Ovulační test
Shuttrerstock

V každém menstruačním cyklu je jen několik dní, kdy můžete otěhotnět, a proto je dobré vědět, které dny jsou ty nejplodnější. Ovulační test vám může přesně říct, kdy s největší pravděpodobností otěhotníte, pokud máte pohlavní styk, a může vám tak usnadnit rychleji počít. Zajímá vás, kdy a jak ovulační test provést?

Proč dělat ovulační test?

Během každého menstruačního cyklu se z jednoho z vašich vaječníků uvolní vajíčko. Tomu se říká ovulace. Hladiny estrogenu ve vašem těle stoupají ve dnech ještě před nárůstem luteinizačního hormonu (LH). Estrogen pomáhá vašemu tělu připravit se na ovulaci ztluštěním děložní sliznice a je také zodpovědný za vznik cervikálního hlenu, který pomáhá spermiím přežít v ženském prostředí.

Vzestup estrogenu naznačuje, že vstupujete do období vysoké plodnosti, které může obvykle trvat čtyři nebo více dní. Vaše vrcholné plodné dny, čili se pak shodují s nárůstem LH, ke kterému dochází přibližně 24-36 hodin před uvolněním vajíčka. Vzhledem k tomu, že spermie mohou v ženském prostředí přežít až po dobu pěti dnů, znalost vašich plodných dnů a ovulace měřením hormonů vám může pomoci naplánovat si nejvhodnější dobu pro pohlavní styk.

Shutterstock

Zde pomáhají ovulační testy, které detekují vzestup těchto hormonů ve vaší moči. Vzhledem k tomu, že každá žena je jiná a menstruační cykly se liší nejen mezi ženami, ale mohou se lišit i od cyklu k cyklu u vás, ovulační testy umožňují rozpoznat váš nejlepší čas k otěhotnění.

Jak funguje ovulační test?

Ovulační testy fungují tak, že identifikují vzestup hormonů, které prudce stoupají těsně před uvolněním vajíčka, takže víte, kdy byste měly mít sex, abyste otěhotněly. Měření bazální tělesné teploty vám totiž pouze prozradí, že jste ovulovaly až poté, co váš vaječník uvolnil vajíčko, a protože vajíčka žijí pouze 12-24 hodin, může být pozdě začít to zkoušet ještě tentýž měsíc.

Na trhu je dostupná široká škála ovulačních testů pro sledování plodnosti, které detekují vzestup luteinizačního hormonu (LH) i estrogenu z moči, které vám pomohou lépe porozumět ovulačnímu cyklu vašeho těla a rozpoznat vaše plodné dny, abyste maximalizovaly své šance na přirozené početí.

Kdy začít test používat?

Nejlepší čas pro zahájení testování ovulace je několik dní před plánovanou ovulací. K ovulaci dochází uprostřed menstruačního cyklu. Předpovídání ovulace je snazší, když máte pravidelný menstruační cyklus. U 28denního cyklu budete pravděpodobně ovulovat kolem 14. dne, takže je dobré začít test používat kolem 10. nebo 11. dne vašeho cyklu.

Shutterstock

Pokud máte krátký cyklus, můžete předpokládat, že ovulace s největší pravděpodobností nastane do 4 dnů od středu vašeho cyklu. Měly byste tedy začít používat ovulační test 4 až 6 dní před středem vašeho cyklu.

Nepravidelný menstruační cyklus

Ovulační testy jsou přesnější, když máte pravidelný cyklus, protože je snazší předpovědět střední bod vašeho cyklu. Ale nebojte se, ovulační testy mohou stále fungovat, i pokud máte nepravidelný cyklus. Jen budete muset provádět test častěji.

S testováním začnete několik dní po menstruaci a poté jednou za týden. I při nepravidelném cyklu můžete hledat známky ovulace, které naznačují, že je čas začít používat ovulační test. Budete muset věnovat pozornost tělesným změnám, jako je vaginální výtok a bazální tělesná teplota. Dalšími známkami ovulace mohou být:

  • Zvýšený cervikální hlen, který je kluzký nebo má konzistenci podobnou vaječného bílku
  • Zvýšení bazální tělesné teploty
  • Zvýšená chuť na sex
  • Lehké špinění
  • Mírná pánevní bolest

V jaký čas test provést?

Neexistuje žádná špatná nebo správná denní doba pro testování ovulace. Některé ženy dávají přednost testování moči ráno, jiné odpoledne nebo večer. Ať už si vyberete jakýkoli čas, nezapomeňte se testovat každý den ve stejnou dobu.

Shutterstock

Mějte na paměti, že tekutina může zředit množství luteinizačního hormonu (LH) ve vaší moči. Pokud k tomu dojde, může to vypadat, jako byste neměly ovulaci, když ovulujete. Asi 2 hodiny před testováním tedy omezte příjem tekutin. Pomáhá také nemočit 1 až 2 hodiny před testováním.

Jak použít ovulační test?

I když ovulační testy mohou určit vaše nejplodnější dny, nejsou 100% přesné. Ale nebojte se, mohou mít míru přesnosti až 99%, v závislosti na vašem menstruačním cyklu. Chcete-li test provést, můžete močit přímo na testovací tyčinku nebo do skleničky a do ní umístit tyčinku. Výsledky jsou obvykle k dispozici do 5 minut.

Soupravy ovulačního testu mají zpravidla dvě čárky. Jedna je kontrolní, která signalizuje, že test funguje správně, zatímco druhá je testovací čárka. Tato linie bude světlejší nebo tmavší než kontrolní linie, v závislosti na tom, zda ovulujete. Testovací proužek se jeví světlejší, když máte v těle nízkou hladinu LH. Bude se zdát tmavší, když je ve vašem těle hladina LH vyšší. To signalizuje, že máte větší pravděpodobnost otěhotnět.

Poznáte, kdy máte přibližně ovulaci podle tělesných příznaků, nebo o tom naopak nemáte ani tušení? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentáře.

Předchozí článekSe zácpou v těhotenství může pomoci vláknina, tekutiny a pohyb. Víte, co ji způsobuje?
Další článekAkné v těhotenství může pomoci vyléčit jablečný ocet i kokosový olej. Víte, jak správně o pleť pečovat?