kažení zubů v těhotenství
Zdroj: Shutterstock

Tělo během těhotenství prochází mnoha změnami vzhledem k nárůstu hormonálních hladin. Stejně jako mají zvýšené hladiny estrogenu a progesteronu na svědomí nejrůznější těhotenské příznaky, mohou způsobit, že vaše zuby budou citlivější a rychleji se budou kazit. Pokud vás navíc trápí nevolnost a časté zvracení, sklovinu mohou navíc ještě poškodit dráždivé žaludeční kyseliny. Jak kažení zubů předcházet a správně o ně pečovat?

Jaký má vliv těhotenství na kažení zubů?

Těhotenství může u některých žen vést k problémům se zuby, včetně onemocnění dásní a zubního kazu. Během těhotenství mohou hormonální změny zvýšit kyselost v ústech, což vede k rychlejšímu kažení zubů. To může být také způsobeno zvýšeným příjmem cukru způsobeným těhotenskými chutěmi a snížením pozornosti preventivní zubní péči.

Vaziva a kosti v ústech se mohou během těhotenství navíc dočasně uvolnit, což má za následek, že se zuby mírně zkroutí. Nezpůsobuje to vypadávání zubů, ale může to být varovným signálem, takže je vhodné nechat si chrup zkontrolovat od zubaře.

Pozor ve třetím trimestru

Zejména ve třetím trimestru zánětlivá reakce těla zvyšuje množství bakterií a plaku, které se lepí na zuby, což vede k otokům a krvácení nebo zánětu dásní. Bakterie a plak uvolňují toxiny, které mohou zapříčinit infekci dásní a kostí. V závažných, neléčených případech se tato infekce může dostat do krevního oběhu a způsobit závažné onemocnění.

Zdroj: Shutterstock

Jak poškozuje zuby zvracení v těhotenství?

Těhotenské hormony změkčují svalový svěrač, který udržuje potravu uvnitř žaludku. Zvracení spojené s ranní nevolností může poškodit zuby, což mají na svědomí silné žaludeční kyseliny. Opakovaný reflux a zvracení může narušit zubní sklovinu a zvýšit výskyt zubních kazů. Pokud často zvracíte, vyzkoušejte následující doporučení:

 • Ústa si hned poté důkladně vypláchněte čistou vodou z vodovodu
 • Vyvarujte se čištění zubů bezprostředně po zvracení. Zatímco jsou zuby pokryty žaludečními kyselinami, čištění může vést k poškrábání zubní skloviny
 • Pokračujte výplachem ústní vodou obsahující fluorid
 • Pokud nemáte ústní vodu s fluoridem, naneste si na prst kapku zubní pasty obsahující fluorid a namažte ji přes zuby. Poté důkladně opláchněte vodou
 • Počkejte hodinu po zvracení, než si budete zuby čistit

Co jsou zubní nádory?

U některých těhotných žen se na dásních objevují přerůstající tkáně zvané „těhotenské nádory“, nejčastěji během druhého trimestru. Nejde o rakovinu, ale spíše o otoky, které se zpravidla vyskytují mezi zuby. Mohou souviset s nadbytkem plaku, snadno krvácejí a mají červený, syrově vypadající malinový vzhled.

Obvykle zmizí po narození dítěte, ale pokud máte obavy, promluvte si se svým zubařem. Někdy nádor zasahuje například do jídla. Pokud tomu tak je, může váš zubař zvážit jeho odstranění, ale budete muset počkat alespoň do druhého nebo třetího trimestru. Tento postup zahrnuje lokální anestezii k znecitlivění oblasti kolem vašich dásní.

Jak ovlivňuje ústní hygiena zdraví dítěte?

Možná vás překvapí, že zubní hygiena matky je úzce spojena se zdravím jejího nenarozeného dítěte. Když má těhotná žena v ústech nadměrné množství bakterií, mohou se dostat do krevního oběhu přes dásně a doputovat až do dělohy.

Zdroj: Shutterstock

To vyvolává produkci chemikálií nazývaných prostaglandiny, u kterých existuje podezření, že vyvolávají předčasný porod. Poté, co se dítě narodí, může navíc matka předat bakterie svému novorozenci. Takže žena, která má v ústech spoustu bakterií, předá některé znich i svému novorozenci.

Jak správně pečovat o své zuby?

Každý člověk, nejen těhotné ženy, by měl podstoupit preventivní dentální lékařskou prohlídku nejméně jednou za šest měsíců. Špatná ústní hygiena je spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob, cukrovky, Alzheimerovy choroby, respiračních infekcí a orální osteoporózy.

Péči o zuby během těhotenství rozhodně nezanedbávejte. I když budete hodně unavené, budou vás trápit nejrůznější obtíže a může být snadné jít spát bez čištění zubů, nedělejte to. Držte se pravidelné rutiny.

Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně a jednou denně používejte nit. Také používejte zubní pastu a ústní vodu s fluoridem, abyste zabránily vzniku kazů a posílily zuby i dásně. O své zuby a dásně se můžete starat takto:

 • Zuby pečlivě čistěte dvakrát denně po dobu 2 minut zubní pastou s fluoridem. Požádejte svého zubaře, aby vám ukázal dobrou metodu čištění zubního plaku.
 • Zubní nití jednou denně odstraňte malé kousky jídla mezi zuby, což pomůže zabránit tvorbě plaku.
 • Čištění zubů je nejlepší pomocí zubního kartáčku s malou hlavou s měkkými vlákny. Ujistěte se také, že se pohodlně drží.
 • Snažte se co nejvíce vyhýbat sladkým nápojům, jako jsou limonády nebo slazené čaje, a obecně sladkým jídlům.
 • Pokud máte mezi jídly hlad, svačte potraviny, jako je čerstvé ovoce, oříšky nebo čistý jogurt, a vyhněte se slazeným nebo kyselým jídlům. Zkuste najít co nejvíce nápadů na zdravou svačinku.
 • Vyvarujte se ústních vod, které obsahují alkohol.
 • Přestaňte kouřit, pokud jste tak již neučinily, protože to může zhoršit onemocnění dásní.
 • Denní oplachování solí (1 čajová lžička soli přidaná do šálku teplé vody) může pomoci snížit zánět dásní. Než ji vyplivnete, několikrát promíchejte výplach kolem úst, ale nepolykejte ji.

Návštěva zubního lékaře

Poté, co zjistíte, že jste těhotná, objednejte se co nejdříve na preventivní prohlídku, pokud již nemáte domluvený termín. Informujte o těhotenství svého zubního lékaře, aby vám poradil, jak dále postupovat, jak se o své zuby správně starat a kdy vás znovu objednat.

Zdroj: Shutterstock

Během těhotenství je bezpečné provádět většinu zubních zákroků, včetně rentgenových snímků. Ale v závislosti na tom, jak daleko jste, může váš zubař doporučit odložit některé ošetření alespoň do druhého trimestru. Zpoždění případné léčby však může vést k pokročilejším problémům se zuby a mohlo by zvýšit riziko předčasného porodu.

Rentgenové vyšetření a anestezie

Jedno rentgenové snímání neobsahuje dostatečné záření, které by vám nebo vašemu dítěti během těhotenství mohlo ublížit. Váš zubař vás navíc vybaví jednou z běžně používaných olověných zástěr, které fungují jako dobrá ochrana proti již tak nízkému riziku expozice.

Pokud jde o umrtvení dásně během zákroku, ani tady není čeho se bát. Lokální anestezie, jak název napovídá, se vstřikuje injekční stříkačkou do jedné části vašeho těla a neprochází krevním oběhem. Je tedy zcela bezpečná během zubního zákroku i v době těhotenství.

Chodíte pravidelně na lékařské zubní prohlídky? Pokud ano, jak často? Napište nám svou odpověď do komentáře pod článek.

Předchozí článekŠestá nemoc postihuje hlavně děti mladší 3 let. Jak ji poznáte?
Další článekRotaviry u dětí mohou způsobit vážnou dehydrataci. Jak se proti nim bránit?