Některé antikoncepční prostředky jsou spojeny se silnou menstruací, některé s lehkými menstruacemi a některé dokonce s jejím vynecháním.

Nasazení a vysazení antikoncepce

Můžete zaznamenat změnu ve vašem cyklu také ve chvíli, když zahájíte nebo vysadíte antikoncepci. Antikoncepční pilulky zpravidla obsahují hormony estrogen a progestin, které zabraňují z vaječníků uvolňovat vajíčka. Po ukončení užívání pilulky může trvat až 3 měsíce, než se váš cyklus znovu sjednotí. Jiné typy antikoncepce, které jsou implantovány nebo injekčně podávány, mohou také způsobit vynechání menstruace.

Změny ve vašem režimu

Změna režimu může narušit vaše biologické hodiny. Pokud často měníte pracovní směny z denní na noční, nebo pokud je váš rozvrh obecně chaotický, může být vaše menstruace poměrně nepředvídatelná.

Změna vašeho rozvrhu by neměla způsobit úplné vynechání menstruace, ale může způsobit, že menstruace začne dříve nebo později, než se očekává. Váš cyklus se také může o několik dní změnit, pokud zaznamenáte jet lag.

Shutterstock

Syndrom polycystických ovarií

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je stav, který způsobuje, že vaše tělo produkuje více mužského hormonu androgenu. V důsledku této hormonální nerovnováhy se na vaječnících tvoří cysty. To může způsobit nepravidelnost ovulace nebo ji úplně zastavit.

Jiné hormony, jako je inzulín, se mohou také dostat do nerovnováhy. To je způsobeno inzulinovou rezistencí, která je často spojena s PCOS. Léčba PCOS se typicky zaměřuje na zmírnění příznaků. Váš lékař vám může předepsat antikoncepci nebo jiné léky, které vám pomohou regulovat váš cyklus. Typické příznaky syndromu polycystických ovarií zahrnují:

 • Akné
 • Nadměrné ochlupení na obličeji nebo na těle
 • Řídnutí vlasů
 • Přibývání na váze nebo potíže s hubnutím

Hormonální stavy

Některé hormony, jako je prolaktin nebo hormony štítné žlázy, mohou způsobit, že se ženě zpozdí či dokonce vynechá menstruaci. Pokud je za vynechání nebo pozdní menstruaci zodpovědná hormonální nerovnováha, lze ji snadno odhalit krevním testem.

Příčinu této hormonální nerovnováhy musí vyšetřit lékař. Některé hormonální nerovnováhy jsou běžným problémem, který se vyskytuje v rodinách, nebo mohou být způsobeny něčím mnohem závažnějším, jako je například nádor na mozku. V mnoha případech může užívání léků pomoci vrátit se do normálního cyklu.

Těhotenství

Ženy by neměly vyloučit těhotenství jako možný důvod opožděné menstruace, i když užívají antikoncepci. Sexuálně aktivní žena se zpožděnou menstruací by měla použít domácí těhotenský test. Je důležité si uvědomit, že neexistují žádné formy antikoncepce, které by byly 100% účinné.

Každá těhotná by měla okamžitě vyhledat prenatální péči. Pokud je výsledek těhotenského testu negativní, ale menstruace stále nezačne, měly byste vyzkoušet test znovu za pár dní, případně vyzkoušet jiný domácí těhotenský test. Pokud je test stále negativní a menstruace se neobjeví, měly byste vyhledat lékaře.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud zjistíte, že vaše menstruace je nepravidelná nebo vám úplně vynechala, ale víte, že nejste těhotná, je dobré si co nejdříve promluvit se svým lékařem, protože existuje mnoho důvodů a stavů, které by mohly tento problém způsobovat.

Váš lékař může správně diagnostikovat důvod vaší zpožděné nebo vynechané menstruace a prodiskutovat vaše možnosti léčby. Pokud můžete, zaznamenejte si změny ve vašem cyklu a také případné další zdravotní změny. To ulehčí stanovit vhodnou diagnózu. Jestliže zaznamenáte následující příznaky, kontaktujte lékaře:

 • Neobvykle silné krvácení
 • Silná bolest v podbřišku
 • Krvácení, které trvá déle než 7 dní
 • Krvácení poté, co jste vstoupily do menopauzy a neměly jste menstruaci alespoň rok
 • Pozitivní těhotenský test
 • Náhlý nárůst či úbytek váhy

Máte pravidelný menstruační cyklus nebo je u vás běžné malé zpoždění? Podělte se s dalšími čtenářkami o své zkušenosti do komentáře.

Předchozí článekNespavost v těhotenství může zvýšit riziko těhotenské cukrovky. Jak si s ní poradit?
Další článekDoporučená doba spánku dítěte se snižuje s přibývajícím věkem. Jakými časy se řídit?