Jak pomoci dětem odolat tlaku vrstevníků
Zdroj: Shutterstock

Nejspíš všichni rodiče se obávají myšlenky, že jejich děti podlehnou tlaku vrstevníků a budou dělat věci, které by je samotné možná vůbec nenapadly. Představují si, jak jejich děti tráví čas s přáteli, kteří je svádějí k alkoholu, drogám, nebo je dokonce povzbuzují, aby se zapojili do šikany či chování, které je v rozporu se zákonem. Jak tedy nejlépe zabránit, aby k něčemu takovému nedošlo?

Proč děti podléhají tlaku vrstevníků?

Jak děti stárnou, může tlak vrstevníků bránit například tomu, jak si vedou ve škole. Proč tomu tak je? V době, kdy dosáhnou určitého věku a zasednou do školních lavic, se děti začnou více a více zajímat o to, co si o nich ostatní děti myslí a méně o to, co si myslí jejich rodiče nebo jiní dospělí.

Děti, které chtějí získat souhlas od svých vrstevníků a stanou se díky tomu populárnějšími, se častěji účastní riskantního chování, jako je podvádění ve třídě, krádeže v obchodech, šikana, drogy, alkohol a sex. To vše je může dostat do sestupné spirály a odvést je od zaměření se na jejich vzdělávání. Odolat tlaku vrstevníků může být obzvláště obtížné, protože v této fázi jejich života spousta dětí:

  • Chce zapadnout a být jako děti, které obdivují
  • Chce dělat to, co dělají ostatní děti, a mít to, co mají ostatní děti
  • Nechce se cítit před ostatními trapně nebo nepohodlně
  • Bojí se, že je někdo odmítne nebo si z nich udělá legraci
  • Neví, jak se dostat ze situace, kdy jsou pod tlakem
  • Není si jistá, co opravdu chce
Zdroj: Shutterstock

Připomeňte dítěti důležitost vlastního názoru

Všichni asi dobře víme, jak obtížné může být odolat síle skupiny a postavit se proti proudu. Právě proto je obzvláště důležité naučit děti dovednosti samostatně myslet a uvažovat, mít zdravé sebevědomí a naučit se odolávat tlaku vrstevníků zejména v období školního věku, kdy děti zjišťují, kým jsou a v jaké hodnoty věří. Naučte své dítě síle sebevědomí.

Připomeňte mu, že je důležité věřit v sebe sama a mít odvahu následovat vlastní přesvědčení, i když to znamená ne vždy se řídit tím, co říká nebo dělá většina ostatních. Poukažte na nejrůznější výhody toho, když se lidé nebojí stát si za svým a vystoupit z řady.

Připomeňte mu, že lidé, kteří jsou úspěšní a kreativní, se často ubírají jinou cestou a myslí jinak, než ostatní lidé kolem nich. Souhlasit s ostatními ve všem jen proto, aby spolu vycházeli, není vždy to nejlepší řešení. I když je důležité naučit se s ostatními vycházet a spolupracovat, být jednotlivcem, který umí být odlišný, je velmi ceněná dovednost.

Pomozte dítěti rozpoznat dobrý vliv od nátlaku

Pomozte svému dítěti porozumět rozdílu mezi tlakem ze strany vrstevníků a vzájemným vlivem. Naučte své dítě rozlišovat mezi nátlakem ze strany ostatních, ke kterému dochází tehdy, když se ho snaží přesvědčit, aby dělal něco, co možná sám nebude chtít, a vzájemným vlivem mezi vrstevníky, kteří se mohou inspirovat, aby dělali něco dobrého pro sebe i pro ostatní. Něco, z čeho bude mít dobrý pocit a bude ho to dělat šťastnějším. Dobrým příkladem je sport, čtení, umělecká činnost, navštěvování skautského oddílu nebo třeba hraní na hudební nástroj.

Zdroj: Shutterstock

V tomto věku vaše dítě zpravidla chce více nezávislosti. Poukažte na to, že pokud je právě toto jeho cílem, neměl by nechat ostatní děti rozhodovat, co by měl dělat. To totiž není nezávislost. Pomozte svému dítěti pochopit, že ten, kdo na něj tlačí, aby udělal něco nebezpečného, ​​nezdravého nebo nezákonného, ​​není moc dobrý přítel.

Naučte své dítě říkat ne

Je to mocné slovo, které někdy mají problém vyslovit dokonce i sami dospělí. Je totiž poměrně těžké být tím, kdo půjde proti skupině, zvláště pokud se tato skupina skládá z vašich přátel, spolužáků nebo jiných vrstevníků. Jít proti proudu a být odlišný vyžaduje totiž obrovskou emoční a duševní sílu a vůli.

Zkuste tedy vašemu potomkovi i v tomto směru jít příkladem. Když vaše dítě uslyší, že dokážete stanovit limity jasně, bez mnoha vysvětlení, ale v klidu, pomůže mu to pochopit, že je v pořádku udělat totéž. Když řeknete: „Ne, to z mé strany není pořádku.“, použijete stejný jazyk, jaký může zopakovat, když se ho někdo pokusí přesvědčit, aby udělal něco, co by neměl.

V neposlední řadě se svého potomka zeptejte, co by nejraději řekl svým přátelům, pokud by si nemusel dělat starosti s tím, co by dělali nebo říkali, kdyby řekl „Ne“. Poté navrhněte způsoby, jak to může říci. Snažte se, ať jsou vaše rady krátké a věcné. Připomeňte mu, že je důležité stát si za svým názorem a při odmítnutí jednat s respektem vůči ostatním.

Nenechte se rozrušit a komunikujte s rozvahou

Když s vámi dítě mluví o tom, co dělají přátelé, můžete zaslechnout věci, které vás rozruší. Ale pokud zareagujete přehnaně nebo jej začnete ihned poučovat, vaše dítě s vámi o těchto věcech už příště mluvit nebude. Zkuste tedy zůstat tak klidní, jak jen můžete, aniž byste křičeli,obviňovali jej nebo kárali.

Místo toho tento okamžik využijte k tomu, aby váš potomek začal přemýšlet o důsledcích riskantního chování a k sám se nad jeho nevhodností zamyslel, aniž byste mu to sami vysvětlili. Zkuste tedy místo kárání klást otázky typu: „Zajímalo by mě, jestli si vaše kamarádka uvědomila, že by mohla být zatčena za krádež v obchodě?“.

Snažte se mít přehled o tom, co vaše dítě dělá

I když to tak nemusí na první pohled vypadat, většina dětí v tomto věku stále poslouchá své rodiče. Snažte se tedy být co nejvíce informovaní o jejich životě. Stále s nimi mluvte o jejich zájmech, úspěších a přátelích. Nabídněte svému dítěti, aby pozvalo své kamarády domů. Poznat jeho vrstevníky vám pomůže lépe posoudit, zda jsou to ti, kteří na něj mají spíše dobrý nebo špatný vliv.

Zdroj: Shutterstock

Zajímejte se o hudbu, kterou poslouchá, a také o věci, které ho trápí. Dejte mu najevo, že vám na něm záleží a neustále plánujte rodinné aktivity, které to dokazují. Věnujte pozornost tomu, jak se obléká, a také způsobu, jakým používá moderní technologie. Zejména mobilní telefon a sociální média. Čím více toho víte, tím lépe můžete své děti chránit a pomoci jim naučit se dělat správná rozhodnutí.

Máte pocit, že s vašimi dětmi dokážete vést otevřenou komunikaci a že se vám skoro se vším svěřují, nebo jsou naopak spíše uzavřené a zjistit nějaké informace, například ze školy, je téměř nadlidský úkol?  V komentáři se s námi můžete podělit o vaše zkušenosti.

Předchozí článekČemu se vyhýbat před dětmi? Ublížit může sarkasmus i občasná sklenička vína
Další článekJak vybrat školku? Roli hraje vzdálenost od domova i možnosti, které nabízí