Kdy poprvé s miminkem ven
Zdroj: shutterstock

Myšlenka, že novorozenci by měli zůstat po návratu z porodnice nějakou dobu doma, je už poměrně zastaralá a hlavně také neopodstatněná. Ve skutečnosti neexistuje žádný lékařský důvod, proč byste miminko neměly brát ven den poté, co ho odvezete domů z porodnice, pokud se na to oba cítíte. Měly byste však učinit určitá opatření, abyste vaši ratolest ochránily před nepříznivými vlivy počasí i vašeho okolí.

Vyhýbejte se davům a přelidněným místům

Nadýchání se čerstvého vzduchu a získání přirozeného slunečního světla je dobré pro vás i vaše dítě, bez ohledu na to, kdy se narodilo. Není tedy důvod zůstávat doma, pokud cítíte, že krátká procházka na vzduchu vám udělá dobře. Jít ven na zahradu nebo do klidného parku v prvních dnech života vašeho dítěte je rozhodně ideálním řešením, jelikož se vyhnete místům, kde se pohybují davy lidí.

Imunitní systém novorozence není ještě dostatečně vyzrálý, a je tedy náchylnější k chycení choroboplodných zárodků od ostatních lidí. Chraňte svého novorozence v kočárku prodyšným krytem, když jste venku na veřejnosti. To je důležité zejména v chladném období, kdy se venku hemží více bacilů. Jakmile vaše dítě dosáhne 2 až 3 měsíců, jeho imunitní systém bude vyzrálejší a vy se nebudete muset tolik znepokojovat.

Oblékejte dítě podle počasí

V první řadě si dejte pozor, abyste své dítě při odchodu z domu neoblékly příliš málo nebo naopak moc. Obecným pravidlem je oblékat vaši ratolest podle aktuálního počasí a přidat navíc jednu vrstvu. Dále jej chraňte před přímým slunečním zářením. Jemná pokožka novorozenců se snadno spaluje a tento druh časného poškození kůže může zvýšit jejich celoživotní riziko rakoviny kůže. Udržujte jej tedy neustále zakryté oblečením, slunečníkem, nebo svrchní částí kočárku.

Jako průvodce použijte vlastní oblečení. Pokud se cítíte pohodlně v tričku, dejte své miminko do košile s dlouhým rukávem. Pokud na sobě máte mikinu, dítě může potřebovat také lehkou bundu. Vždy mějte po ruce náhradní přikrývku, kterou můžete použít jako další vrstvu pro případ, že bude chladněji, než se zdálo.

Průběžně hlídejte teplotu dítěte

Na rozdíl od dospělých, děti nejsou schopny regulovat svoji tělesnou teplotu dostatečně účinně. Proto své dítě pečlivě sledujte, abyste se ujistily, že mu není příliš teplo ani zima. Napoví vám zvuky, které vydává. Pokud je mu počasí nepříjemné, bude plakat, aby vám to dalo najevo.

Co když je horko?

Jestliže je vaše dítě příliš horké, může v oblasti vlasů lehce zčervenat a trochu se potit. Odstraňte tedy jednu vrstvu nebo přikrývku. Pokud je venku horko a dítě není přímo vystaveno slunci, je v pořádku nechat mu jen plenku. Malé děti by však ve velkém horku neměly být příliš dlouho.

V zimě nezapomeňte na čepičku

Stejně tak to platí i obráceně, pokud je mu zima. I tehdy vaše miminko začne plakat. Pokud je teplota nízká, udržujte své dítě důkladně zakryté, s rukama a nohama zastrčenými pod přikrývkou, aby zůstalo v teple. Vždy, když je zima, se ujistěte, že má váš novorozenec na hlavě čepičku. Lidé ztrácejí tělesné teplo převážně hlavou a kojenci obzvlášť.

Přebalovací taška jako základ

Rychle si zvyknete na to, že bez přebalovací tašky plné zásob nemůžete nikam vyrazit. Nachystejte si ji tedy už na vaši první cestu z domu i přesto, že jdete jen na krátkou procházku po parku. Budete potřebovat věci na přebalování, náhradní pleny (1 na každou hodinu, kdy jste venku) přikrývku na kojení a náhradní dudlíky, pokud je používáte. Pokud jste nervózní z myšlenky na kojení na veřejnosti, můžete začít tím, že své dítě vezmete někam, kde se budete cítit pohodlněji.

Nezapomeňte na bezpečnost

Využití kočárku je jedním z nejběžnějších způsobů, jak jej vzít ven. Dítě v kočárku vždy zajistěte 5bodovým postrojem a při zastavení vždy zabrzděte. Dále zabraňte převrácení kočárku tím, že vložíte tašky vždy do postroje pod kočárek a nikoli přes rukojeť.

Další možností je nosítko. Využití této pomůcky znamená, že můžete mít volné ruce, když jste venku. Ujistěte se ale, že jste ho nastavily tak, aby vám to bylo pohodlné. Při ohýbání nebo chůzi po nerovném povrchu noste pohodlnou obuv a dávejte pozor na zakopnutí. Nosítko nebo šátek není v horkém počasí dobrý nápad, protože se vaše dítě může snadněji přehřát.

Péče o novorozence je kombinací zdravého rozumu, vnitřního instinktu a odborného poradenství. Pokud má vaše dítě speciální zdravotní omezení či potřeby, mohou se vaše pokyny pro vycházení s dítětem na veřejnost lišit. Někdy může být zásadní pro zdraví vašeho dítěte vyhýbat se po určitou dobu veřejným místům. Zamyslete se tedy nad tím, co je pro vás a vaše dítě nejlepší, a promluvte si s dětským lékařem, abyste učinily nejlepší rozhodnutí.

Preferujete na procházky s miminkem raději kočárek, nebo vak? A na základě jakých důvodů se rozhodujete? Neváhejte se podělit o vaše názory s námi i ostatními rodiči v komentáři pod článkem.

Předchozí článekPremenstruační syndrom může být důvodem špatné nálady i nepříjemných bolestí. Jak na něj vyzrát?
Další článekJak vybrat pro dítě ten správný sport? Zvažte jeho fyzické i povahové rysy