Sedmá nemoc, nazývaná také syndrom ruka-noha-ústa je běžné dětské onemocnění, které může výjimečně postihnout i dospělé. Typicky začíná horečkou, kterou následují bolestivé vředy v ústech a vyrážka na rukou a nohou. Odtud také pochází její název. Nemoc mívá mírný průběh, nicméně malým dětem hrozí riziko dehydratace. Infekce postihuje především děti mladší 5 let.
Co je sedmá nemoc?
Sedmá nemoc je známá především pod názvem syndrom ruka-noha-ústa. Jde o vysoce nakažlivou infekci, kterou způsobují viry z rodu Enterovirus. Tento virus se může šířit z člověka na člověka přímým kontaktem neumytýma rukama nebo při doteku kontaminovaného předmětu. Může se také přenést infikovanými slinami, stolicí nebo sekrety dýchacích cest.
Nemoc se projevuje puchýři nebo vředy v ústech a vyrážkou na rukou a nohou. Infekce může postihnout lidi všech věkových kategorií, ale obvykle se vyskytuje u dětí mladších 5 let. Onemocnění mívá zpravidla mírný průběh a samo odezní během několika dnů.
Jaké má sedmá nemoc příznaky?
Příznaky sedmé nemoci se začnou rozvíjet 3 až 6 dnů po počáteční infekci. Toto období je známé jako inkubační doba. Horečka a bolest v krku jsou obvykle prvními příznaky syndromu, po kterých následuje nechutenství a pocit celkového oslabení.
Jeden nebo dva dny po začátku horečky se mohou v přední části úst nebo krku objevit bolestivé vředy. Během jednoho nebo dvou dnů může následovat vyrážka na dlaních, prstech a ploskách nohou, někdy možná i na kolenou, hýždích či obličeji. Pro sedmou nemoc jsou tedy typické následující symptomy:
- Horečka
- Bolest krku
- Bolest hlavy
- Podrážděnost
- Nechutenství
- Nevolnost
- Bolestivé červené puchýře v ústech
- Zvýšené slinění
- Červenou vyrážku na rukou a ploskách nohou
Jak vypadá vyrážka?
Vyrážka obvykle vypadá jako ploché, červené skvrny, někdy s puchýři. Tekutina v puchýři a výsledný strup, který se tvoří při hojení puchýře, může obsahovat virus, který způsobuje onemocnění ruka-noha-ústa. Vyrážka může být svědivá a někdy dokonce může způsobovat i pocit brnění v nohou.
Kdy vyhledat lékaře?
Syndrom ruka-noha-ústa je obvykle onemocnění s mírným průběhem, které způsobuje horečku jen několik dní a relativně mírné příznaky. Kontaktujte svého lékaře, pokud vředy v ústech nebo bolest v krku jsou natolik bolestivé, že brání vašemu dítěti pít tekutiny. Pokud se po několika dnech obtíže vašeho dítěte nezlepší, ale naopak zhorší, kontaktujte svého lékaře.
Co sedmou nemoc způsobuje?
Syndrom ruka-noha-ústa je často způsoben kmenem viru Coxsackie, nejčastěji virem Coxsackie A16. Tento virus je součástí skupiny virů nazývaných enteroviry. V některých případech mohou být způsobeny i jinými typy enterovirů. Infekce se snadno přenáší z člověka na člověka.
Přenos sedmé nemoci
Výskyt onemocnění je častější v létě a na podzim v mírných klimatech. Ačkoli je vaše dítě nejvíce nakažlivé během prvního týdne onemocnění, virus může zůstat v jeho těle ještě týdny poté, co příznaky odezní. To znamená, že vaše dítě stále může nakazit ostatní. Někteří lidé, zejména dospělí, mohou navíc virus přenést, aniž by vykazovali jakékoli známky onemocnění. Vaše dítě může dostat sedmou nemoc při styku s infikovanou osobou při kontaktu se:
- Slinami
- Tekutinou z puchýřů
- Výkaly
- Dýchacími kapičkami ve vzduchu po kašlání nebo kýchání
- Přímým kontaktem s neumytýma rukama nebo povrchem obsahujícím stopy viru
Koho syndrom nejčastěji postihuje?
Virus postihuje především děti mladší 10 let, nejčastěji pak děti do 5 let. Děti ve školce jsou zvláště náchylné k propuknutí této choroby, protože infekce se šíří osobním kontaktem a malé děti jsou nejnáchylnější.
Sedmá nemoc je nejčastější u malých dětí kvůli časté výměně plen a nácviku chození na toaletu a protože si často dávají ruce do úst. Děti si obvykle vůči onemocnění vyvinou imunitu s přibývajícím věkem vytvářením protilátek po expozici viru. Je však možné, že touto nemocí onemocní i dospívající a dospělí.
Jaké mohou nastat komplikace?
Nejčastější komplikací onemocnění ruka-noha-ústa je dehydratace. Nemoc může způsobit vředy v ústech a krku, takže polykání je bolestivé a obtížné. Pozorně sledujte, abyste se ujistili, že vaše dítě v průběhu nemoci často usrkává tekutiny. Pokud je dehydratace závažná, může být nutné podat tekutiny intravenózně.
Sedmá nemoc je obvykle méně závažné onemocnění s mírným průběhem, které způsobuje jen několik dní přetrvávající horečku a relativně mírné příznaky. Vzácná a někdy závažná forma coxsackieviru může postihnout mozek a způsobit další komplikace, jako je
- Virová meningitida: jedná se o vzácnou infekci způsobující zánět membrán a mozkomíšního moku obklopujícího mozek a míchu.
- Encefalitida. Toto závažné a potenciálně život ohrožující onemocnění zahrnuje zánět mozku způsobený virem. Encefalitida je však v tomto případě velmi vzácná.
Sedmá nemoc: léčba
K léčbě sedmé nemoci bohužel nelze užívat antibiotika nebo léky, které byly určené přímo pro léčbu této virové infekci. Příznaky nemoci zpravidla odezní samy za 7 až 10 dní. Chcete-li pomoci zmírnit symptomy, snažte se, aby vaše dítě:
- Pilo hodně tekutin, abyste předešli dehydrataci. Vyhněte se však kyselým a slazeným nápojům, jako je ovocná šťáva
- Jedlo měkká jídla, jako je jogurt. Vyhýbejte se horkým a kořeněným jídlům.
- Můžete mu podat paracetamol nebo ibuprofen, abyste zmírnili bolest v ústech nebo krku. O dávkování se však předem poraďte s vaším pediatrem
- Pokud se příznaky nezlepší ani po 10 dnech, vyhledejte lékařskou pomoc
Jak se proti sedmé nemoci bránit?
Ne vždy je možné se infekci zcela vyhnout, ale lze učinit některá opatření, která mohou pomoci snížit riziko infekce syndromu ruka-noha-ústa. V první řadě si pečlivě si myjte ruce, zvláště po použití toalety nebo výměně plenky a před přípravou jídla. Pokud nemáte k dispozici mýdlo a vodu, použijte gely ošetřené alkoholem zabíjejícím bakterie a viry.
Dezinfikujte společné prostory. Zvykněte si čistit místa a povrchy nejprve mýdlem a vodou, poté zředěným roztokem dezinfkece a vody. Zejména školky by měly dodržovat přísný plán čištění a dezinfekce všech společných prostor, včetně sdílených věcí, jako jsou hračky, protože virus může na těchto předmětech žít několik dní.
Ukažte také svým dětem, jak dodržovat správnou hygienu a jak udržovat čistotu. Vysvětlete jim, proč je nejlepší nedávat si prsty, ani žádné jiné předměty do úst. Pokud vaše děti onemocní, izolujte je od ostatních dětí, dokud horečka nezmizí a vředy v ústech se nezahojí. Pokud onemocníte i vy, zůstaňte doma.
Už vaše dítě prodělalo sedmou nemoc? Pokud ano, poznaly jste to už tedy, nebo až nyní zpětně zjišťujete, o jaký typ nemoci vlastně šlo? Napište nám svou odpověď do komentáře pod článkem.