Zdroj: Shutterstock

Plavání s kojenci představuje dnes velice rozšířenou zábavu pro rodiče s malými dětmi. Není se čemu divit. Nejen že má plavání pro miminko několik zdravotních předností, je pro něj navíc i úžasným zážitkem, který mu dodává pocit bezpečí a sebevědomí. Jaké konkrétní výhody tedy plavání rodičů s dětmi nabízí a jak se rozhodnout pro správné místo?

Život miminek je s vodou propojen už od prenatálního období. Devět měsíců strávilo v břiše matky obklopené plodovou vodou. Voda je tak pro ně naprosto přirozené prostředí, kde se lépe hýbou a mnohem snáze se jim učí nejrůznější cviky.

Proč začít plavat s miminkem?

Ačkoliv plavání s kojenci nepatří k nejlevnějším zábavám, které můžete s miminkem provozovat, je v posledních několika letech o tuto aktivitu mezi maminkami stále větší zájem. Důvodů je hned několik.

Miminka si díky častým a pravidelným návštěvám bazénu k vodě získají kladný vztah. Zjistí, jak se v ní správně pohybovat, pracovat s dechem apod. Pravidelné docházení na kurzy jim do budoucna pomůže zlepšit funkci trávicího, srdečního i imunitního systému.

Vodní prostředí navíc podporuje celkový psychomotorický vývoj dítěte. Dítě si ve vodě snadněji zvykne na těžší pohyby a mnohem lépe procvičuje hrubou motoriku a celkovou koordinaci těla. Odborníci se shodují na tom, že děti, které chodí s rodiči pravidelně plavat, celkově lépe prospívají.

Maminky často oceňují i krátkodobé účinky kurzů plavání. Miminka jsou totiž z těchto aktivit příjemně unavená a většinou mnohem lépe a tvrději spí.

Dalším velkým pozitivem je to, že rodiče si s miminkem ve vodě vzájemně prohlubují citové vazby mezi sebou. Na kurz většinou dochází s dětmi maminky, není ovšem důvod, proč by tuto aktivitu nemohli s dětmi provádět i tatínci nebo jiní příbuzní.

Zdroj: Shutterstock

Kdy začít s miminkem plavat?

Podle odborníků je vhodné začít s plaváním s dětmi nejdříve od šesti měsíců věku dítěte.

Pokud chtějí rodiče miminko začít zvykat na vodu dříve, mohou využít metody tzv. vaničkování, kterou lze hravě zvládnout doma. Stačí si napustit teplou vanu (ideální teplota vody je od 34 do 37 stupňů) a tělíčko miminka položit do vody. Pokud se mu kontakt s vodou líbí, zkuste s ním začít jemně pohupovat ze strany na stranu.

Postupně je možné teplotu snižovat, aby se miminko připravilo na podmínky, které ho čekají v bazénu.

Pokud se k plavání s vaším miminkem nedostanete kolem jeho půl roku, nezoufejte. V tomto ohledu platí, že nikdy není pozdě začít a na kvalitních kurzech plavání by měl lektor přizpůsobit cviky věku miminka.

Nepodceňte výběr místa

Ještě před tím, než se na kurzy přihlásíte, je nutné vybrat vhodné místo, které splňuje všechny požadavky.

Nejdůležitější je výběr samotného bazénu. Pro děti je ideální menší bazén, kde je voda pravidelně čištěna a jsou v něm prováděny kontrolní rozbory vody. Pokud jsou zaměstnanci pravidelným ošetřováním schopni snížit zápach chloru, je to rozhodně velké plus pro vás i pro miminko.

Zajímejte se také o zázemí, které daný bazén poskytuje. Důležitá je přítomnost míst pro nakojení či přebalení. Samozřejmostí by mělo být i prostorné místo nebo přímo herna, kde si děti mohou pohrát a rodiče odpočinout. Věnujte při výběru kurzů tomuto místu zvýšenou pozornost. Po skončení hodin je doporučeno zůstat s dítětem alespoň 30 minut v klidové části bazénu.

Zeptejte se i na instruktory, kteří hodiny s rodiči a dětmi vedou. Ideální jsou odborně proškolení instruktoři, kteří přesně ví, jak s malými miminky pracovat a dokáží rodičům vysvětlit, k čemu dané cviky jsou a jak je správně provádět.

Pokud máte kolem sebe jiné maminky, které nějaký z kurz navštěvovali, poptejte se na doporučení. Ovšem pokud si ani po konzultaci s jinými rodiči nejste jistí, výběrem vhodného bazénu, zkuste si v konkrétním bazénu domluvit první ukázkovou hodinu zdarma. Kvalitní kurzy takovou možnost většinou nabízí. Jedině tak zjistíte, jak to na daném místě opravdu vypadá, jak vám vyhovuje zázemí a jak jsou vedeny hodiny.

Výbava na plavání pro miminko

Pokud jste se jako rodiče rozhodli, že s miminkem chcete na kurzy pravidelně docházet, hodí se vám seznam toho, co na plavání využijete. Kromě toho, že si vezmete veškeré věci, které si běžně s sebou do bazénu berete vy, je důležité přibalit i:

  • Plenky do vody
  • Kosmetiku pro miminko
  • Alespoň jednu osušku pro miminko (ideálně však dvě – jednu použijete na otření miminka od chlorované vody z bazénu, jednu po sprše)
  • Nepromokavý pytlík na mokré věci
  • Plenky na přebalení
  • Čisté oblečení pro miminko
  • Svačinu a pití pro miminko
Zdroj: Shutterstock

Na lekci se dostavte s časovým předstihem

Jedna lekce by neměla překročit hranici 30 minut. Počítejte ale s tím, že času stráveného jednou lekcí plavání bude mnohem víc. Na lekci je ideální přijít alespoň 45 minut před jejím začátkem. To vám zajistí dostatek času na aklimatizaci, klidové převlečení i hygienu.

Pokuste se s miminkem na lekci nespěchat. Miminko vaši nervozitu z časové tísně pozná a nemusí být na lekci z tohoto důvodu spokojeno.

Ani po lekci nespěchejte domů

Po skončení lekce je důležité provést důkladnou hygienu. Jednak musíte sebe i miminko důkladně omýt od chlóru, nezapomeňte ale i na důkladné osušení všech částí těla, včetně vlásků, a to i v letním období. Předejdete tak možnému nachlazení.

Po důkladném umytí si ještě dopřejte čas na aklimatizaci. Součástí bazénu by měla být i herna, kde si děti mohou v klidu pohrát i rodiče odpočinout. Po každé lekci je vhodné strávit zde alespoň 30 minut, abyste sebe a miminko nevystavili ihned venkovnímu vzduchu.

S plaváním pokračujte i doma

Pokud chcete, aby si dítě na vodu opravdu zvyklo a získalo k ní kladný vztah, pokračujte s ním v dovednostech, které se naučilo v průběhu kurzů i doma, například ve vaně. Jedině tak se voda stane přirozenou součástí života vašeho miminka.

Zdroj: Shutterstock

Zápory plavání s kojenci

Jedna z hlavních nevýhod může být přecitlivělost miminka na chlor. Ta se většinou projevuje nejrůznějšími vyrážkami či ekzémy. Chlorovaná voda také může být spouštěčem astmatu.

Než se na kurzy přihlásíte, poraďte se nejprve s pediatrem. Pokud máte v rodině dědičné předpoklady k atopickým ekzémům, astmatům nebo alergiím, může se stát, že vám kurzy plavání nedoporučí.

Zároveň by rodiče také měly dát pozor ve chvíli, kdy je miminko nachlazené nebo má jinak oslabenou imunitu. V takovém případě se z lekce raději odhlašte. Není vhodné riskovat větší zdravotní problémy. Navíc kvalitní kurzy plavání by vám měly nabídnout možnost si hodinu nahradit či vám vrátit peníze.

Chodili jste s vaším miminkem na kurzy plavání? Pokud ano, jaké jsou vaše zkušenosti s konkrétními bazény či instruktory? A líbilo se vašemu miminku ve vodě? Neváhejte se s námi podělit o váš názor v komentářích.

Předchozí článekJak podpořit pozitivní motivaci u dětí? Místo odměn a trestů podněcujte zvědavost a nadšení
Další článekKřik a hádky v domácnosti zvyšují šance, že i děti budou s ostatními jednat nepřátelsky. Jak řešit konflikty efektivně?