Učení dítěte disciplíny je běžnou součástí rodičovství, ale někdy se může stát, že se to vymkne vaší kontrole. Vaše dítě se chová špatně a vy ztrácíte klid a rozvahu, začnete křičet nebo reagujete způsobem, o kterým si zpětně myslíte, že nebyl zcela na místě a bylo možné ho zvládnout lépe. Naštěstí ale nikdy není pozdě, jak tyto chyby opravit. Jak na to?
Proč je důležité děti kárat a učit disciplíně?
Jedním z mnoha důležitých důvodů, proč je třeba děti ukázňovat, je skutečnost, že děti, které jsou vychovávány s jasnými hranicemi a vedením, budou s větší pravděpodobností šťastnějšími a příjemnějšími lidmi s dobrou sebekontrolou. Děti, kterým nejsou stanoveny žádné limity ani důsledky a jsou rozmazlené, jsou často sobecké, neschopné samoregulace a bývá nepříjemné být v jejich přítomnosti.
Stanovte tedy dítěti limity a pravidla toho, co si může dovolit a také jasné důsledky, které přijdou po jejich porušení. Pokud se obáváte toho, že se vás dítě může naštvat, když ho budete ukázňovat, mějte na paměti, proč je to důležité. Dokud budete jejich špatné chování zvládat s láskou a trpělivostí, vaše dítě se ze svých chyb postupem času poučí.
Co když uděláte chybu při učení disciplíny?
Snažit se učit disciplínu není jednoduché a když zrovna nemáte dobrý den, může se snadno stát, že se vaše ratolest začne vztekat a vás to vyvede z míry natolik, že jednoduše ztratíte nervy. To se někdy prostě stává. Důležité je si tuto chybu uvědomit a snažit se ji příště opravit. Zkuste si představit, jakým způsobem na své dítě zareagujete, až příště udělá něco, co vás dohání k šílenství.
Náš tip: Víte, proč se vaše dítě občas pro nic za nic vzteká? Zpravidla za to může období vzdoru, které je běžnou součástí dětského vývoje. Jak ho zvládat, si můžete přečíst v tomto článku.
Snažte sami sebe ujistit o svých schopnostech vhodně reagovat na špatné projevy chováni vašeho potomka a umění je napravit. Chyby v budování disciplíny jsou běžné, proto není třeba se tím příliš stresovat, ale místo toho se snažit hledat řešení. Koneckonců chybami se člověk učí. Vždy, když si nevíte rady, připomeňte si tyto tipy, co dělat a co naopak ne, když vaše dítě neposlouchá.
Co nedělat
- Křičet nebo ponižovat své dítě
- Kárat, když jste vzteklí
- Nebýt konzistentní, dbát na disciplínu jen občas
- Dávat dlouhé a detailní vysvětlení
- Soustředit se pouze na to, co udělal špatně
- Považovat kázeň za trest za špatné chování
- Porušovat pravidla, která mají vaše děti dodržovat
- U každého dítěte využívat naprosto stejný přístup
- Nenastavovat pravidla a důsledky jejich porušení
Co dělat
- Mluvte s dítětem s respektem, ale buďte důslední
- Před káráním dítěte se nejdřív sami uklidněte
- Sdělte jasná pravidla, která je nutné dodržovat
- Uveďte jasné důsledky špatného chování a ty dodržujte
- Sdělte dítěti jasně a v krátkosti, co bylo špatně špatném chování
- Mluvte o tom, co a jak příště může udělat lépe
- Berte disciplínu jako způsob výuky dobrého chování
- Buďte sami dobrým příkladem
- Najděte přístup, který nejlépe funguje na konkrétní dítě
Respekt by měl být oboustranný
Rodiče často žádají své děti, aby je respektovaly a projevovaly respekt i jiným dospělým, ale mnohdy zapomínají, že respekt by měl být oboustranný. Jednou z nejčastějších chyb, kterých se rodiče dopouštějí při kárání dětí, je křik, mluvení drsným a rozzlobeným tónem nebo dokonce urážení a ponižování svých dětí. Poskytování a prosba o úctu je jedním z hlavních bodů, které je třeba mít na paměti při ukázňování dětí.
Pokud právě s tímto máte potíže, zkuste se zamyslet nad tím, jak byste si představovali způsob komunikace, kdybyste řešili konflikt s dospělým člověkem, jako je například váš kolega v práci nebo někdo z rodiny. Snižte se na úroveň očí svého dítěte a klidným, uctivým a přesto důrazným způsobem mluvte o problému, který zrovna nastal. Bez ohledu na to, jak jste naštvaní, snažte se zůstat v klidu.
Nezapomínejte na význam kárání
Rodiče často zapomínají, že cílem ukázňování dětí je naučit je dodržovat pevná pravidla a omezení, aby nemusely být potrestány. Disciplína znamená stanovit hranice a očekávání, aby děti věděly, co se od nich očekává.
Primárním cílem je, aby se děti nakonec naučily samy zvládat své chování, aby nemusely být trestány. Pokud kárání slouží k ventilování vašich frustrací, je to špatně. Zamyslete se nad vaším přístupem k budování disciplíny. Nezapomeňte, že když dítě káráte, měli byste mu tím ukazovat, jak se správně rozhodovat a volit chování, které je pro něj dobré.
Tím, že svým dětem ukážete, jak dobře zvládáte jejich špatné chování, tedy láskyplným a konstruktivním způsobem, při kterém kladete důraz spíše na ponaučení než na trest, učíte je, jak jednoho dne budou komunikovat s vlastními dětmi.
Vyhněte se přílišnému negativismu
Slyšet neustále se opakující „ne“, „nemůžeš“ nebo „nesmíš“ není zábava pro nikoho, zvláště pro dítě. Soustředit se na to, co dítě udělalo špatně nebo co by nemělo dělat místo zdůrazňování toho, co by dítě dělat mělo, může působit velmi negativně a ovlivnit, jak vaše ratolest reaguje. Přistupujte k věcem pozitivněji tím, že budete mluvit o tom, co je možné udělat jinak a lépe. Pokud vaše dítě kňourá nebo vám odporuje, ukažte mu několik příkladů, jak mluvit hezky a přátelštěji.
Poté, co se obě strany uklidní, zkuste si na odlehčení situace zahrát hru, při které budete trénovat vzájemnou komunikaci a která povede k lepšímu vyjadřování. Pokud vaše dítě bojuje se sourozencem, navrhněte mu způsoby, jakými si vybudovat dobrý sourozenecký vztah, například tím, že ho nechá, aby mu s něčím pomáhal a poté se mohou vyměnit.
Proč je důležité být konzistentní?
Jakmile napomenete své dítě, že si neuklízí pokoj, následně několik dní ignorujete nepořádek v jeho pokoji a pak mu opět jednou vynadáte, že v jeho pokoji není uklizeno, váš potomek dostává velmi smíšené signály. Jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci dětem napravit špatné chování, je sdělit jim jasné pokyny, aby přesně věděly, co se od nich očekává.
Pokud například chcete, aby každý týden uklidil svůj pokoj, poznamenejte to do kalendáře a udělejte z toho den úklidu pokoje. Připravte ho na dobré chování. Pokud to nedodrží, sdělte mu důsledky a ty dodržujte. Nedávejte různé stupně trestů za stejné špatné chování. Při dodržování pravidel buďte konzistentní a důslední.
Daří se vám zachovat klid, když se vaše dítě vzteká a neposlouchá, nebo dokážete být trpěliví a máte situaci pod kontrolou? Co vám v takových chvílích pomáhá? Napište nám do komentáře pod článkem.