těhotenská cukrovka

Během těhotenství se u některých žen může vyvinout vysoká hladina cukru v krvi. Tento stav je známý jako těhotenská cukrovka nebo také gestační diabetes. K jejímu vzniku dochází typicky mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, což je doba, kdy by nastávající maminky měly podstoupit test na těhotenskou cukrovku. Víte, jaká rizika se s touto nemocí pojí a jak je co nejefektivněji potlačit?

Co je těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes je diagnostikovaná jako zvýšená hladina cukru v krvi během těhotenství. Stejně jako jiné typy cukrovky, gestační diabetes ovlivňuje to, jak vaše buňky využívají přijímaný cukr, konkrétně glukózu. Pokud ji tělo neumí správně zpracovat, je potřeba přistoupit k její léčbě, zejména úpravou jídelníčku. Hladina cukru v krvi se obvykle vrátí k normálu brzy po porodu. Je zde ovšem vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Co způsobuje cukrovku v těhotenství?

Když konzumujete potraviny obsahující cukry, slinivka uvolňuje inzulín. Tedy hormon, který pomáhá přemístit cukr zvaný glukóza z krve do vašich buněk, které jej využívají k výrobě energie. Během těhotenství vaše placenta ovšem vytváří hormony, které způsobují hromadění glukózy v krvi.

Za normálních okolností by měla slinivka břišní vytvořit dostatek inzulínu, který si zvládne poradit i s větším množstvím glukózy a stabilizovat její hladinu v krvi. Pokud však vaše tělo nedokáže během těhotenství vytvořit inzulínu dostatek, nebo jej přestane používat tak, jak by mělo, stoupne vám hladina cukru v krvi a je vám diagnostikován těhotenský diabetes.

Příznaky těhotenské cukrovky

Ženy s gestačním diabetem obvykle nepociťují žádné příznaky nebo je mnohdy přisuzují samotnému těhotenství. Většina z nich tedy typicky cukrovku odhalí během rutinního testu těhotenské cukrovky, který podstupuje každá nastávající matka. Přesto však můžete zaznamenat známky cukrovky, které jsou následující:

  • Jste nadměrně žíznivější než obvykle
  • Pociťujete sucho v ústech
  • Máte náhle větší hlad a jíte více
  • Chodíte častěji močit
  • Máte rozostřené vidění

Test na těhotenskou cukrovku

Test na cukrovku v těhotenství se zpravidla provádí mezi 24. a 28. týdnem nebo dříve, pokud patříte do rizikové skupiny a máte pro cukrovku větší předpoklady. Lékař vám provede test glukózové tolerance z krve. Ten vypadá následovně:

Vypijete 75 gramů glukózy ve sladkém nápoji, což zvýší hladinu cukru v krvi. O hodinu později podstoupíte test glukózy v krvi, aby se zjistilo, jak vaše tělo s cukrem vypořádalo. Krevní test probíhá z prstu, nikoli nitrožilně. Před podstoupením testu musíte být 8 hodin na lačno, přičemž samotný test zabere 2 hodiny.

Těhotenská cukrovka: hodnoty

Pokud výsledky ukazují, že váš krevní cukr je vyšší než stanovená úroveň, budete potřebovat podstoupit 3 hodinový orální test tolerance glukózy. To znamená, že dostanete test glukózy z krve 3 hodiny poté, co vypijete nápoj s glukózou. Normální hodnoty v žilní plazmě při podání 75 g glukózy jsou následující:

  • Nalačno < 5,1 mmol/l
  • Za 1 hodinu po zátěži < 10,0 mmol/l
  • Za 2 hodiny po zátěži < 8,5 mmol/l

Kdo patří do rizikové skupiny?

Vyšší riziko vzniku gestačního diabetu vám hrozí za předpokladu, že:

  • Máte vysoký krevní tlak
  • Máte v rodinné anamnéze cukrovku
  • Měly jste nadváhu, než jste otěhotněly
  • Čekáte několik dětí
  • Jste v minulosti měly gestační diabetes
  • Jste měly nevysvětlený potrat
  • Měly jste syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo jiné stavy spojené s inzulínovou rezistencí

Rizika těhotenské cukrovky pro dítě

Pokud máte gestační diabetes, může být vaše dítě vystaveno následujícím rizikům:

  • Nadměrná porodní váha. U velkých dětí, tedy těch, které váží 4 kg nebo více, je větší pravděpodobnost, že se zaklíní v porodních cestách, nebo bude potřeba přistoupit k předčasnému porodu či porodu císařským řezem.
  • Potíže s dýcháním. Děti narozené brzy matkám s gestačním diabetem mohou mít syndrom respirační tísně, tedy stav, který ztěžuje dýchání.
  • Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie). Někdy mají děti matek s gestačním diabetem krátce po narození nízkou hladinu cukru v krvi (hypoglykemii). Rychlé krmení a někdy i intravenózní roztok glukózy může vrátit hladinu cukru v krvi dítěte do normálu.
  • Obezita a cukrovka typu 2. Děti matek, které mají gestační diabetes, mají vyšší riziko vzniku obezity a cukrovky typu 2 později v životě.
  • Smrt dítěte. Neléčený gestační diabetes může mít v krajním případě za následek i smrt dítěte před nebo krátce po narození.

Léčba těhotenské cukrovky

Pokud máte gestační diabetes, bude potřeba mít hladinu cukru v krvi pod kontrolou a udržovat ji tak, abyste chránily zdraví svoje i svého dítěte. K tomu budete muset provést určité změny životního stylu a pravidelně docházet na lékařské kontroly.

Klíčovou roli hraje dieta při těhotenské cukrovce, ale stejně tak byste měly do svého režimu zařadit pravidelný pohyb. Postačí i procházka, případně můžete zvážit například plavání. Pokud změna jídelníčku nepomáhá, nebo jsou hodnoty v cukru příliš vysoké, lékař vám může předepsat léky či inzulínové injekce.

Jaký obnáší těhotenská cukrovka jídelníček?

Pokud si nevíte rady, jak sestavit jídelníček při těhotenské cukrovce, poraďte se s nutričním terapeutem, který vám vysvětlí podrobněji z čeho se skládají jednotlivé potraviny a pomůže vám stanovit množství, jaké byste měly konzumovat a v jakém poměru.

těhotenská cukrovka

Váš poradce by vám měl doporučit počet kolik kalorií denně byste měly přijmout na základě vaší výšky a hmotnosti. Normou pro ženy s průměrnou hmotností je asi 2 200 až 2 500 kalorií denně. Pokud máte nadváhu, možná budete muset snížit tuto hladinu na přibližně 1 800 kalorií denně. Z jídelníčku byste rozhodně měly vyřadit sladkosti a další průmyslově zpracované cukry. Poměr živin by měl být zhruba následující:

  • 30% kalorií ze zdrojů bílkovin, jako je maso, sýry, vejce, mořské plody a luštěniny
  • Méně než 30% vašich kalorií z tuků
  • Méně než 10% vašich tukových kalorií z nasycených tuků, které se nacházejí zejména v másle, sádle, ale také v palmovém či kokosovém oleji
  • Zbývajících 40% kalorií ze sacharidů, jako je pečivo, cereálie, těstoviny, rýže, brambory, ovoce a zelenina
Předchozí článekKávu v těhotenství si odepřít nemusíte, pokud si budete hlídat denní příjem kofeinu
Další článekHledáte francouzské jméno pro dívku či chlapce? Poradíme vám, která jsou tradiční i oblíbená