Zdroj: Shutterstock

Spousta rodičů si láme hlavu nad tím, jak by měla vypadat správná péče o zuby jejich dětí a kdy s ní vlastně vůbec začít. O dětský chrup je potřeba začít dbát ve chvíli, kdy začnou růst první zoubky, protože bakterie, které po jídle v ústech zůstávají, mohou poškodit zuby i u malých dětí. Návštěva zubaře v raném věku navíc dětem pomáhá si na preventivní prohlídky snáze zvyknout. Víte, jak správně dětem čistit zuby?

Proč je důležité dbát na zubní hygienu?

Péče o zuby pomáhá v první řadě předcházet plaku, což je průhledný film tvořený bakteriemi, který se vytváří na povrchu zubů. Poté, co sníte nějaké jídlo, se bakterie začnou hromadit na cukru na vašich zubech, podobně jako mravenci na kostce cukru, kterou necháte na zemi.

Bakterie tyto cukry rozkládají na kyseliny, které rozežírají zubní sklovinu a způsobují dutiny v zubech. Plak také způsobuje zánět dásní, což je onemocnění, které může způsobit, že dásně budou červené, oteklé a bolestivé. Pokud se o zuby nebudete starat pravidelně, zuby i dásně se budou pomalu kazit.

Kdy je potřeba začít pečovat o dětský chrup?

Možná vás to překvapí, ale zuby se začínají tvořit už ve druhém trimestru těhotenství. Při narození má tedy vaše dítě 20 mléčných zubů, které jsou prozatím ukryty v dásni. Dobrá zubní péče začíná ve chvíli, kdy se objeví první zuby dítěte. Začněte tedy čistit zuby vašeho potomka už ve chvíli, jakmile se dásní prořízne první mléčný zub. To bývá obvykle kolem 6 měsíců života, ale může to být i dříve nebo naopak později.

Zdroj: Shutterstock

Pozor na krmení před spaním

Dokonce i velmi malé děti mohou dostat zubní kaz. Uspávání dítěte lahví může zuby poškodit, proto je dobré vždy před spaním zuby čistit. Cukry ze šťávy nebo mléka, které zůstávají na dětských zubech celé hodiny, mohou poškozovat sklovinu, což je vrstva zubu, která jej chrání před zubním kazem. Když k tomu dojde, přední zuby mohou změnit svoji barvu a mohou se v nich vytvořit dutiny a následně zubní kazy.

Jak dětem čistit první zuby?

Jakmile vašemu dítěti narostou první zoubky, začněte je čistit dětským kartáčkem. Použijte vodu a velmi malé množství zubní pasty (asi jako zrnko rýže). V ideálním případě používejte zubní pastu s fluoridem. Pokud používáte dětskou zubní pastu bez fluoridu, aplikujte ji ve stejném množství, protože stále chcete minimalizovat její polknutí. Při čištění zubů vaší ratolesti se snažte řídit těmito pravidly:

  • Rodiče by měli čistit zuby svým dětem nebo by na ně měli alespoň dohlížet
  • Zuby čistěte dvakrát denně asi 2 minuty zubní pastou
  • Čistěte dětem zuby před spaním a při další jiné příležitosti
  • Používejte dětskou zubní pastu obsahující nejméně 1 000 ppm fluoridu
  • Používejte pouze malé množství zubní pasty
  • Zajistěte, aby děti nepolykaly a neolizovaly zubní pastu z tuby

Čištění zubů u dětí od 2 do 6 let

Kolem věku 2 let by se vaše dítě mělo naučit během čištění pastu plivat. Vyhněte se tomu, abyste svému dítěti dávali k plivání i vodu, protože to může způsobit vést ke spolykání zubní pasty. Děti od 3 let by měly používat zubní pastu o velikosti hrášku. Když se dva zuby vašeho dítěte dotknou, můžete začít tyto prostory čistit také zubní nití.

Obecně platí pravidlo, že děti mladší 6 let by si měly čistit zuby pod dohledem rodičů, aby pastu nepolykaly. Děti ve věku 7 a více let by si měly umět vyčistit zuby samy, ale přesto je dobré je sledovat, abyste se ujistily, že si čistí zuby správně a alespoň 2 minuty.

Zdroj: Shutterstock

Jak si správně čistit zuby?

Začněte tím, že nanesete na pastu opravdu malé množství pasty. Nakloňte zubní kartáček do úhlu 45 stupňů. Zubní kartáček by měl směřovat k dásním horních nebo dolních zubů. Kartáčem jemně bez přítlaku krouživými pohyby vyčistěte přední zuby.

Pokračujte v této technice pro vnitřní, vnější a žvýkací povrchy všech zubů. Nezapomeňte na závěr vyčistit také jazyk, abyste i z jeho povrchu odstranili bakterie. Tady je ještě malá nápověda, na co nezapomínat:

  • Čistěte zuby alespoň 30 minut po jídle
  • Veďte ruku dítěte tak, aby cítilo a učilo se správný pohyb
  • Nezapomeňte vyčistit i jazyk
  • Pomocí zrcátka pomozte svému dítěti přesně vidět, kde si kartáčkem čistí zuby
  • Používejte časovač, na kterém nastavíte dobu trvání alespoň na 2 minuty
  • Udělejte si čištění zubů zábavnější pomocí dětského časovače, například do tvaru vejce nebo oblíbené pohádkové postavy
  • Nenechávejte děti pobíhat se zubním kartáčkem v ústech po bytě, mohly by třeba zakopnout a ublížit si. Navíc by se nesoustředily na správnou techniku čištění

Přírodní alternativy jako náhrada pasty na zuby

Pokud raději volíte přírodní cestu, ať už v kosmetice či hygieně, i v oblasti zubní hygieny naleznete tyto alternativy. Ty se v posledních letech stávají čím dál více oblíbenými produkty. Ať chcete vyzkoušet holističtější možnosti čištění zubů nebo si třeba jen při cestě na výlet pastu zapomenete, máte na výběr i jiné možnosti.

Kokosový olej

Kokosový olej má nejen mnoho využití v kuchyni či kosmetice, ale má navíc antibakteriální vlastnosti, což znamená, že napadá nahromaděné bakterie v ústech. Může také rozpustit plak, což z něj činí slušnou alternativu zubní pasty. Dokonce bojuje proti zubnímu kazu a onemocnění dásní. Podle některých uživatelů jsou po něm zuby možná i o něco bělejší.

Jedlá soda

Mnoho výrobců komerčních zubních past přidává do složení jedlou sodu, která jí dodává extra bělící sílu. Jedlá soda funguje tak, že pomáhá odstraňovat skvrny ze zubů. Je také účinná při odstraňování plaku. Jedlá soda je tedy skvělá volba, pokud jste v nouzi a třeba na noc vám došla zubní pasta. Jedlá soda však postrádá fluorid, takže postupem času přicházíte o výhody této přísady pro ochranu skloviny.

Kdy jít k zubnímu lékaři?

Zdroj: Shutterstock

V současné době se již doporučuje, aby děti navštívily zubaře už v jednom roce života. Při této první návštěvě vám zubař lépe vysvětlí správné techniky čištění zubů kartáčkem a mezizubní nití a provede šetrné vyšetření, zatímco vám dítě bude sedět na klíně.

Tyto časné návštěvy pomohou dětem zvyknout si na návštěvu zubaře, takže s přibývajícím věkem budou mít menší strach z pravidelných. prohlídek. Dalším důvodem je předcházení zubním problémům, které se mohou objevit i u malých dětí.

Zvažte možnost vzít své dítě k zubaři, který se specializuje na léčbu dětí. Dětští zubní lékaři jsou vyškoleni, aby zvládli širokou škálu problémů spojených se zdravím zubů dětí. Vědí také, kdy vás odkázat na jiný typ specialisty, jako je například ortodontista k opravě předkusu nebo orální chirurg pro vyrovnání čelistí.

Jak předcházet tvorbě zubních kazů?

Abyste předcházeli tvorbě zubních kazů a jakýchkoli dalších zubních obtíží, začněte se správným návyky ústní hygieny co nejdříve, včetně pravidelných návštěv zubaře. Naučte děti čistit si zuby alespoň dvakrát denně zubní pastou s fluoridem a pravidelně používat zubní nit.

Pravidelné používání fluoridu zpevňuje sklovinu, což ztěžuje pronikání kyseliny vytvořené bakteriemi v dutině ústní. Omezte u dětí konzumaci cukrovinek, džusů, bonbónů (zejména lepkavých gumových cukrovinek) a dalších surovin bohatých na cukry, neboť mohou poškozovat zubní sklovinu a způsobit kazy. Pokud vaše děti jedí tato jídla, nechte je po jídle vypláchnout si ústa, aby se smyl cukr.

Kontrolujete při nákupu dětské zubní pasty obsah fluoridu? Používáte také kromě pasty i přírodní alternativy jako náhražku či doplněk? Napište nám do komentáře pod článkem.

Předchozí článekPátou nemoc poznáte podle červené vyrážky na tvářích. Víte, jak ji léčit?
Další článekChřipka v těhotenství může vyústit v zápal plic i předčasný porod. Jak se proti ní chránit?